Erytrejczycy skarżą Włochy o „nielegalne operacje pushback”

Opublikowano: 18.02.2021 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 888

Pięciu Erytrejczyków złożyło pozew w Rzymie przeciwko rządowi włoskiemu o to, że ich zdaniem zostali nielegalnie odepchnięci (pushback) od granicy i przetransportowani do Libii.

Imigranci z Erytrei twierdzą, że 2 lipca 2018 roku zostali „odepchnięci do Libii przez statek „Asso Ventinove” (…), w ramach skoordynowanej włoskiej operacji we współpracy z tzw. libijską strażą przybrzeżną”. „Pushback” oznacza w tym przypadku podjęcie imigrantów z łodzi i dostarczenie ich na brzeg libijski, ewentualnie na pokład libijskiej straży przybrzeżnej.

Oskarżonymi są rząd włoski, armator statku „Augusta Offshore” i jego kapitan. Erytrejczyków wspiera Stowarzyszenie Prawnych Studiów nad Imigracją (ASGI) i Amnesty International Italy. Prawnicy imigrantów chcą, by sąd uznał, że operacja odepchnięcia ich od brzegów Włoch była w ich przypadku nielegalna i “naraziła ich na miesiące arbitralnych aresztów i przemocy, naruszając między innymi ich prawo do azylu”.

Co dokładnie zaszło na morzu? 2 lipca 2018 r. libijska łódź straży przybrzeżnej rozpoczęła akcję ratowniczą wobec 150 osób próbujących przedostać się z Libii do Europy na nieprzystosowanej do tego łodzi. Włoska marynarka wojenna w koordynacji z libijską poprosiła o wsparcie przebywający w pobliżu statek „Asso Ventinove”, by wziął na swój pokład osoby z Erytrei, Sudanu i Etiopii. Statek zawiózł tych ludzi do Trypolisu i oddał w ręce tamtejszych władz. Jak twierdzi powództwo, imigranci z tego powodu “zostali ponownie nielegalnie zatrzymani, prześladowani i torturowani”.

Proimigranckie organizacje pozarządowe sprzeciwiają się stosowanym przez Unię Europejską akcjom typu pushback. Twierdzą, że jest to polityka UE, która dąży do przeniesienia swoich problemów z imigracją na zewnątrz. Przedstawiciele ASGI jednym tchem krytykując statek komercyjny za odtransportowanie imigrantów do Libii, narzekają zarazem na przeszkody piętrzone przed statkami organizacji pozarządowych, które przewoziłyby imigrantów na kontynent europejski.

Prawnicy powodów powołują się tu na zasadę non-refoulement, która zabrania deportowania osób starających się o azyl, którym odmówiono ochrony międzynarodowej, do krajów, gdzie grozi im prześladowanie. Z drugiej strony to właśnie trudności w realizacji procedur deportacyjnych i sytuacja, w której pozostaniesz w Europie niezależnie od tego, czy jesteś uchodźcą czy nielegalnym imigrantem, pchają rządy do działań, które mają nie dopuścić do złożenia wniosku azylowego, i takim właśnie działaniem jest „odpychanie”.

Nie wszyscy uznają procedury pushback za bezprawne. W 2020 roku Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał prawo Hiszpanii do odepchnięcia dwóch imigrantów bez dokumentów tożsamości, którzy w tłumie innych w 2014 roku nielegalnie przedostali się przez płot w hiszpańskiej enklawie Melili na północnoafrykańskim wybrzeżu. Dwaj imigranci zostali natychmiast aresztowani i wydaleni z powrotem do Maroka. Hiszpański rząd wsparły w tej sprawie Francja, Belgia i Włochy. Sąd podkreślił, że imigranci na teren Hiszpanii wdarli się nielegalnie, z użyciem przemocy, a nie wyczerpali legalnych możliwości.

Autorstwo: (j)
Źródło: Euroislam.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 4, średnia ocena: 3,75 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
AstroCris
Użytkownik
AstroCris

Te wszystkie organizacje proimigranckie robią k..we z logiki. Zapraszam ich w okolice Kaliningradu blisko trójstyku granic jest takie jezioro wzdłuż którego ruscy rozciągneli line. Niech zobaczą czym kończy się próba nielegalnego wdarcia na czyjś teren. Seria z kałacha z wieżyczki i łajba na dno.

robcioRR
Użytkownik
robcioRR

Do nielagalnie przekraczajacych granice raczej sie strzeka wiec niech sie ciesza ze ich ryby dawno nie zjadly a nie szukaja drugiej dzury w doo pie .