Elektrownia atomowa zablokuje rozwój gospodarczy

Opublikowano: 16.07.2012 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 575

Jeśli Polska ma być konkurencyjną gospodarką, musimy postawić na rozwój technologii związanych z odnawialnymi źródłami energii i efektywnością energetyczną. – Decydując się na budowę kosztownej elektrowni atomowej zablokujemy nasz rozwój gospodarczy na wiele lat – przestrzega Andrzej Kassenberg, ekspert zajmujący się energetyką.

Polska energetyka jest przestarzała, musimy więc wydać setki miliardów złotych na jej restrukturyzację. Teraz zapadają decyzje, od których będzie zależało, czy staniemy się konkurencyjną gospodarką eksportującą technologie związane z m.in. odnawialnymi źródłami energii, czy postawimy na ich import budując elektrownię atomową.

– Jeżeli dziś pójdziemy w duże elektrownie, czy to jądrowe, czy węglowe, to w ciągu 20-30 lat już ich nie zmienimy, one po prostu będą. Natomiast świat idzie w energetykę rozproszoną, w małe jednostki – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Andrzej Kassenberg, założyciel i prezes Instytutu na Rzecz Ekorozwoju.

Zdaniem eksperta, sektor energetyczny należy wykorzystać do tego, by budować przewagę konkurencyjną w przyszłości – tworzyć miejsca pracy, rozwijać zakłady przemysłowe zagranicą. Natomiast rozwiązanie polegające na budowie elektrowni atomowej sprawi, że „staniemy się niewolnikiem pewnego rozwiązania, które będzie nam blokować rozwój energetyki przyszłości”.

Aby tak się nie stało, powinniśmy wzorować się – wskazuje Kasseberg – na krajach, które już przodują w produkcji energii z odnawialnych źródeł (OZE), czyli Danii i Niemczech. A także – w jej oszczędzaniu. Bo na tym też można zarobić.

– Niemcy postawili wiele lat temu zarówno na energetykę słoneczną, wiatrową, na biogazownie i bazują tu na własnym przemyśle. My nie będziemy mieli przemysłu nuklearnego, ale możemy produkować np. kotły na biomasę, produkować panele słoneczne – uważa Andrzej Kassenberg.

Już dziś niektóre polskie firmy inwestują z zyskiem w ten rodzaj energetyki.

– Firma WATT jest chyba trzecim co do wielkości przedsiębiorstwem sprzedającym panele słoneczne w Europie. Budujemy wieże do energetyki wiatrowej w Stoczni Gdańskiej, a także statki do tego, ażeby budować te wieże wiatrowe na morzu – wymienia ekspert. – To może być duży potencjał dla naszej gospodarki.

Co więcej, od Niemców możemy nauczyć się również oszczędzania energii.

– Sfera zarządzania energią, łącznie z inteligentnymi sieciami, to jest ta rzecz, której możemy się od Niemców nauczyć. Zamiast budować nowe bloki, po prostu zaoszczędźmy energię i sprzedajmy tym, którzy rozwijają gospodarkę. Dzisiaj w Polsce możemy zaoszczędzić 25% energii w sensie technicznym, to jest znacznie więcej niż miałyby dać dwie elektrownie jądrowe, które rząd planuje, żeby ok. 2030 roku zaczęły funkcjonować, bo tu oszczędność jest rzędu 10% – informuje prezes Instytutu.

Jak wykazuje raport prezentowany przez organizację, głęboka termomodernizacja budynków, rzędu 75-80 proc. zaoszczędzonej energii, dałaby 3 tysiące miejsc pracy netto. Czyli takich, w które są wliczone te, które zostaną utracone w górnictwie czy w tradycyjnej energetyce.

– Co najważniejsze, te miejsca pracy są w całej Polsce, bo wszędzie jest potrzeba oszczędzania energii. Jeżeli wybudujemy jedną elektrownię jądrową, to te miejsca pracy, w znacznie mniejszym stopniu, powstaną tylko np. w okolicy Gdańska – podsumowuje Andrzej Kassenberg.

Źródło: Newseria


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

7 komentarzy

  1. JamiroQ 16.07.2012 13:11

    Łapówka została wręczona – nie ma odwrotu od atomówki.

  2. norbo 16.07.2012 14:49

    Elektrownia słoneczna, która działa w dzień i w nocy! – panelesloneczne.pl/2012/04/elektrownia-sloneczna-ktora-dziala-w-dzien-i-w-nocy/

  3. norbo 16.07.2012 16:35

    W Tokio 100 tys. osób wyrazi protest przeciwko wykorzystywaniu energii atomowej – http://polish.ruvr.ru/2012_07_16/81710020/

  4. senseimarcel 16.07.2012 17:49

    Hurraaa, będziemy mieli już drugą elektrownie atomową. Ta w Żarnowcu całkiem nieźle się spisuje, a w dodatku jest ekologiczna. Następna będzie identyczna, bardzo droga ale za to eko.

  5. Raptor 16.07.2012 19:48

    Dwie elektrownie plus te stadiony i autostrady, to nie lada postęp cywilizacyjny.

  6. norbo 16.07.2012 22:03

    16 lipca w tokijskim parku Yoyogi odbyła się wielka manifestacja przeciwko elektrowniom atomowym. Uczestniczyło w niej 170 tys. osób. – http://lewica.pl/index.php?id=26793

  7. 8pasanger 17.07.2012 00:28

    Obecna gigantomania i jojczenie wynika tylko i wyłącznie z ogromnego szmalu jaki koszą dostawcy energii czy ciepła-oni są największymi zawalidrogami -wcale nie są zainteresowani tym aby np.: 50 % ich klientów miało mini-kotły na biomasę ,przydomowe biogazownie panele elektryczne na dachu czy do podgrzewania ciepłej wody obiegowej.PEC-e i Stoeny już łapóweczkami pilnują ,żeby np.: nie budować na dachach bloków spółdzielni mieszkaniowych żadnych paneli do podgrzewania cwo -na dachach remontowanych akademików choć były budowane dokładnie w tej samej technologii co bloki spółdzielcze stawiają panele za unijną kasę jak grzyby po deszczu.Wtedy jednak ci cholerni monopoliści nie mogliby nas tak szantażować i spadłyby im obroty czyli również zyski.Oczywiście kryzys energetyczny w Polsce nadbiega wielkimi krokami-powinniśmy budować (przy założeniu stałego zużycia energii)jeden nowy blok energetyczny na 5-6 MW co 2 lata a stare bloki się zużywają-w końcu zaczną się rozpadać.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.