Terroryści żyją z organizacji humanitarnych

Opublikowano: 20.12.2023 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1194

Pomoc organizacji humanitarnych jest istotnym składnikiem finansowania terrorystów, dzięki któremu dokonują oni śmiertelnych ataków, twierdzi Ari Heistein z Izraelskiego Instytutu Studiów nad Bezpieczeństwem Narodowym, INSS.

Od lat przedmiotem dyskusji jest to, że pomoc kierowana do osób cywilnych pozwala różnym organizacjom terrorystycznym działać na rzecz ich celów, a powinna wspierać dobro cywili znajdujących się pod ich kontrolą. Świetnym tego przykładem jest wypowiedź Musy Abu Marzuka z Hamasu, który w październiku odpowiedzialność za ochronę palestyńskich uchodźców przeniósł na ONZ, podczas gdy Hamas buduje tunele, by chronić swoich członków przed atakami z powietrza.

To jednak jedna z najłagodniejszych form przyczyniania się do sukcesu terrorystów. Często zdarza się tak, że fundusze z pomocy humanitarnej wspierają bezpośrednio ich działania i członkowie organizacji są z nich opłacani. Tu znowu mistrzostwo w tym procederze osiągnął Hamas, od czasu kiedy zaczął sprawować rządy w Strefie Gazy.

Jednym z przykładów podawanych przez Heisteina są prywatne firmy ochroniarskie zatrudniane przez organizacje pomocowe. Wszystkie one muszą przejść certyfikację i szkolenia oraz ponieść opłaty na rzecz ministerstwa spraw wewnętrznych Hamasu. Dodatkowo Hamas wymusza zatrudnianie w nich swoich ludzi. Ostatecznie organizacje humanitarne płacą Hamasowi za ochronę. Także na wielu budowach obiektów służących ludności podwykonawcami zostają firmy powiązane z Hamasem, które kradną materiały budowlane, przekazując je na takie cele, jak chociażby budowa tuneli. Nie mówiąc już o tym, że organizacja ściąga podatki od wszystkich mieszkańców zatrudnionych w agencjach ONZ i współpracujących z organizacjami pomocowymi.

Te działania mniej lub bardziej niejawne, widoczne są dla mieszkańców Gazy. Co z tego jednak, skoro Hamas dysponuje aparatem przymusu, nie powstrzymuje się od tortur i jest w stanie zastraszyć Palestyńczyków, utrzymując wokół tego procederu milczenie. Infiltracja organizacji jest tak duża, że nawet, według zeznań jednego z porwanych Izraelczyków, przynajmniej jedno z porwanych dzieci było przetrzymywane w domu przez nauczyciela pracującego dla oenzetowskiej agencji UNRWA a powiązanego z Hamasem.

Podobne metody wykorzystują inni terroryści. Huti w Jemenie narzucili 2 procent podatku na zagraniczne organizacje humanitarne, ale szybko się z tego wycofali, widząc, że organizacje zaprzestaną pomocy i przeszli do mniej jawnych sposobów. Brak transparentnego działania takich organizacji jak UNICEF w regionie też może, zdaniem izraelskiego badacza, służyć ukrywaniu płacenia „podatków”. Podobnie jak w Strefie Gazy, ujawnienie ewentualnych przekrętów ze strony organizacji terrorystycznej, może doprowadzić do tortur czy śmierci, więc informacje dochodzące z tych rejonów są skąpe.

Organizacje humanitarne często przymykają oko na te nieprawidłowości, powodowane chęcią niesienia pomocy i obawą, że gdy znikną z regionu, klęska humanitarna dotknie w jeszcze większym stopniu zwykłych ludzi. Jednak w ten sposób biorą na siebie odpowiedzialność za to, że pomagają ukrywać przestępstwa, a także zwodzą sponsorów, którzy podejmują decyzje o dotacjach bez pełnych informacji o tym, jak wygląda sytuacja na miejscu.

Źródło: Euroislam.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

 1. Janusz 20.12.2023 21:14

  Kto to jest terrorysta? Ten kto walczy o swoją ojczyzne, swoją ziemię, tak jak partyzanci polscy w czasie II giej Wojny Światowej, czy okupant zgrabionych ziem?

 2. MasaKalambura 20.12.2023 22:11

  Ciekawe, czy ogłoszą kiedyś koniec wojny z terroryzmem?

  Mało kto o tym mówi, ale terror, strach w tzw cywilizowanej wojnie też jest podstawowym elementem strategii.

  Np. wszyscy boją się być spaleni w atomówkach Putina lub Bidena, lub tych kilku innych.
  Terror atomowy to stała podstawowa odstraszania. Przez to że stała, to lekko zaśniedziała. Szczególnie, kiedy wyobraźnia ludzka otępiała poprzez zbyt głębokie osadzenie umysłów współczesnych w nowoczesnych cyfrowych mediach i zapchanych zbyt wielką ilością wszystkiego.

  Dlatego wielkie słowo terrorysta dla tych maluczkich z dynamitem czy KMem to słaby żart, w porównaniu z terrorystami wojskowymi.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.