Izrael o planie ataku Hamasu wiedział od ponad roku

Opublikowano: 02.12.2023 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1767

Izraelscy urzędnicy uzyskali dokument opisujący plan bojowy Hamasu dotyczący ataku terrorystycznego z 7 października ponad rok przed jego przeprowadzeniem, podał w czwartek „New York Times”, powołując się na dokumenty, e-maile i wywiady.

Około 40-stronicowy dokument nie podawał daty ataku, ale nakreślił „punkt po punkcie” rodzaj śmiertelnego ataku, który Hamas przeprowadził na terytorium Izraela w październiku – według Timesa, który zapoznał się z przetłumaczonym dokumentem.

Izraelscy urzędnicy wojskowi i wywiadowczy odrzucili ten plan, oceniając, że byłby on zbyt trudny do zrealizowania przez Hamas, jak podaje dziennik.

Dokument, któremu izraelskie władze nadały kryptonim „Mur Jerycha”, szczegółowo opisywał atak, który miał obezwładnić fortyfikacje wokół Strefy Gazy, przejąć izraelskie miasta i zaatakować kluczowe bazy wojskowe. Został on precyzyjnie wykonany przez Hamas w dniu 7 października – napisał „New York Times”.

Według gazety dokument „Mur Jerycha” był szeroko rozpowszechniany wśród izraelskich przywódców wojskowych i wywiadowczych, ale nie było jasne, czy Netanjahu lub inni czołowi przywódcy polityczni widzieli go na oczy.

Na podstawie: NYTimes.com
Źródło zagraniczne: Edition.CNN.com
Źródło polskie: BabylonianEmpire.wordpress.com


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. pikpok 02.12.2023 18:58
  2. kufel10 03.12.2023 05:25

    Czytam właśnie najnowszego Józefa Bialka i wszystko by się zgadzało. Warto zapamiętać, że zawsze jest tak samo.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.