Grecja wzmacnia ochronę granicy i wydłuży mur

Opublikowano: 01.01.2023 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1859

W 2023 roku Grecja planuje potroić długość stalowego muru granicznego. Wysoka na 5 metrów solidna konstrukcja, wykonana z mocnych stalowych kolumn, ma podstawy o głębokości do 10 metrów i jest zwieńczona drutem kolczastym i metalową barierą.

Według władz greckich, w warunkach gwałtownie zwiększonej po pandemii presji migracyjnej, do końca listopada br. uniemożliwiono przekroczenie granicy lądowej między Grecją a Turcją ponad 250 tys. migrantów. W tym samym okresie ponad 5 tys. osób zostało zatrzymanych po tym, jak udało im się przekroczyć rzekę.

Funkcjonariusze graniczni, którzy podczas patroli używają psów tropiących, głośników i potężnych reflektorów, twierdzą, że wielokrotne zatrzymania nawet tysiąca migrantów nie są rzadkością w ciągu jednego dnia w okresie lata i wczesnej jesieni, kiedy poziom wody na rzece Evros osiąga coroczne minimum.

Małe wyspy, z których niektóre znajdują się na środku rzeki, gdzie technicznie znajduje się granica, pojawiają się ponownie w sezonie, ułatwiając przejście.

Ukończony w 2021 roku mur rozciąga się obecnie na 37 kilometrów w trzech oddzielnych sekcjach, a władze planują dodać kolejne 100 kilometrów, aby pokryć większość 192-kilometrowej granicy lądowej.

Kiedy dekadę temu rozpoczęto budowę muru granicznego, spotkało się to z gorącą debatą polityczną i publicznymi demonstracjami wspieranymi przez partie lewicowe i greckie grupy broniące praw człowieka. Tym razem reakcja jest słabsza.

Bez większej debaty parlament przyjął niedawno poprawkę sankcjonującą przedłużenie terminu realizacji, przy czym zasady dotyczące przetargów komercyjnych i zabezpieczeń kontroli kosztów będą stopniowo wycofywane do 30 czerwca 2023 roku.

Badanie opinii publicznej opublikowane przez prywatną telewizję Antena pokazało, że prawie dwie trzecie greckich wyborców popiera surowsze środki kontroli migracji, a tylko 8,1% twierdzi, że ochrona ze strony służb mundurowych powinna zostać złagodzona.

Autorstwo: Paweł Kubala
Na podstawie: Novinite.com
Źródło: MediaNarodowe.com


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.