Czy Sikorski złamał konstytucję?

Opublikowano: 19.07.2012 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 783

Polscy prawnicy twierdzą, że polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie przesyłając bieżących informacji do Kancelarii Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego złamało konstytucję, napisała “Gazeta Polska Codziennie”.

Szef polskiego MSZ Radosław Sikorski w tzw. śledztwie cywilnym w sprawie katastrofy smoleńskiej zeznał, że zarówno w rozmowach prywatnych oraz publicznych odradzał Lechowi Kaczyńskiemu dublowania wizyt premiera i prezydenta w Katyniu. Jego zdaniem podwójna wizyta szkodziła wizerunkowi Polski.

„Potwierdzam, że odradzaliśmy prezydentowi udział w uroczystościach w Katyniu. Naszą intencją było zasugerowanie prezydentowi udziału w uroczystościach dnia zwycięstwa w Moskwie” – przyznał się Sikorski. „Uważałem, że dublowanie wizyt prezydenta i premiera nie służy wizerunkowi państwa polskiego, szczególnie wobec tak trudnego partnera jak Rosja“ – dodał polski minister.

Gazeta pisze, iż z zeznań Sikorskiego wynika, że minister podjął decyzję, aby do Kancelarii Prezydenta trafiały tylko depesze przetworzone w MSZ. Zdaniem pytanych przez gazetę prawników takie zachowanie ministra łamie konstytucję. „Ze względu na to, a także na konstytucyjne zadania prezydenta, powinien on mieć stały, pełny i niezakłócony dostęp do informacji, którymi dysponuje minister spraw zagranicznych. Ta zasada wynika ze wstępu do ustawy zasadniczej, ale i dalszych jej postanowień, które mówią o udziale prezydenta w prowadzeniu polityki zagranicznej. Nieprzestrzeganie tych zasad to złamanie konstytucji” – powiedział portalowi dr Ryszard Piotrowski, konstytucjonalista.

Podobnego zdania jest również Wiesław Johann, były sędzia Trybunału Konstytucyjnego. „Nie można ograniczać dostępu prezydenta do informacji, w przeciwnym razie mamy do czynienia ze złamaniem konstytucji” – oświadczył były sędzia.

Źródło: PL Delfi


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

8 komentarzy

 1. guarana 19.07.2012 11:05

  Banda POpaprańców połamała już konstytucję w drzazgi, więc takie pierdoły to tylko mydlenie oczu.

 2. Prometeo 19.07.2012 12:57

  Ustawa zasadnicza pogwałcona zostala w fundamentalnych kwestiach t.j Suwerenność Państwa Polskiego ,użycie sił zbrojnych poza granicami kraju ,Czy zapis że najwyższą władze w Państwie stanowi Naród . To że marksisci odcieli Prezydenta od dostępu do informacji kiedy przejmowali siłą władze nie jest czymś zaskakującym

 3. adambiernacki 19.07.2012 14:30

  Radzio jest pogwałceniem konstytucji.

 4. senseimarcel 19.07.2012 18:38

  Radzio gwałciciel.

 5. Zolw 19.07.2012 23:17

  Tow. Sikorski to na stryczek a nie pod Trybunał Konstytucyjny.

 6. Squnik 20.07.2012 00:42

  Ograniczając Prezydentowi RP prowadzenie polityki zagranicznej Sikorski złamał prawo konstytucyjne, a więc prawo nadrzędne wobec innych dziedzin prawa. Za taki wyczyn grozi postawienie delikwenta przed Trybunał Konstytucyjny. Jednak to PO jest teraz u steru władzy i sprawa zostanie subtelnie wyciszona, a Trybunał Konstytucyjny zostanie zawalony ogromem pilniejszych spraw, w stylu: zrównianie z ziemia ogródków działkowych lub określenie terminu powoływania sędziów przez Prezydenta RP.

 7. 8pasanger 20.07.2012 00:50

  Mi tam się bardziej podobało ustne uzasadnienie w sprawie ujawnienia ekspertyzy prawnej dotyczącej ustawy emerytalnej -nie dość ,że zapłacono za nią ponad 30 000zł to jeszcze prezydenciunio chciał ją utajnić -organizacje pozarządowe złożyły wniosek o udostępnienie informacji publicznej w tej sprawie. Sędzia w ustnym uzasadnieniu pojechał szeroko :powiedział przedstawicielowi Bronka ,że polska nie jest dyktaturą ani monarchią absolutną i zgodnie z prawem obywatele mają prawo wiedzieć na co i w jaki sposób są wydawane pieniądze z ich podatków.
  O co jednak PiSiorkom chodzi?Trza było Jarkowi Niewielkiemu nie robić Radka szefem MON -wiadomo dlaczego go potem poniżał -mógł się zrobić bardziej popularny od Jarka podobnie jak Marcinkiewicz zresztą całe to PO-PiSowsko AWSowskie towarzystwo jest siebie warte o czerwono -czarnej mafii śpiewał już w Kingu T-love .Nic się nie zmienia:(

 8. hybrid 24.07.2012 14:22

  nikt nigdy ich nie ukarze!! Co by było gdyby ukarali każdego co przyjmuje łapówki, łamie prawo konstytucyjne, niedotrzymuje obietnic danych ludowi?? Byłby precedens w sądach na całym świecie do ukarania wszystkich polityków, Unia Europejska strzeże swoich jak oka w głowie żeby im włosek z główki nie spadł. Jak wyglądała sprawa z J. Timoszenko, jak cała unia podniosła larum z naszym rzadem na czele zeby ja uwolnic bo to kara polityczna??Polityczna bo karze sie polityka za jego niewiernosc wobec narodu.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.