Estonia wzywa UE do ograniczenia biurokracji

Opublikowano: 29.05.2023 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1472

Minister gospodarki i informatyki Tiit Riisalo w poniedziałek na spotkaniu ministrów rynku wewnętrznego i przemysłu Rady ds. Konkurencyjności UE w Brukseli zaapelował o zmniejszenie obciążeń administracyjnych dla przedsiębiorców.

Estonia zaapelowała do Komisji Europejskiej i krajów UE o bardziej aktywne wykorzystywanie danych i zmian w gospodarce czasu rzeczywistego, a tym samym zmniejszenie rosnących obciążeń sprawozdawczych dla przedsiębiorstw, poinformowała służba prasowa ministerstwa.

Riisalo powiedział, że rynek wewnętrzny UE to kluczowa szansa i przewaga, ale zauważył, że z biznesowego punktu widzenia ramy prawne UE stały się uciążliwe i kosztowne. „Nasze firmy potrzebują funkcjonującego wspólnego rynku, którego zasady raczej pozwalają, niż uniemożliwiają, rozwój i ekspansję przedsiębiorstw” – powiedział Riisalo.

Estonia przedstawiła Komisji Europejskiej i państwom UE propozycje, zgodnie z którymi UE jako całość powinna skupić się na zmniejszeniu obciążeń administracyjnych i uproszczeniu otoczenia regulacyjnego.

Dyskusja podczas lunchu koncentrowała się wokół 30-lecia rynku wewnętrznego UE i długoterminowej konkurencyjności. Według Riisalo funkcjonujący wspólny rynek i silna konkurencja są podstawą dobrobytu gospodarczego UE, ale wzrost udzielania pomocy publicznej w krajach UE w ostatnich latach pogłębia nierówności między przedsiębiorstwami.

„W UE przedsiębiorstwa powinny mieć równe szanse. Jednocześnie Estonia jest małym krajem o otwartej gospodarce, co powoduje, że jesteśmy w dużej mierze uzależnieni od tego, co dzieje się w innych krajach. Nie możemy konkurować z pomocą publiczną udzielaną w dużych krajach, dlatego każda pomoc publiczna w UE musi być starannie ukierunkowana, aby nie zakłócać konkurencji” – podkreślił Riisalo.

Ministrowie rozmawiali także o rozporządzeniu w sprawie surowców krytycznych, które Estonia uważa za ważne. Zdaniem ministra Estonia ma możliwości i doświadczenie, aby aktywnie uczestniczyć w tym procesie, aby zapewnić UE dostęp do dostaw surowców krytycznych oraz opracować technologie ponownego wykorzystania i wymiany surowców krytycznych.

Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. emigrant001 29.05.2023 22:16

    UExit nabiera rumieńców:)
    Im szybciej ten socjalistyczno-polityczny twór padnie tym lepiej:)
    Powstanie coś nowego i lepszego niż banda biurokratów:)

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.