Indie mogą zmienić nazwę na Bharat

Opublikowano: 20.09.2023 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1205

Wg „India Today”, rząd Narendry Modiego w czasie nadchodzącej specjalnej sesji parlamentu może przedstawić rezolucję, by zmienić nazwę Indii na Bharat.

Konstytucja Indii określa ten kraj mianem zarówno Indii, jak i Bharatu, ale pojawiają się apele, by dokonać poprawki i pozostawić tylko nazwę Bharat (obecnie Konstytucja Indii zaczyna się od słów „Indie, to jest Bharat…”).

Bharat to nazwa Indii wywodząca się z sanskrytu. Z kolei nazwa Indie pochodzi z języka perskiego. Persowie, którzy panowali nad zachodnimi Indiami, nazywali ten kraj Hindu, od rzeki Indus.

W starożytnej grece „h” zniknęło, stąd używana w Europie nazwa Indie. Zmianę taką ma popierać m.in. wpływowy lider hinduskiej organizacji religijno-nacjonalistycznej Rashtriya Swayamsevak Sangh, Mohan Bhagwat.

Bhaqwat apelował wcześniej do mieszkańców Indii, by nazywali swój kraj Bharat, ponieważ kraj był tak nazywany przez wieki. Ku zmianie nazwy kraju ma skłaniać się też premier Indii, Narendra Modi.

„India Today” zwraca uwagę, że na samolocie używanym do transportu prezydenta, wiceprezydenta i premiera Indii pojawia się nazwa Bharat. Podczas poprzedniej sesji parlamentu parlamentarzysta, p. Naresh Bansal z rządzącej krajem Indyjskiej Partii Ludowej, domagał się usunięcia słowa „Indie” z konstytucji, przekonując, że symbolizuje ona kolonialne niewolnictwo.

Na zaproszeniu na uroczysty obiad dla przedstawicieli delegacji G20, które przybędą na szczyt do Indii, pojawiły się słowa „prezydent Bharatu”, a nie zwyczajowe „prezydent Indii”.

Źródło: NCzas.com


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. Admin WM 20.09.2023 11:11

    No to BRICS będzie musiało zmienić nazwę na BRBCS.

  2. Piron 20.09.2023 17:10

    Maurycy! to wychodzi na to że od 01.01.2024 powinno to się nazywać BRBCSZEISEA 😀 (ZEA, Egipt, Iran, Saudi Arabia, Etiopia, Argentyna) . Oj coś mi się wydaję że niedługo będą musieli zmienić tą nazwę na bardziej zrozumiałą.

  3. Szurnięty Mędrzec 21.09.2023 21:33

    No tak, bo nazwa jest najważniejsza 🙂

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.