Dziedzictwo niewolnictwa

Opublikowano: 10.06.2020 | Kategorie: Historia, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 495

Tak jeszcze na marginesie protestów czarnoskórych i lewicy w USA i Europie Zachodniej, w ramach których zwala się i obsmarowuje pomniki handlarzy niewolników (jak Edward Colston) oraz tyranów zarabiających na pracy niewolniczej (jak Leopold II Koburg) – a które znajdują swój oddźwięk i w Polsce.

O ile USA tylko częściowo powstały na niewolnictwie, bo z chwilą powstania tego państwa funkcjonowało ono już tylko w części stanów, o tyle Polska powstała na niewolnictwie w całości. Oczywiście na niewolnictwie białych.

Wczesne państwo polskie – jak i inne okoliczne państwa – było po prostu zorganizowanym gangiem handlarzy i właścicieli niewolników, tyranizujących i biorących w niewolę dotąd wolną ludność. Pierwsi Piastowie masowo niszczyli okoliczne osady i obracali w niewolników ich mieszkańców. „Jak wynika z ustaleń archeologów, Piastowie dokonali w X stuleciu w Wielkopolsce prawdziwej demograficznej rewolucji. Niektóre tereny kompletnie ogołocili z ludności. Z kolei centralny rejon wokół Gniezna, jeszcze około 900 r. prawie zupełnie niezamieszkany, stał się po stu latach najgęściej zaludnioną częścią prowincji”.[1]

Duża część tych niewolników była sprzedawana za granicę, głównie do państw islamskich. Powstawały specjalne grody, będące miejscami ich koncentracji – za taki „obóz koncentracyjny” dla pędzonych na sprzedaż niewolników uznaje się dziś np. Naszacowice nad Dunajcem.[2] Chrześcijaństwo niewiele tu początkowo zmieniło. Jeszcze w XII wieku normalne było branie w niewolę ludzi podczas wypraw wojennych – np. Gall Anonim pisze o Bolesławie Krzywoustym, że wyprawiając się na Prusów „zgromadził niezmierne łupy, biorąc do niewoli mężów i kobiety, chłopców i dziewczęta, niewolników i niewolnice niezliczone”.

Pierwotna słowiańska organizacja społeczna, oparta na samorządnych opolach zamieszkałych przez wolnych i posiadających ziemię chłopów została zastąpiona czymś, co niektórzy nazywają „hodowlą ludności rolniczej przez wojowników”. Tych, których nie wzięto w niewolę, wywłaszczono z ziemi i na setki lat narzucono feudalne struktury własności ziemskiej i władzy. W końcowej fazie ewolucji tego systemu, 600-700 lat później, przywiązani do ziemi, zmuszeni do darmowej pracy i poddani sądownictwu swoich panów chłopi znowu niewiele różnili się od niewolników. Potem odzyskali wolność osobistą, a w końcu i ziemię, ale obecne struktury społeczne nadal w jakiejś mierze są efektem procesów historycznych zapoczątkowanych w X wieku. A współczesne państwo polskie odwołuje się do tradycji tych, którzy zbudowali je na niewolnictwie i stawia im pomniki. Których notabene nikt nie obala.

A dlaczego nie obala? Bo ludzie w Polsce jakoś nie czują potrzeby buntować się przeciwko państwu jako takiemu. Dziennikarz Łukasz Warzecha, komentując obalenie pomnika Edwarda Colstona w Bristolu napisał, że „Colston handlował niewolnikami w dobie, gdy było to niestety normalne zajęcie. Fundował też szpitale, przytułki, kościoły”.[3] I o ile jego słowa spotkały się z krytyką ze strony sympatyków protestów, o tyle sądzę, że nawet oni wybaczą pewien poziom zniewolenia – choć może nie całkowite niewolnictwo – w zamian za finansowanie przez państwo „szpitali i przytułków”. Czy inne benefity.

Autorstwo: Jacek Sierpiński
Źródło: Sierp.Libertarianizm.pl

Przypisy

[1] https://www.focus.pl/artykul/polska-niewolnikow-czy-piastowie-handlowali-zywym-towarem

[2] https://ciekawostkihistoryczne.pl/2017/09/18/obozy-koncentracyjne-pierwszych-piastow/

[3] https://twitter.com/lkwarzecha/status/1269641885129281536


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

 1. mackadmin 10.06.2020 18:58

  Wczesne państwo polskie – jak i inne okoliczne państwa – było po prostu zorganizowanym gangiem handlarzy i właścicieli niewolników, tyranizujących i biorących w niewolę dotąd wolną ludność.

  Glebiej mozna znalezc cos na ten temat tutaj https://www.youtube.com/watch?v=zCfOaTj9E64

 2. polantek 10.06.2020 22:18

  Tereny zamieszkiwane przez Słowian od Renu do Donu zostały również nawiedzone przez dżumę z początku 6 wieku, która trwała z przerwami około 200 lat w Europie i na Bliskim Wschodzie. W tym czasie większość elity, starszyzny, rzemieslników i wlele innych grup społecznych uległa dewastacji populacyjnej. Na to puste miejsce weszli Saxonowie z północy. Piastowie, jako spadkobiercy Merowingów (Dagome iudex), bronili schedy i powołali do życia projekt – Polska, przy czym zmuszeni zostali do porzucenia Arianizmu na rzecz Katolicyzmu. Niewolnictwo bylo w tym czasie czymś normalnym i miało swoje źródło zupełnie gdzie indziej , a nie w Polsce piastowskiej. Autor sam z resztą cytuje:„zgromadził niezmierne łupy, biorąc do niewoli mężów i kobiety, chłopców i dziewczęta, niewolników i niewolnice niezliczone” – co rozumiec należy , że niewolicy ci byli przed tem pod władaniem Prusów – tychże mężów o których pisze Gall (niezły kłamczuch).

 3. Dandi1981 11.06.2020 10:12

  Pozatym obozy koncetracyjne moze polskie obozy koncetracyjne I jeszcze zlote zeby wyrywali w sredniowieczu I gazem zabijali , gdzie the krematoria. Przeciez niewolnictwo bylo nawet w Rzymie ale nie mozna tego Stawiac na rowni z obozami gdzie byla exterminacja ludnosci a nie sprzedarz

 4. Admin WM 11.06.2020 11:10

  @Dandi1981

  Każdy obóz zagłady był obozem koncentracyjnym, ale nie każdy obóz koncentracyjny był obozem zagłady. Np. obozy w USA dla obywateli USA japońskiego pochodzenia w czasie II wojny światowej.

 5. XXIRapax 11.06.2020 13:17

  Tak. Polskie państwo było w owym czasie tylko i wyłącznie “zorganizowanym gangiem handlarzy i właścicieli niewolników”. Dokładnie tak…
  To jest prawie tak samo zabawne, jak to że w USA pierwszym prawnie usankcjonowanym właścicielem niewolników był murzyn.
  Pan autor tekstu, to w ogóle powinien sobie był wymyślić nazwisko dwuczłonowe chyba.
  Może np. Młot-Sierpiński, albo Sierp-Młociński ?
  To by się ładnie komponowało z jego retoryką…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.