Piotr Ikonowicz bez rekomendacji na RPO

Opublikowano: 14.04.2021 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1551

Nie było zaskoczenia na sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Jedynym kandydatem na Rzecznika Praw Obywatelskich, który zyskał jej pozytywną rekomendację, jest Bartłomiej Wróblewski z PiS. Przeciwko kandydaturze socjalisty Piotra Ikonowicza głosowali zgodnie przedstawiciele PiS i KO, z nielicznymi wyjątkami.

PiS konsekwentnie stara się wprowadzić na stanowisko rzecznika swojego człowieka – Bartłomiej Wróblewski otrzymał 13 głosów i tym samym niezbędną większość, by otrzymać pozytywną rekomendację komisji przed głosowaniem w Sejmie planowanym na ten tydzień. Przeciwko zaaprobowaniu jego kandydatury głosowało 11 osób, jedna wstrzymała się od głosu. Niemal tyle samo członków i członkiń komisji widziałoby w roli RPO kandydata Koalicji Obywatelskiej, Sławomira Patyrę. Otrzymał on 12 głosów pozytywnych, ale było to już za mało, żeby uzyskać rekomendację.

Prawica spod znaku PiS i KO zjednoczyła się natomiast, by odrzucić kandydaturę Piotra Ikonowicza, rekomendowanego przez Lewicę. Socjalista, były poseł z ramienia PPS i wieloletni obrońca praw lokatorskich i pracowniczych otrzymał tylko pięć głosów „za” przy osiemnastu przeciwnych. „Za głosowała trójka parlamentarzystów z Lewicy: Anna Maria Żukowska, Krzysztof Śmiszek i Katarzyna Ueberhan oraz dwójka sprawiedliwych. Będzie protokół z głosowania to poznamy ich nazwiska!” – podsumowała sytuację na „Twitterze” posłanka Lewicy Razem Paulina Matysiak.

Ikonowicz wygłosił przed komisją poruszające przemówienie, w którym wskazywał, że zgodził się kandydować na urząd, gdyż otrzymuje setki i tysiące próśb o wsparcie, „potrzebujących jest morze”, a społecznikom brakuje sił i ludzi, by pomagać skutecznie. Oznajmił również, że większość polskiego społeczeństwa jest przerażona, gdyż znajduje się w trudnym położeniu materialnym, a wdrożony przez rząd transfer socjalny jest „rachityczny w stosunku do potrzeb”. Wydaje się jednak, że równie dobrze mógł na posiedzeniu komisji nie powiedzieć nic – dla ludzi z KO i tak byłby nie do przyjęcia.

Chociaż odrzucenie przez neoliberałów lewicowej kandydatury na RPO było raczej do przewidzenia, lewicowi parlamentarzyści w mediach społecznościowych dają wyraz swojemu oburzeniu. Przypominają, ile razy liberalna opozycja rozliczała Lewicę z głosowania razem z PiS czy doceniania prospołecznych projektów rządzącej prawicy.

Inny, już pozaparlamentarny lewicowy działacz, Damian Duszczenko ze stowarzyszenia Łódź dla Ludzi sugeruje, by wobec takiego rozwoju wypadków utworzyć biuro społecznego RPO, którym Piotr Ikonowicz niejako już jest, i to od lat. „Lewica powinna się zastanowić, czy kiedy funkcja RPO przestaje istnieć, nie stworzyć biura Społecznego RPO, oczywiście na miarę swoich możliwości. Przecież coś tam z subwencji ma” – napisał na „Facebooku”.

Autorstwo: Małgorzata Kulbaczewska-Figat
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Fenix 15.04.2021 08:45

    Wybiera dobre i skuteczne działanie człowieka na RPO !!! Nie wybór partyjnych wilków wzajemnie się kąsających , oderwanych od rzeczywistych problemów obywateli? Ich pomysł to utworzyć biuro Społecznego RPO, wiadomo o co chodzi , biurokracja i kasa się liczy, i nic nierobienie. Jak w sejmie sprawy pilne zamrażane w “lodówkach” cóż , sami swoi.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.