Iran zmienia nazwę waluty narodowej na potoczną

Opublikowano: 07.05.2020 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 827

Iran zmienia nazwę waluty narodowej na „toman”, ponieważ na co dzień nikt nie używa słowa „rial”, poinformował w środę prezydent Hasan Rouhani.

„Przez długi czas mieliśmy walutę narodową, którą zapisywaliśmy, i mieliśmy walutę narodową, która była używana w języku codziennym. Rial tak naprawdę nie istniał w życiu” — powiedział. Przemówienie prezydenta było transmitowane przez irańską telewizję państwową. Dodał, że „znaczna część błędów w bankach była związana z plątaniną między rialem a tomanem, ponieważ mylili się zarówno zwykli ludzie, jak i pracownicy banków”.

Według Rouhaniego „sposób, w jaki ludzie mówią i jak zostanie to zapisane, będzie odtąd taki sam”. „Nie sądzę, aby z punktu widzenia wzrostu gospodarczego lub inflacji środek ten miał zauważalny wpływ, chodzi raczej o wygodę obliczeń i piękno waluty narodowej” — powiedział.

Madżlis (parlament) Iranu zatwierdził w poniedziałek projekt ustawy o zmianie nazwy i denominacji waluty narodowej, zgodnie z którym irański rial zastąpiono tomanem. Przy wymianie 10 tysięcy rialów będzie odpowiadać jednemu tomanowi. Zatem w wyniku denominacji nominał waluty zostanie zmniejszony o cztery rzędy wielkości.

Toman był w obiegu w Persji (dawna nazwa Iranu) do 1932 roku, kiedy został zastąpiony rialem. Teraz zajdzie odwrotna zmiana w celu uproszczenia rozliczeń gotówkowych. Do tej pory toman był uważany za nieoficjalną jednostkę monetarną i był równy 10 rialom. Rial figuruje na banknotach Banku Centralnego i na cennikach w sklepach, jednak w codziennej mowie Irańczycy prawie zawsze przeliczają ceny na tomany, co wprowadza pewne zamieszanie.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o