Genewa

Opublikowano: 18.06.2021 | Kategorie: Polityka, Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 787

16 dzień czerwca, 2021 r. Genewa przywitała piękną słoneczną pogodą. Ulice zablokowane barierkami, samochody policyjne i porządkowi są jedynymi poruszającymi się po opustoszałych ulicach miasta. Obecność dwóch gości w tym mieście skupiła chyba więcej obserwatorów niż rozgrywki piłkarskie. Nazwiska Joe Biden i Władimir Putin zdominują doniesienia ze świata. Przywódcy spotkali się wcześniej 10 lat temu.

Dziennikarze nie uronią żadnego szczegółu, by podkreślić wagę i wymowę tego spotkania dla świata. Rozmowy mają trwać 5 godzin bez przerwy na obiad. Z przewidywań „New York Timesa” należy spodziewać się, że będzie to najskrupulatniej przygotowany i zrealizowany porządek spotkania, w którym tematem wiodącym stanie się przyszłość traktatu START. Z jego treści wynika uzgodniony limit 1550 pocisków nuklearnych i ich rozmieszczenie. Zdaniem fachowców aktualny arsenał wystarczyłby do 6-krotnego unicestwienia kuli ziemskiej. Porządek dnia przybliżył na spotkaniu z dziennikarzami wyższy rangą przedstawiciel administracji waszyngtońskiej, który przyleciał z Brukseli. Ton spotkania brzmi konfrontacyjnie skoro Biden ma zażądać wyjaśnienia działalności grup hakerskich działających z terenu Rosji, a którym przypisuje się ataki na firmy amerykańskie. Prezydent USA ma przestrzec o prawdopodobnych formach reakcji, jeżeli ataki nie ustaną. Ponadto, Biden ma omówić temat odosobnienia Nawalnego. W poniedziałkowej wypowiedzi ostrzegł, że ewentualność śmierci Nawalnego zagrażałaby wzajemnym relacjom i stabilności mocarstw, gdyż dowodnie świadczyłaby o braku poszanowania praw człowieka przez Rosję. W przeciwieństwie do bardzo elastycznego harmonogramu spotkania Putina z Trumpem w Hamburgu w 2017 r., bieżące rozmowy są dokładnie rozpisane w czasie i zakresie tematycznym.

Rozpoczęcie rozmów nastąpiło około godziny 14.00. Poprzedzone zostało zdjęciem obu najważniejszych gości przez reporterów, których po krótkiej chwili wyproszono. Gustowna biblioteka w tle, goście posadzeni po dwóch stronach centralnie ustawionego globusa. Obaj panowie w towarzystwie doradców; Biden – sekretarza stanu Anthony Blinkena, Putin – ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa. Przebieg spotkania między głowami państw na wniosek Amerykanów ani przez chwilę nie uwzględniał rozmowy prezydentów w cztery oczy. W skład obu delegacji wchodziło 6 członków. Pomyślnie omówiona tematyka, bądź rezygnacja z części problemów skróciły czas obrad do 18-ej. Złagodzony ton komentarzy mediów w popołudniowych serwisach informacyjnych wskazywał na polityczny remis.

Z konferencji prasowej Władimira Putina ocena cyberbezpieczeństwa powinna uwzględniać dane mówiące, że najczęściej notowane ataki o różnym charakterze zdarzają się w USA, następnie w Kanadzie, Ameryce Południowej i Wielkiej Brytanii. Rosja nie występuje w tym gronie Rosja. W minionym roku rosyjskie służby uporały się z 45 próbami ataków pochodzących z Ameryki, zaś w pierwszym półroczu było ich już 35. Propozycja wyjaśnienia pozostała bez odpowiedzi. Jest nad czym pracować, gdyż bezpieczeństwo cybernetyczne ma ogromne znaczenie dla obu mocarstw, zatem przewidziane zostały konsultacje w ramach wniosków ze spotkania prezydentów. Dostrzegając amerykańskie źródło pochodzenia ataków w rosyjskim systemie służby ochrony zdrowia Rosja nie dostrzegła dotychczas woli przeciwdziałania zjawisku na terenie Ameryki. Prezydent Rosji oświadczył, że pora przejść z fazy insynuacji do działania na poziomie profesjonalnym.

Zapytany o relacje z Ukrainą, Putin krótko ponowił zasadność dostosowania się do ustaleń z Mińska, których Ukraina nie respektuje. Zbliżonym tematem była kwestia manewrów wojskowych, które wbrew wcześniejszych ustaleń Amerykańskie jednostki w ramach manewrów NATO prowadzą na terenie bezpośrednio sąsiadującym z Rosją. Otwarty na dialog personel towarzyszący Putinowi chętnie i w szczegółach udzielał wypowiedzi dziennikarzom w przeciwieństwie do osób towarzyszących Bidenowi, które poruszały się w towarzystwie szczelnej i dość opryskliwie traktujących dziennikarzy ochrony. Ciekawie skomentował całe zdarzenie rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow: „To bardzo ważne wydarzenie. Szkoda tylko, że jest efektem spadku naszych relacji do tak niskiego poziomu, że pozytywem jest sam fakt, że prezydenci spotkali się. A spotkali się po to, by zrozumieć do jakiego stopnia różnią ich poglądy”.

Opracowanie: Jola
Na podstawie: YouTube.com
Źródło: WolneMedia.net

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 4,50 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o