Czy EPSComm zastąpi Bluetooth?

Opublikowano: 18.12.2023 | Kategorie: Nauka i technika, Telekomunikacja i komputery, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2595

Naukowcy stworzyli nową technologię bezprzewodową o nazwie EPSComm (Electric Potential Sensing Communication), która może zrewolucjonizować obecną technologię komunikacji bezprzewodowej, dominującą na rynku, jaką jest Bluetooth. EPSComm charakteryzuje się znacznie mniejszym zużyciem energii, co umożliwia urządzeniom działanie aż pięć razy dłużej na jednym ładowaniu w porównaniu z obecnymi technologiami​​​​.

Główne różnice między EPSComm a Bluetooth polegają na sposobie przesyłania danych. EPSComm wykorzystuje do tego wzmacniacze napięcia, a nie mocy, generując pole elektryczne krótkiego zasięgu. W rezultacie technologia zużywa tylko ułamek energii potrzebnej do działania Bluetooth, co przekłada się na znaczną oszczędność energii​​​​.

Nowa technologia otwiera nowe możliwości w dziedzinie miniaturyzacji urządzeń, umożliwiając ich dłuższe działanie na mniejszych bateriach. EPSComm zużywa aż 10 razy mniej energii niż Bluetooth, co może przełożyć się na od czterech do pięciu razy większą żywotność baterii między ładowaniami​​.

EPSComm posiada przepustowość danych do 600 kilobitów na sekundę (kbps), co jest wystarczające dla aplikacji audio, wideo i wirtualnej rzeczywistości. Mimo to, Bluetooth nadal ma przewagę w zakresie zasięgu transmisji danych​​.

Całkowite zastąpienie Bluetooth przez EPSComm jest mało prawdopodobne. Nowa technologia może jednak znakomicie uzupełnić metody komunikacji dostępne w przyszłych urządzeniach, oferując wydajniejsze wykorzystanie energii i mniejsze ryzyko zakłóceń sygnału​​.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.