Dzieci z domów dziecka nie obchodzą PiS

Opublikowano: 19.04.2018 | Kategorie: Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 534

Rząd Prawa i Sprawiedliwości w kolejnym programie socjalnym pomija dzieci wychowywane w instytucjonalnej pieczy zastępczej. Tym razem dzieci i młodzież z domów dziecka zostanie wykluczona ze wsparcia przy przyznawaniu funduszy na wyprawki szkolne.

Podopieczni domów dziecka mogą zapomnieć o programie 300 plus. Nie jest to szczególna niespodzianka, gdyż podobny stosunek do nich obecna władza zaprezentowała przy okazji uruchomienia programu Rodzina 500 plus. „Wypłata dodatku wychowawczego dla placówek typu rodzinnego jest pomocą w zabezpieczeniu realnych potrzeb związanych z codzienną opieką i ich wychowaniem w ramach pełnienia bieżącej pieczy zastępczej” – taką informację dla 77 tysięcy pensjonariuszy domów dziecka miał w 2016 roku wiceminister pracy Marcin Zieleniecki.

Tym razem nie będzie lepiej. Resort argumentuje, że państwo i tak już wydaje znaczne środki na utrzymanie wychowanków w placówkach opiekuńczo-wychowawczych. Na tyle wysokie, że w ramach oszczędności nie załapią się oni na program 300 plus.

W obronie dzieci i młodzieży z ośrodków już dwa lata temu stanął Rzecznik Praw Obywatelskich. “Dodatek 500+ jest przyznawany na wydatki związane z zaspokojeniem potrzeb życiowych i wychowywaniem dzieci. Niewątpliwie wykształcenie i przygotowanie do życia dzieci wiąże się z dużym obciążeniem finansowym dla rodziców, lecz w przypadku dzieci pozbawionych pieczy i wsparcia rodziców bariery ekonomiczne także stanowią istotne ograniczenie w realizacji życiowych planów i uniemożliwiają młodym ludziom lepszy start” – argumentował Adam Bodnar.

Podobnie też tym razem RPO skierował wniosek do minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej. “To dyskryminujące. Pieniądze mogłyby pomóc w zdobyciu wykształcenia i zapewnić przyszłość tym dzieciom” – powiedziała Agnieszka Jarzębska z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich.

Wygospodarowanie środków dla wychowanków domów dziecka nie powinno się spotykać z takim oporem rządów również z uwagi na niski koszt całego programu. Objęcie nim prawie 5 milionów uczniów (4 952 219), kosztować będzie łącznie z wydatkami operacyjnymi ok. 1,5 mln złotych. Czy dołączenie do tej puli 77 tysięcy dzieci objętych pieczą instytucjonalną jest faktycznie wysiłkiem finansowym przerastającym obecną władzę?

Autorstwo: PN
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

8 komentarzy

 1. rumcajs 19.04.2018 12:26

  Przecietny “koszt” dziecka w rodzinie zastepczej, lub domu dziecka jest kilka razy wyższy, niz przychody na członka rodziny w rodzinach najubozszych. Cos mi tu sie wydaje, że jakas grupka chce poza robieniem kapitału politycznego, także, przy okazji poprawic swoje zasoby finansowe…

 2. Niewypadamiteraz 19.04.2018 19:43

  Może Pan Prezes poleci, by posłowie w ramach zwrotu premii/bonusów, przeznaczyli te pieniądze na dzieci z domów dziecka właśnie?

  Ponieważ zostałem wychowany w pełnej rodzinie nie jestem w stanie wyobrazić sobie tak naprawdę, co to znaczy zostać porzuconym w tak kluczowym dla kształtowania się człowieka wieku. Pamiętam jedynie, że gdy byłem w drugiej klasie podstawówki do naszej klasy dołączyła koleżanka o imieniu Edyta. Nie pamiętam skąd, ale wszyscy wiedzieli, że ona jest z domu dziecka. Pamiętam jak się zachowywaliśmy (na szczęście ‘tylko’ chłopcy). Ktokolwiek położył plecak przy jej plecaku, mógł zarazić się “syfem”. Straszyliśmy się też, że “zaraz Edyta cię pocałuje”. Jest to jedna z rzeczy, z powodu których jest mi ogromnie wstyd za siebie. Tak, byłem wtedy absolutnym smarkiem bez wyobraźni, niemniej wciąż jest to dla mnie dziś porażające. Bardzo żałuję, że nie podszedłem do niej, nie uśmiechnąłem się i nie zagadałem. Dzieci potrafią być szalenie okrutne…

  A “Resort” powinien zaangażować się po sam koniec realizacji wykorzystania środków budżetowych przez każdą z placówek (NIE poprzez “raportowanie”, a CZYNNY udział). Złym pomysłem jest dawanie ludziom pieniędzy za “adoptowanie dziecka”, ponieważ to rodzi patologię. Wielu ludzi okrutnych i egoistycznych będzie adoptowało na potęgę, by czerpać profity socjalne – a dzieci dalej będą niekochane.

