Hurtowe wyroki śmierci kpiną z wymiaru sprawiedliwości

Opublikowano: 01.05.2014 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 491

Sąd w Al Minja w Górnym Egipcie w jednej sprawie potwierdził wyroki kary śmierci na 37 osobach i orzekł o dożywociu dla 491 osób, a w drugiej orzekł, że 683 osób powinno zostać skazanych na śmierć. Jest to oznaką ogromnych wad całego wymiary sprawiedliwości – ostrzega Amnesty International.

“Dzisiejsza decyzja jeszcze raz pokazała jak arbitralny i selektywny stał się egipski wymiar sprawiedliwości. Sąd wykazał pełną pogardę dla najbardziej podstawowych zasad sprawiedliwego procesu a jego wiarygodność została całkowicie zniszczona. Nadszedł czas dla władz Egiptu, aby przyznać, że obecny system nie jest ani sprawiedliwy, ani niezależny lub bezstronny” – powiedziała Hassiba Hadj Sahraoui, wicedyrektorka Programu Amnesty International ds. Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. “Wydając wyroki śmierci i dożywocia na skalę przemysłową, egipskie sądy ryzykują, że staną się tylko kolejną częścią maszyny represji, kierowanej przez władze. Nie można pozwolić, by wyrok został utrzymany – skazanie 37 osób na śmierć i 491 na dożywocie musi zostać uchylone. Natychmiast dla wszystkich pozwanych powinny zostać ogłoszone ponowne sprawiedliwe procesy bez możliwości orzeczenia kary śmierci.”

Wszystkim 528 oskarżonym postawiono zarzuty w związku z atakiem na posterunek policji w sierpniu 2013 roku i przynależnością do zakazanego ruchu Bractwa Muzułmańskiego. Wyroki w ich sprawach zapadły po rażąco niesprawiedliwym procesie, w którym sędzia nie przejrzał dowodów ani nie umożliwił obrońcom przesłuchania świadków.

Prawnicy obrony i oskarżenia zostali wyłączeni z poprzedniej rozprawy 24 marca, podczas której sąd wskazał, że zamierza skazać wszystkich 528 na śmierć.

Dziś ten sam sąd skierował sprawę 683 oskarżonych, w tym Mohameda Badie, Najwyższego Przewodnika Bractwa Muzułmańskiego, w oddzielnej rozprawie dotyczącej przemocy politycznej do Wielkiego Muftiego Egiptu – który zgodnie z egipskim prawem musi dokonać przeglądu wszystkich wyroków śmierci zanim sąd formalnie je nałoży. Zostali oskarżeni o zabójstwo, usiłowanie zabójstwa, spalenie komisariatu policyjnego Adwa, przynależność do zakazanego ugrupowania i uczestnictwo w zgromadzeniu więcej niż pięciu osób, z zamiarem popełnienia wyżej wymienionych przestępstw. Według reprezentanta Amnesty International, który był obecny na sali rozpraw, ten proces również był rażąco niesprawiedliwy.

Amnesty International sprzeciwia się karze śmierci w każdych okolicznościach i uważa, że jest ona najbardziej okrutną, poniżającą i nieludzką z kar.

Żaden z oskarżonych w obu sprawach nie był obecny na sali rozpraw.

Źródło: Amnesty International


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.