Czy wspierać ratownictwo na Morzu Śródziemnym?

Opublikowano: 03.02.2021 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 815

Łącznie 125 tysięcy euro wsparcia dla niemieckiej organizacji “Sea Eye” przekazały trzy niemieckie diecezje, Monachium i Freising, Paderbon oraz Trewir, w celu sfinansowania prywatnych tak zwanych inicjatyw ratowniczych na Morzu Śródziemnym.

Środki finansowe mają posłużyć na przeprowadzenie wiosną nowej łodzi organizacji “Sea Eye 4″ z Niemiec na Morze Śródziemne. W komunikacie diecezje podkreślają, że nie tylko wspierają finansowo organizację, ale także przygotowywały załogi na misję i dostarczały osób do wspierania migrantów w radzeniu sobie z traumami. W finansowanie nowego statku zaangażowani są nie tylko katolicy. Także Ewangelicki Kościół w Niemczech wraz z 660 organizacjami pozarządowymi przekaże ponad 400 tysięcy euro.

Sea Eye posiada już trzy statki, „Sea Eye”, „Alan Kurdi”, „Seefuchs”, zajmujące się wyławianiem nielegalnych imigrantów z Morza Śródziemnego i przewożeniem do Europy.

Przeciwny działalności NGO jest federalny minister spraw wewnętrznych Horst Seehofer, który stara się utrudnić aktywność Sea Eye. W kwietniu 2020 ministerstwo poinstruowało organizację pozarządową, by wstrzymała działalność statku “Alan Kurdi”. Seehofer naciskał także na ministra transportu Adreasa Scheuera, żeby ten utrudnił funkcjonowanie tych organizacji, argumentując, że ich łodzie są nieodpowiednio wyposażone do takich akcji. Podstawowym zmartwieniem ministra spraw wewnętrznych są pogarszające się relacje z Włochami, do których statki pod niemiecką banderą dowożą nielegalnych imigrantów.

Seehofer uważa, że takie działania w sposób pośredni wspierają biznes przemytników. Nazwał ich działalność usługami zapewniającymi regularne połączenia między Afryką a Europą. Jednocześnie potwierdza wolę Niemiec do relokacji części uratowanych imigrantów.

Organizacja spotyka się też z zarzutami o przyczynianie się do zwiększonej nielegalnej imigracji, a przez to zwiększanie ryzyka i liczby utonięć. Wsparcie, jakiego mają udzielać na Morzu Śródziemnym, jest argumentem dla przemytników zachęcających ludzi do niebezpiecznej podróży. Pojawiają się pytania o kwestie interpretacji prawa morskiego. Statki te nie podejmują akcji ratowniczych przerywając swój kurs, by wyłowić ludzi, których dotknęła przypadkowa katastrofa, tylko czekają w miejscach, gdzie można spodziewać się pojawienia przemytników z imigrantami w łodziach nie dających nadziei na przepłynięcie trasy do Europy. I zawsze płyną z imigrantami do Europy, ale nie do Tunezji, która ma bezpieczne porty.

Nie tylko Niemcy starają się przeszkodzić przewożeniu nielegalnych imigrantów do Europy. „Alan Kurdi” został zatrzymany 6 stycznia na Sardynii przez straż przybrzeżną. Zarzuca się mu problemy techniczne i brak odpowiedniej ilości kamizelek ratunkowych. Sea Eye uważa tą decyzję za motywowaną politycznie.

Niemcy zdają się być jednak osamotnieni w swoich wysiłkach na rzecz tzw. akcji ratowniczych. To z tego kraju pochodzi większość łodzi i załóg zajmujących się tą działalnością.

Autorstwo: (j)
Na podstawie: BR.de, Sea-Eye.org, Sonntagsblatt.de
Źródło: Euroislam.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o