Gwiazdy cyrku

Opublikowano: 07.10.2008 | Kategorie: Kultura i sport

Liczba wyświetleń: 717

Każde dziecko żyjące w mieście było kiedyś w cyrku. Każde dziecko zachwycało się niezwykłymi kolorami i atmosferą, jaka tam panuje podczas przedstawień ze zwierzętami. Bo każde dziecko kocha zwierzęta. Ale każde dziecko kiedyś też dorasta. Wraz z latami przybywa pytań. Dzięki pytaniom poznaje się świat. Przez pierwszy okres życia wszystko wydaje się być piękne itajemnicze, jednakże nie da się uniknąć szarej rzeczywistości, która i tak prędzej czy później zagnieżdża się w nas na stałe. Niektórzy myślą, że im dalej się ucieka od trudnych pytań, tym jest się szczęśliwszym w swojej niewiedzy. Jednakże to tylko pozory. I pisząc o prawdziwych barwach cyrku postaram się udowodnić, iż trudne pytania są czymś bardzo ważnym.

Czymże jest cyrk? Cyrk jest miejscem, w które przychodzą rodzice z dziećmi by pokazać im bajkowy świat na żywo. Pokazać, że zwierzęta potrafią tańczyć, robić sztuczki. Dodatkowo spektakl umilają klowni i inni przebierańcy, którzy mówią o sobie, że ich pasją życiową jest rozweselanie ludzi. Jednakże płaci im się za to. Wywoływanie uśmiechu powinno kojarzyć się z bezinteresownością. Szczerzy w tej kwestii mogą być więc jedynie wolontariusze, poświęcający swój wolny czas i siły. Bo cóż to za wysiłek przebrać się za klowna po pobraniu pensji? Prawda jest taka, że w przebraniu można robić wszystko. Oprócz tego zasłaniając swoją twarz człowiek wyzbywa się mimowolnie silnego kontaktu emocjonalnego z tym, co robi. Klowni są więc sztucznymi tworami, ludźmi bez tożsamości, bez niewinności.

Kolejną, ważniejszą kwestią jest stosunek do zwierząt w cyrku. Sprowadzane są one z ciepłych krajów po to, by zabawiać. A nikt nie stwarza im przy tym – na miejscu – godnych warunków do życia. Zmuszone są siedzieć przez większość czasu w ciasnych klatkach. Niekiedy są okaleczane, pozbawiane kłów i pazurów by zminimalizować ryzyko ewentualnego wypadku podczas show. Patroszy się ich wnętrza- wycisza się w nich naturalne instynkty. Kiedyś miałem okazję oglądać film amatorski, nakręcony przez studenta, pokazujący codzienne życie lwów i niedźwiedzi w cyrku. Przez kilka godzin dziennie trenowano z nimi sztuczki mające rozweselać gawiedź. Innymi słowy uczono je takich zachowań, dzięki którym uda im się uniknąć kary i zasłużyć na pokarm. Po powrocie do klatek zwierzęta leżały bez życia, wlepiając apatyczne spojrzenia w pustą przestrzeń. Czekały na kolejne próby. To wtedy przekonałem się, że tzw. choroba sieroca nie jest zarezerwowana wyłącznie dla ludzi.

Można by napisać jeszcze o wielu szokujących kwestiach dotyczących cyrku, o okrucieństwach, jakie mają tam miejsce na co dzień. O wyjątkowo niehigienicznych warunkach. O prymitywności tkwiącej w idei zabawy w ten sposób. Czy taka forma rozrywki aby na pewno pasuje do XXI wieku? Tym bardziej, że kwestie humanitarne są stale zagłuszane.

Wolę jednak, by każdy przekonał się o tym złu samemu. Pragnę tylko zasygnalizować problem. Zaapelować do ludzi z sercem. A jeśli już ktoś nie ma serca, apeluję do rozsądku. Bilety do cyrku wcale nie są tanie. A jeśli ktoś chce koniecznie popatrzeć na biedne stworzenia pozbawione nadziei i zachowujące się anormalnie, zapraszam do schronisk. Jeśli to jeszcze mało, zapraszam do sierocińców. Wstęp jest bezpłatny, brakuje jedynie tego zakłamania, za które tak chętnie płacimy.

Autor: Jakub Wielgo
Źródło: OkoLewe


Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.