Dżihadyści i dzieci w kurdyjskim więzieniu

Opublikowano: 30.10.2019 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1411

Ekipa francuskich dziennikarzy mogła wyjątkowo odwiedzić wielkie, kurdyjskie więzienie dla dżihadystów z Państwa Islamskiego (ISIL) pod miastem Al-Hassaka w północno-wschodniej Syrii. Przebywa tu ok. 5 tys. mężczyzn i dziesiątki chłopców, nawet 8-9-letnich, łącznie z 54 krajów. Żadne państwo nie chce ich odebrać, by ich osądzić.

Są tu nawet Amerykanie. Donald Trump wzywał kilkakrotnie państwa europejskie do przeniesienia swoich obywateli do ojczystych więzień, lecz same Stany Zjednoczone do tej pory tego nie zrobiły. Najwięcej tu Irakijczyków i Syryjczyków, ale są tu m.in. Francuzi, Niemcy, Brytyjczycy, Belgowie, a z krajów arabskich Saudyjczycy, Marokańczycy i Tunezyjczycy. Są niemożliwie upakowani w dużych celach bez łóżek i nigdy nie wychodzą na spacerniak. Panuje tan straszny smród i upał. Wielu jest wychudzonych.

Wszyscy są podejrzani o przynależność do ISIL. Część z nich to jeńcy schwytani po ostatniej dużej bitwie przeciw ISIL w Baghuzie, po wschodniej stronie Eufratu. Ok. 1500 z nich to chorzy i ranni, lecz tylko ok. 300 przebywa w równie zatłoczonym, jeszcze bardziej śmierdzącym lazarecie. Są całkowicie odcięci od świata, nie mają pojęcia, że Trump ogłosił śmierć ich przywódcy. Dostanie się do lazaretu daje jedyną okazję do zobaczenia nieba przez moment.

W zeszłym miesiącu doszło tu do próby buntu. Jedna z cel zgłosiła ciężko chorego. Strażnicy, którzy weszli do środka ledwo się obronili. Czasem w okolicy zjawiają dżihadyści, by wystrzelić kilka pocisków i „dać nadzieję” uwięzionym. Dzieci siedzą w oddzielnej celi. Według dyrekcji wiezienia, to „lwiątka kalifatu”, wychowane, żeby walczyć. Większość to sieroty. Mały Tunezyjczyk, z którym dziennikarze zamienili kilka słów, chciał powrotu do kraju.

Łącznie w kurdyjskich więzieniach przebywa ponad 12 tys. więźniów z ISIL, w tym ok. trzy tys. cudzoziemców. Sytuacja w północno-wschodniej Syrii pozostaje bardzo niepewna. Wczoraj i dziś doszło do gwałtownych walk na granicy tureckiej między armią syryjską a Turkami, którzy, mimo układu rosyjsko-tureckiego atakują tereny zamieszkane przez Kurdów.

Autorstwo: JSz
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. emigrant001 30.10.2019 15:46

    Gdybym był Jazydem nie byłoby mi ich szkoda ale lewacy będą ich ratować od okrutnych Kurdów mordowanych wcześniej przez dżihadystów i tak tak bez końca.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.