Etna może się zsunąć do morza i wywołać tsunami

Opublikowano: 15.10.2018 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2115

Wulkan Etna coraz szybciej zanurza się w otaczające go Morze Jońskie. Artykuł opublikowany w czasopiśmie “Science Advances” wyjaśnia, dlaczego największy aktywny wulkan Włoch zapada się i ostrzega mieszkańców przed potencjalną katastrofą.

Doktor Morelia Urlaub, badaczka geodynamiki morskiej w GEOMAR Helmholtz Center for Ocean Research w Niemczech twierdzi, że Etna jest podatna na zmiany geologiczne – „Istnieje ryzyko, że jeden z boków Etny może się zawalić i spowodować osunięcie ziemi, które wywoła tsunami.”

Niepewny stan wulkanu jest szczególnie niebezpieczny ze względu na otaczające go miasteczka oraz gospodarstwa rolne. Około 8000 lat temu wschodnia część wulkanu zapadła się, powodując tsunami, które zniszczyło nadbrzeże po drugiej stronie Morza Śródziemnego, na terenie dzisiejszego Izraela.

Poprzednie wyjaśnienia dotyczące erozji wulkanu koncentrowały się na ruchu magmy lub działaniu siły grawitacyjne. Aby dowiedzieć się co dokładnie powoduje te zmiany, doktor Urlaub i jej zespół opracowali strategię polegającą na oznaczeniu dna morskiego za pomocą urządzeń elektronicznych.

Na dnie oceanu umieszczono pięć transponderów, po jednym z każdej strony granicy między bokiem wulkanu a resztą dna morskiego. Transpondery, które znajdowały się około 40 kilometrów od krateru wulkanu, przekazywały informacje naukowcom, pokazując obraz ruchu boków wulkanu.

W maju 2017 r. zarejestrowano zmianę pozycji urządzeń o około 4 centymetry względem siebie. Odkrycie to sugeruje, że w historii Etny osunięcia zwykle miały miejsce nie w wyniku erupcji, ale z powodu drobnych przesunięć płyt tektonicznych.

Zdaniem badaczy, obecnie bezpośrednie niebezpieczeństwo nie grozi mieszkańcom okolic Etny. Wulkan powinien być jednak stale monitorowany, ponieważ zagrożenie nadal istnieje i może wystąpić w przyszłości.

Autorstwo: B
Zdjęcie: WikiImages (CC0)
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o