Grecja przygotowuje drugą falę prywatyzacji

Opublikowano: 18.10.2012 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 768

Grecki rząd planuje sprzedać lub wydzierżawić szereg państwowych aktywów, w tym jedną z największych krajowych rafinerii oraz dwa główne porty morskie. Celem tych działań jest spłata zadłużenia, a także spełnienie warunków niezbędnych dla otrzymania kolejnej transzy międzynarodowej pożyczki.

„W ciągu najbliższych miesięcy musimy uruchomić kilka bardzo istotnych przetargów” – powiedział na wtorkowej konferencji prasowej Yannis Emiris, szef greckiej agencji ds. prywatyzacji HRADF.

Przetargi mają doprowadzić do sprzedaży udziałów państwa w rafinerii Hellenic Petroleum, dwóch największych portach morskich w kraju (OLP- Pireus, OLTH – Saloniki), drugim co do wielkości przedsiębiorstwie wodociągowym (EYATH) oraz firmie Larco, zaliczanej do największych producentów niklu na świecie.

Rząd planuje znaleźć inwestorów także dla portu lotniczego w Atenach , jak również małych regionalnych lotnisk i przystani portowych.

Szeroko zakrojona prywatyzacja to kluczowy element greckich wysiłków, mających na celu spłatę zadłużenia i oddalenie wizji bankructwa. Wedle zapisów programu ratunkowego MFW/UE, Ateny muszą zaoszczędzić 19 mld euro do końca 2015 roku i około 50 mld w roku 2020, realizując program wyprzedaży aktywów.

Nowy rząd koalicyjny, któremu przewodzi premier Antonis Samaras, zobowiązał się ożywić proces prywatyzacji. W zeszłym miesiącu podpisał umowę dzierżawy jednego z ateńskich centrów handlowych, a w następnej kolejności planuje sprzedać przedsiębiorstwo gier liczbowych.

Niektórzy komentatorzy wskazują, że aby osiągnąć cel w tak krótkim czasie (5 lat), społeczeństwo greckie co 10 dni musi wyprzedawać jakąś istotną część swojego majątku. Jeżeli grecki rząd sprosta wytyczonym przez siebie celom, będzie to „najszybsza prywatyzacja świata”.

Pierwsze duże transakcje, sprzedaż gazowni DEPA oraz 33% udziałów w firmie hazardowej OPAP, mają zostać sfinalizowane na początku przyszłego roku.

Rząd argumentuje, że poza redukcją długu prywatyzacja stworzy około 60 mld euro inwestycji, 50 000 miejsc pracy i 3 mld euro rocznych przychodów podatkowych, zwiększając PKB o jeden punk procentowy rocznie.

Plany prywatyzacyjne Grecji obejmują między innymi:

– sprzedaż oraz sprzedaż praw do poboru opłat z przeszło 800 portów oraz portów lotniczych (ok. 10 regionalnych lotnisk, w tym do sprzedaży zamknięty lotniczy port stołeczny Hellinikon),

– przedłużenie praw do poboru opłat z Międzynarodowego Lotniska w Atenach (Athens International Airport),

– sprzedaż zakładów gazowniczych,

– sprzedaż 49 proc. udziałów w kasynie niedaleko Aten (Casino Mont Parnes),

– prywatyzację państwowych zakładów liczbowych,

– wpuszczenie strategicznego inwestora do Poczty Greckiej (Hellenic Post),

– sprzedaż udziałów w firmie telekomunikacyjnej OTE,

– w greckim przemyśle zbrojeniowym,

– w przedsiębiorstwie wydobywczo-produkcyjnym Larko (m.in. producent niklu),

– odnowienie licencji na zakłady i gry w ramach przedsiębiorstwa gier liczbowych OPAP,

– sprzedaż licencji na zakłady online,

– koncesję na pobór opłat za użytkowanie autostrady Egnatia Odos,

– sprzedaż TRAINOSE (spółki należącej do publicznego koncernu kolejowego OSE),

– sprzedaż udziałów w bankach (Hellenic Postbank, ATEbank, Consignment and Loans Fund),

– prywatyzację dostawców wody (EYDAP, EYATH).

Do tego skarb państwa ma sprzedawać liczne nieruchomości oraz części wysp i mniejsze wyspy greckie.

Źródło: Grecja w Ogniu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. lboo 18.10.2012 11:10

    Pierwszy tego typu eksperyment społeczny. Prywatne państwo stworzone wbrew woli obywateli i za ich pieniądze. Zamianiające owych obywateli praktycznie w niewolników.

    Trzymam kciuki za greków żeby jak najszybciej przegonili okupantów.

  2. Jedr02 18.10.2012 20:38

    A po co te strajki? Władza która ich nie reprezentuje nie poprzestanie zmian bo jakiś Grek nie będzie pracował, to tak jakby zaatakowali w 1939 Polacy zamiast walczyć przestaliby pracować. Powinni oddolnie tworzyć nowe struktury, pracować i budować ale dla siebie, darcie mordy pod parlamentem im nie pomoże, chyba że tam wejdą i zajmą się swoimi oprawcami.

  3. bXXs 22.10.2012 16:49

    Pieniądze z powietrza, długi z kosmosu, wyprzedaż realnych, wielopokoleniowych dóbr. To jest genialny przekręt 🙂 tylko masy międzynarodowe mogą to zatrzymać. Skoordynowane strajki w krajach europejakich, tak by Banksterzy nie szczuli jednych drugimi. Dług haniebny Tuska i Poprzedników spłacany jest krwawicą polaków, biedą, głodem rodzin i niską jakością życia i tak przez pokolenia do totalnego niewolnictwa.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.