Iran zmienia nazwę waluty narodowej na potoczną

Opublikowano: 07.05.2020 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 936

Iran zmienia nazwę waluty narodowej na „toman”, ponieważ na co dzień nikt nie używa słowa „rial”, poinformował w środę prezydent Hasan Rouhani.

„Przez długi czas mieliśmy walutę narodową, którą zapisywaliśmy, i mieliśmy walutę narodową, która była używana w języku codziennym. Rial tak naprawdę nie istniał w życiu” — powiedział. Przemówienie prezydenta było transmitowane przez irańską telewizję państwową. Dodał, że „znaczna część błędów w bankach była związana z plątaniną między rialem a tomanem, ponieważ mylili się zarówno zwykli ludzie, jak i pracownicy banków”.

Według Rouhaniego „sposób, w jaki ludzie mówią i jak zostanie to zapisane, będzie odtąd taki sam”. „Nie sądzę, aby z punktu widzenia wzrostu gospodarczego lub inflacji środek ten miał zauważalny wpływ, chodzi raczej o wygodę obliczeń i piękno waluty narodowej” — powiedział.

Madżlis (parlament) Iranu zatwierdził w poniedziałek projekt ustawy o zmianie nazwy i denominacji waluty narodowej, zgodnie z którym irański rial zastąpiono tomanem. Przy wymianie 10 tysięcy rialów będzie odpowiadać jednemu tomanowi. Zatem w wyniku denominacji nominał waluty zostanie zmniejszony o cztery rzędy wielkości.

Toman był w obiegu w Persji (dawna nazwa Iranu) do 1932 roku, kiedy został zastąpiony rialem. Teraz zajdzie odwrotna zmiana w celu uproszczenia rozliczeń gotówkowych. Do tej pory toman był uważany za nieoficjalną jednostkę monetarną i był równy 10 rialom. Rial figuruje na banknotach Banku Centralnego i na cennikach w sklepach, jednak w codziennej mowie Irańczycy prawie zawsze przeliczają ceny na tomany, co wprowadza pewne zamieszanie.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.