 3. jazmig 19.04.2018 20:10

  500+ jest dla Ukraińców, a nie dla Polaków.

 4. M4ndarkus 19.04.2018 21:15

  Ehhh jest 500+ to raz dobrze że dają, a raz źle że nie dają.
  Z tego co wiem dzieci z domów dziecka czy z rodzin zastępczych i tak mają dużo grantów. Nawet po ukończeniu 18 roku życia, jeśli złożą odpowiednie dokumenty to dostają pewne kwoty i jest to wiecej niż 500zł, mam taką osobę to wiem. Nawet jak nie było jeszcze 500+ to rodzina zastępcza dostawała co miesiąc większą kwotę + alimenta nałożone na rodziców.
  Poniżej akurat przypadek rodziny zastępczej:
  https://www.pcpr.starostwo.bielsko.pl/piecza-zastepcza/usamodzielnienia/pomoc-na-usamodzielnienie
  Z domów dziecka jest podobnie, też są pomoce na usamodzielnienie po 18 roku życia.

 5. rumcajs 20.04.2018 10:16

  Zgadzam sie z Wami panowie. Ludzi bardzo łatwo jest zmanipulowac, i ten paszkwil ma to na celu. Jestem przerazony bardzo niska wiedza ogólna polaków, bezkrytyczne przyjmowanie kłamstw, zarówno rządowych tub propagandowych, jak i tych polskojezycznych. Zero refleksji nad tym co im jest wciskane…

 6. polach 20.04.2018 11:05

  “Ehhh jest 500+ to raz dobrze że dają, a raz źle że nie dają”

  Oni nic nie dają, tylko wyborcom mniej chwilowo odbierają aby ich pozyskać i utrzymać się u koryta, dzieci z domów dziecka ich interesują jak zeszłoroczny śnieg bo nie są aktywnymi wyborcami.
  Do Sowy84;
  Fundacja dobrego pasterza powie ci co jeszcze z dziećmi robią…bo pewnie o eksporcie dzieci nie słyszałeś ani o gorszych praktykach z tym związanych, to może w końcu przejrzysz na oczy, chyba że masz korzyści z takich “poglądów” to ci współczuje twych wyborów , bo nie wiesz co czynisz.Już pomijam fakt że żaden rząd od 39 r. zainstalowany w Pl nie był nasz i ten także nie jest- to się nazywa “ukryta” okupacja.Gdybyś poświecił nieco czasu na analizę naszych dziejów, to byś nie wypisywał na WM takich bzdur na różne tematy.

 7. rumcajs 20.04.2018 12:16

  @polach@..
  Mam wrażenie, jakbys został oddelegowany z muzeum..polin, do pisania na łamach WM…
  Z jednym sie zgadzam, że w Polsce nie ma rzadów polaków, a jedynie kanalii polskojęzycznych. Co zas faktów, to ty manipulujesz, a sowa ma racje. Pieniadze, zarówno na program 500+, jak tez na rodziny zastepcze, i domy dziecka ida ze wspólnej kasy, z podatków.
  Kazda władza w systemach takich jaki nam zafundowano w magdalence, robi tak samo, zatem czemu czepiasz sie akurat pisu..??
  Dane statystyczne udowadniaja, że 500+ jest najkorzystniejszym z punktu widzenia państwa “rozdawnictwem” kasy, bo zyskuja najbiedniejsi, a także i państwo. Chyba zę bardzej podobało ci się, jak kosztem najbiedniejszych “poprawiał” sie byt hałastry uszustów.
  Tu po drodze ci z kod-em, po, i niesmiertelnym psl…

 8. robi1906 20.04.2018 16:01

  Rumcajs, nie traktuj tego poważnie, ot taka chwila by pogadać,
  w/g mnie ‘polach’ nie napisał nic głupiego ani zdradzieckiego,
  a ty naprawdę uważasz, że ten Kaczyński, jest nasz,
  że jest narodowy?.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.