Nie tylko przedsiębiorcy cierpią w pandemii

Opublikowano: 10.04.2021 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1617

„W czasie pandemii dowiadujemy się o wszystkich możliwych cierpieniach przedsiębiorców, tak jakby w Polsce nie było pracowników – a przecież w Polsce jest 16 mln ludzi pracy najemnej” – powiedział Piotr Ikonowicz, kandydat Lewicy na Rzecznika Praw Obywatelskich, podczas konferencji prasowej przed siedzibą firmy Solaris w Bolechowie (woj. wielkopolskie). Zjawił się tam razem z posłankami Lewicy, by zaprotestować przeciwko zwalnianiu pracowników z powodu pogorszenia stanu zdrowia.

Ikonowicz przemówił dobitnie. Wspominając o pracownikach, którzy obawiają się zwolnień z powodu zwolnień lub po wypadku, zapytał: może zaczniemy zrzucać kalekich ze skały? Konferencja miała miejsce przed siedzibą Solarisa, bo właśnie z tej firmy do lewicowych posłów i działaczy dotarły sygnały, że kilka osób, które podupadły na zdrowiu, jest zagrożonych utratą pracy. W grupie tej jest człowiek, który chorował na COVID-19 oraz pracownicy, którzy ucierpieli w wypadku.

Sytuacja w Solarisie nie jest jednak bynajmniej wyjątkowym wypadkiem w skali całego kraju. Podczas konferencji prasowej Piotr Ikonowicz podkreślił, że od początku pandemii stale zgłaszają się do niego poszkodowani pracownicy lub tacy, od których zatrudniający oczekują ryzykownego zachowania – przychodzenia do pracy mimo złego samopoczucia. Tym samym, nawet jeśli liczba zagrożonych zwolnieniem w samym Solarisie jest niewielka, to cała sytuacja jest symptomem większego problemu. O problemie tym mówiły głośno w poprzednich tygodniach również posłanki Lewicy w sejmie, apelując o wypłacanie pracownikom na chorobowym 100 proc. wynagrodzenia, by ludzie zakażeni koronawirusem – lub chorzy na inne choroby – szli do lekarza, zamiast przychodzić do pracy i narażać kolegów.

„Jaki sygnał idzie z tej próby zwolnienia chorych? Idzie sygnał: lepiej nie chorować. Przecież jednym z powodów, dla których w Polsce mamy trzecią falę pandemii, a zeszłej doby umarło prawie tysiąc osób, jest to, że ludzie ze strachu przed zwolnieniem z pracy mimo, że się źle czują, to idą do roboty, bo nie chcą tej roboty stracić” – powiedział kandydat Lewicy na RPO.

Piotr Ikonowicz oraz Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zapowiedzieli, że w sprawie pracowników Solarisa zwrócą się do ciągle aktualnego Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara.

Autorstwo: Małgorzata Kulbaczewska-Figat
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.