Działacze ONR usłyszeli wyroki za antysyjonistyczne okrzyki

Opublikowano: 01.07.2021 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2303

„A na drzewach zamiast liści będą wisieć syjoniści” krzyczeli 5 lat temu działacze ONR na manifestacji w Białymstoku. Wczoraj usłyszeli wyroki.

W kwietniu 2016 odbyła się manifestacja świętująca 82 rocznicę powstania ONR (Obóz Narodowo-Radykalny). Kilkuset zwolenników przedwojennego antysemityzmu i ksenofobii przemaszerowało przez Białystok, by zakończyć spotkanie mszą. Podczas marszu ONR-owcy wykrzykiwali wiele haseł rasistowskich i antysemickich. Paweł Gaweł, założyciel Ośrodka Monitorowania Ośrodka Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych złożył wniosek do sądu w sprawie nawoływania do nienawiści na tle pochodzenia etnicznego wobec społeczności żydowskiej. Pierwsze śledztwo zostało umorzone, jednak kolejny subsydiarny akt oskarżenia złożony przez Gawła został uwzględniony przez sąd.

Po pięciu latach od manifestacji, dwóch z siedmiu działaczy ONR usłyszało wyroki. Wśród oskarżonych był przez ONR i założyciel Straży Narodowej – Robert Bąkiewicz (zgodził się na podawanie nazwiska), który określa wyrok sądu jako „absurdalny”.

Jarosław R. został skazany na rok bezwzględnego więzienia za skandowanie hasła „A na drzewach zamiast liści będą wisieć syjoniści”, a Krzysztof S. który ochoczo za Jarosławem powtarzał, został skazany na 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata. Pozostałych pięciu oskarżonych, w tym Bąkiewicz zostali uniewinnieni. Wyrok nie jest prawomocny, a narodowcy zapewniają, że będą się odwoływać.

„Sąd skazał działacza ONR na rok bezwzględnego więzienia za skandowanie (!) „a na drzewach zamiast liści wisieć będą syjoniści”. Czekam aż Wałęsa dostanie rok odsiadki za grożenie prof. Cenckiewicz, że „będzie wisiał”. Inaczej to cyrk a nie sąd i g***no a nie sprawiedliwość” – napisał w mediach społecznościowych rozżalony Robert Winnicki, poseł Konfederacji, założyciel Ruchu Narodowego.

Sędzia Sławomir Cilulko przypomniał oskarżonym, czym jest ich organizacja i do jakich tradycji się odwołuje. Przedwojenny ONR był otwarcie antysemicki i faszystowski. „(…) doskonale zdają sobie sprawę z tego, jakie hasła i gesty pojawiały się na organizowanych przez nich manifestacjach i jak w niektórych środowiskach ich organizacja jest postrzegana. Oraz jakie cechy ideologiczne i wartości wyznawali ONR-owcy z okresu międzywojennego, do dziedzictwa których niejednokrotnie się obecnie odwołują. To przecież przedwojenny ONR otwarcie nawoływał do usunięcia Żydów z Polski” – mówił sędzia Sławomir Cilulko podczas uzasadnienia wyroku.

W marcu tego roku Sąd Najwyższy orzekł, że ONR jest organizacją faszystowską a Lewica domaga się delegalizacji faszystowskiego ugrupowania Roberta Bąkiewicza. „Tak zwaną „kwestię żydowską” regulował punkt trzeci programu. Deklaracja postuluje odebranie praw obywatelskich Żydom i usunięcie ich z Polski, a dopóki mieszkają oni w kraju, powinni być traktowani jedynie jako „przynależni do państwa”.

Autorstwo: Rut Kurkiewicz-Grocholska
Źródło: Strajk.eu

Komentarz „Wolnych Mediów”

Nie jestem sympatykiem ani przeciwnikiem ONR, ale wydaje mi się, że sąd powinien obiektywnie oceniać czyn podejrzanych, o który zostali oskarżeni, a nie subiektywnie analizować poglądy innych członków ich organizacji sprzed ok. 80 lat.


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

 1. Murphy 01.07.2021 13:16

  Dokładnie tak jak skomentował admin. Gościu nie krzyczał, że będą wisieć “semici” ale “syjoniści”. Widocznie sąd nie wie co to syjonizm.

 2. fso1500 01.07.2021 13:36

  Może sędzia jest syjonistą i się obraził.

 3. marcin333 01.07.2021 14:28

  Powinni się odwołać, krańcowo do Strasburga. Zapadł już wyrok w sprawie demonstrowania wiszących na szubienicach polityków w Niemczech. Chyba że syjoniści to klasa polityczna wyjątkowo chroniona przed krytyką publiczną.

 4. Foxi 01.07.2021 21:05

  A pamiętacie jak narodowcy topili marzannę na wiosnę ? Artysta dyplomowany Kurzeja zrobił te marzanne. Potem kolejność była taka: donosik, prokurator następnie “biegły” udowodnił jakoś że ta marzanna jest żydówa i bęc wyrok skazujący za antysystemityzm. Diabły rządzą na tym nieszczęsnym terenie…

 5. robcioRR 02.07.2021 07:38

  FOXI bo ona miala warkocze a przebiegly biegly uzyteczny idiota zinterpretowal jako pejsiki

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.