Indie idą na wojnę z kryptowalutami

Opublikowano: 27.04.2021 | Kategorie: Gospodarka, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 1064

Wysoki urzędnik w indyjskim rządzie wyjawił niedawno agencji Reuters, że jego rząd zamierza przedstawić wkrótce propozycję prawa zabraniającego handlu i posiadania kryptowalut. Indie szybko stały się globalnym hubem dla kryptowalut, w którym 8 milionów inwestorów przechowywało kryptoaktywa wyceniane na kwotę 1,4 miliarda dolarów. Legislacja, która zamierza przygotować grunt pod wprowadzenie cyfrowej wersji rupii, da właścicielom kryptowalut sześć miesięcy na zlikwidowanie swoich udziałów. Po upływie tego czasu posiadanie ich spotka się z karami o różnym stopniu surowości.

Pomimo że legislacja nie przedstawiła jeszcze tej propozycji oficjalnie, jej efekty są już odczuwalne. Bitcoin spadł ze swojej rekordowej wartości 61 556,59 dolarów, w rezultacie groźby zakazania jego użytkowania w piątej największej gospodarce świata. Jednakże, tak jak w przypadku wielu nakładanych przez władze zakazów, proponowana przez legislację zmiana może przepaść zanim w ogóle zostanie wdrożona.

Proponowana zmiana w prawie to kolejny przykład jawnej wrogości władz Indii wobec kryptowalut. W 2019 roku komisja rządowa proponowała wprowadzenie kary 10 lat pozbawienia wolności dla osób, które wydobywały, przechowywały, transferowały lub handlowały kryptowalutami. Pomimo tego, zarejestrowana liczba indyjskich użytkowników kryptowalut wystrzeliła w górę; Platforma Bitbns odnotowała ich trzydziestokrotny wzrost, podczas gdy Unocoin dodał dwadzieścia tysięcy nowych użytkowników w styczniu i lutym, nawet pomimo pogłosek o wprowadzeniu zakazów.

Podobieństwo Bitcoina do złota może, przynajmniej częściowo, wyjaśniać skłonność wśród Hindusów do jego akumulacji. Indyjski propagator kryptowalut Kashif Raza stwierdził, że „Indyjska kultura zawsze promowała oszczędność. Indie zawsze przechowywały duże ilości złota. Każda rodzina posiada złoto w swoim domu”. Pośród młodych osób, obeznanych w świecie technologii, Bitcoin może stać się współczesną formą przechowywania bogactwa.

Władze Indii powinny jeszcze raz zastanowić się nad wprowadzeniem tego prawa — istnieje wiele przypadków tego typu działań z innych zakątków świata, które powinny być ostrzeżeniem. Wiele krajów próbowało już zakazać lub ograniczyć korzystanie z kryptowalut, i zawsze kończyło się to niepowodzeniem. Za przykład można podać Iran: w 2018 roku bank centralny zakazał korzystania z kryptowalut, aby „zapobiec przestępstwom takim jak pranie pieniędzy czy finansowanie terroryzmu”. Oficjalnie zakaz był podtrzymywany przez ostatnie lata, a władze jeszcze w marcu 2021 roku były bardzo stanowcze. Jednak za zamkniętymi drzwiami nastawienie może się zmieniać. Niedawno Iranian Presidential Center for Strategic Studies, think tank związany z prezydentem Hassanem Rouhanim, wezwał naród do wydobywania kryptowalut, aby obejść dotkliwe międzynarodowe sankcje nałożone na Iran i wesprzeć kulejącą gospodarkę.

Irańczycy przez lata powstrzymywali narastającą inflację. Sierpień poprzedniego roku przyniósł natomiast ogromne straty na rynku akcji po tym, jak pękła bańka na lokalnym rynku. Wartość Bitcoina jednak nie spadła, a wielu Irańczyków zdecydowała się odzyskać i pomnażać swoje fortuny, inwestując w ten instrument. Bahman Habibi, będący szefem irańskiej firmy umożliwiającej wymianę kryptowalut Bittestan, widzi w nich szansę na poprawę irańskiego rynku kapitałowego, nie chce więc z nich rezygnować: „Kupując i przechowując rezerwy kryptowalut w kraju, moglibyśmy tworzyć rezerwy o znacznie wyższej wartości, niż amerykańskie dolary, euro, a nawet złoto”.

Irańskie władze są także wrogo nastawione do posiadania złota. Mając na uwadze ciągły spadek wartości irańskiego riala, nie można się dziwić, że Irańczycy szukają alternatywy. Indie zdają się podążać tą samą ścieżką — zaledwie kilka dni temu agencja Moody’s Analytics określiła stopę inflacji w tym kraju jako niepokojąco wysoką. Ekonomiczne przeciążenie zawsze wybija kraje z równowagi, w Indiach ludzie próbują radzić sobie z niepewnością i bezrobociem przy pomocy kryptowalut.

Państwa wciąż próbują regulować to, czego nie kontrolują i nie mogą kontrolować. Możliwy zakaz kryptowalut w Indiach jest niepokojący, to z pewnością. Jest to jednak także znak, że istnieje szerokie poparcie dla alternatywnych aktywów. Obywatele Indii wprowadzili do użytku kryptowaluty na ogromną skalę, nie zważając na próby władz, aby zdusić ten sektor gospodarki. Historia pokazała, że były do daremne wysiłki. Próbując ich zakazać, udowodnili jedynie, że kryptowaluty mają potencjał do dalszych zastosowań i kolejnych innowacji. Kryptomaszyna została bezpowrotnie wprawiona w ruch.

Autorstwo: Peter C. Earle
Tłumaczenie: Jakub Konończuk
Źródło oryginalne: Aier.org
Źródło polskie: Mises.pl

Bibliografia

1. https://www.reuters.com/article/uk-india-cryptocurrency-ban/india-to-propose-cryptocurrency-ban-penalising-miners-traders-source-idUSKBN2B60QP

2. https://www.aier.org/article/the-utter-futility-of-a-bitcoin-ban/

3. https://www.coindesk.com/indias-millennials-embrace-bitcoin

4. https://cryptonews.com/guides/countries-in-which-bitcoin-is-banned-or-legal.htm

5. https://www.cnbc.com/2018/04/23/report-iran-officially-bans-use-of-cryptocurrencies.html

6. https://en.radiofarda.com/a/iran-s-stock-market-begins-to-fall-after-an-astronomical-rise-in-four-months/30787776.html

7. https://www.aljazeera.com/economy/2021/3/12/bitcoin-backlash-iran-cracks-down-on-crypto

8. https://eu.usatoday.com/story/news/world/2018/11/15/iran-executes-men-hoarding-gold-coins-amid-currency-crisis/2009715002/

9. https://financialtribune.com/articles/domestic-economy/107796/cbi-unveils-new-50000-rial-banknote

10. https://www.businesstoday.in/current/economy-politics/inflation-uncomfortably-high-in-india-says-moodys-analytics/story/435276.html

11. https://consent.yahoo.com/v2/collectConsent?sessionId=3_cc-session_40518346-310c-44e2-a2c0-d497b6197680


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.