Ikonowicz kandydatem Lewicy na RPO

Opublikowano: 16.03.2021 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1416

Lewica zgłosiła swojego kandydata na Rzecznika Praw Obywatelskich. Piotr Ikonowicz z poparciem Wiosny, Razem i Lewicy. Piotr Ikonowicz od ponad 40 lat walczy o ludzką godność i prawdziwie demokratyczne społeczeństwo – napisali o nim działacze Razem w oficjalnym oświadczeniu.

Ikonowicz był od początku związany z demokratyczną opozycją w Polsce, a od wielu lat znany jest głównie ze swojej działalności prawniczej i obywatelskiej na rzecz wykluczonych i najuboższych w Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej.

Był zawsze związany z Lewicą, polityką i sprawami społecznymi. „Przewodniczył radzie naczelnej PPS w latach 1992–1996 i 1997–2001. W wyborach parlamentarnych w 1991 kandydował bezskutecznie z listy Solidarności Pracy w okręgu radomskim. W 1993 uzyskał w okręgu lubelskim mandat posła na Sejm z listy Sojuszu Lewicy Demokratycznej, uzyskując 2734 głosy. 10 marca 1994 wraz Andrzejem Lipskim i Cezarym Miżejewskim przystąpił do Koła Parlamentarnego PPS. W 1997 ponownie został posłem (z 3. miejsca w okręgu warszawskim) z listy SLD, otrzymując 32 913 głosów). Po przekształceniu SLD w jednolitą partię polityczną, odszedł ponownie z jej klubu parlamentarnego, tworząc wraz z senatorami PPS i działaczami Ruchu Ludzi Pracy odrębne koło parlamentarne, które nie dotrwało do końca kadencji. W 1999 sprzeciwiał się interwencji wojsk NATO w Jugosławii. Podczas bombardowań Belgradu wraz z grupą posłów lewicy uczestniczył w wyjeździe do Jugosławii i Macedonii. W 2000 kandydował w wyborach prezydenckich, w których uzyskał 38 672 głosy (0,22 proc. poparcia), co dało mu 10. miejsce na 12 startujących kandydatów – podaje Wikipedia.

„Piotr Ikonowicz wielokrotnie wspierał strajki i protesty pracownicze, występował przeciw warszawskiej reprywatyzacji i zabiegał o prawa osób w kryzysie bezdomności. Jego wybór na funkcję RPO będzie najlepszym potwierdzeniem faktu, że prawa socjalne są integralną częścią praw człowieka”- napisało Razem o swoim kandydacie.

Jan Śpiewak, działacz społeczny entuzjastycznie odniósł się do tego wyboru: „Bardzo się cieszę, że Lewica postanowiła poprzeć Piotra Ikonowicza na RPO. Następnym krokiem jest poparcie go przez inne kluby parlamentarne. Ikonowicz to szansa na to, żeby RPO był absolutnie niezależny i blisko problemów ludzi. Zarówno pod rządami PiS-u, jak i ewentualnymi rządami liberałów”.

Poprzedni RPO Adam Bodnar skończył swoją kadencję w październiku ubiegłego roku. Od tego czasu nadal pełni funkcję, ponieważ do tej pory nie udało się wyłonić wspólnego kandydata dla wszystkich partii.

Autorstwo: Rut Kurkiewicz-Grocholska
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. KubaD. 16.03.2021 12:16

    (Naruszenie regulaminu punkt 5a i 5b. Myślę, że twój komentarz może podpadać pod art. Art. 255.3 „Kodeksu karnego”, za który grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności. Przeczytaj regulamin i stosuj się do niego, jeśli nie chcesz utracić praw użytkownika WM – Admin WM)

  2. Konter 17.03.2021 00:31

    Z tego co pamiętam to z tego Pana jest niezły Pajac.

  3. Fenix 17.03.2021 09:22

    Godność się zwraca ludziom. Nie walczymy o godność , bo kto z kim , ludzie z ludźmi? ” Mniej godni bez władzy, z więcej godnymi u władzy ” Zapytam kto odebrał im godność ? Zapytam kto namaścił tych innych ?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.