Dochodzenie ws. plebiscytu niepodległościowego

Opublikowano: 23.12.2014 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 876

Wydział karny Najwyższego Sądu Katalonii zgodził się, by wszczęto dochodzenie przeciwko kierującemu tamtejszym rządem Arturowi Masowi za przeprowadzenie plebiscytu niepodległościowego. Postawienia Masa przed sądem domaga się 25 organizacji i partii politycznych. Uważają one, że złamał on prawo, bo wbrew dwukrotnemu zakazowi Trybunału Konstytucyjnego dopuścił do przeprowadzenia 9 listopada głosowania.

Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego najpierw zablokowali ustawę, na mocy której miało się odbyć referendum. A kiedy zdecydowano, że zamiast niego zostanie przeprowadzony niewiążący plebiscyt, zakazali również plebiscytu. Mimo to otwarto lokale i zorganizowano głosowanie. Winę za sprzeciwienie się woli Trybunału wziął na siebie Artur Mas. Skrytykował jednak wszczęcie dochodzenia.

– To żałosne, że kiedy naród, jakim są Katalończycy chce się wypowiedzieć i organizuje głosowanie, które przecież jest jednym z podstawowych elementów demokracji, rząd reaguje nasyłając trybunały i prokuraturę – powiedział.

Na uzasadnienie decyzji Najwyższego Sądu Katalonii trzeba będzie poczekać do ósmego stycznia. Wiadomo jedynie, że mimo wielu pozwów złożonych przeciwko Masowi, będzie prowadzone jedno dochodzenie.

Autorstwo: jkl
Źródło: Lewica.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.