Czy COVID-19 i klimatyzm zniszczyły wiarygodność naukowców?

Opublikowano: 06.04.2024 | Kategorie: Nauka i technika, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1297

Jeszcze do niedawna nauka cieszyła się ogromnym prestiżem i powszechnym zaufaniem społecznym. Odkrycia naukowe, takie jak wynalezienie antybiotyków, lądowanie człowieka na Księżycu czy rozwój technologii cyfrowych, budowały pozytywny wizerunek naukowców jako ludzi, którym możemy w pełni zaufać. Niestety, pandemia COVID-19 oraz kontrowersje wokół sposobu jej zwalczania mocno nadszarpnęły tę reputację.

Według badań Pew Research Center, odsetek Amerykanów uważających, że nauka ma „w większości pozytywny” wpływ, spadł z 79% w 2018 roku do zaledwie 57% w 2022 roku. To oznacza, że aż 43% populacji uważa, że nauka szkodzi nam równie mocno, jak pomaga — lub wręcz więcej. Tak dramatycznego spadku zaufania do nauki nie obserwowano od ponad 40 lat.

Jedną z kluczowych osób, które przyczyniły się do erozji tego zaufania, jest dr Anthony Fauci, główny doradca medyczny prezydenta USA. To on wielokrotnie powtarzał hasło „zaufaj nauce”, a następnie sam pokazał, jak bardzo zawodna może być wiedza naukowa. Przykładem mogą być sprzeczne informacje na temat pochodzenia wirusa SARS-CoV-2 – najpierw Fauci kategorycznie zaprzeczał, że mógł on wydostać się z laboratorium, by później przyznać, że taka możliwość jest realna. Podobnie było z efektywnością szczepionek — początkowo deklarowano, że są one w 95% skuteczne, ale w rzeczywistości niemal każdy zaszczepiony i tak zachorował na COVID-19.

Zdaniem ekspertów, taki stan rzeczy to efekt nie tylko błędów popełnianych przez naukowców, ale także celowego wykorzystywania ich autorytetu do realizacji partykularnych interesów. Dobre imię nauki, zbudowane przez dwa pokolenia dzięki antybiotykom, satelitom i lądowaniu na Księżycu, zostało wykorzystane do promowania dziwacznych ideologii jak genderyzm czy klimatyzm, a także do uzasadniania covidowego zamordyzmu.

Zdaniem wielu obserwatorów, czasy, gdy „eksperci” i „konsensus naukowy” wystarczały, by przekonać społeczeństwo, już minęły. Ludzie coraz częściej podchodzą krytycznie do oficjalnych komunikatów, domagając się rzetelnych, kontekstowych informacji. Jak pokazują badania Pew Research, zaufanie do nauki jest silnie powiązane z orientacją polityczną — osoby o poglądach konserwatywnych są znacznie bardziej sceptyczne niż wyborcy lewicy, któzy to co naukowe przyjmują przeważnie bezrefleksyjnie.

Czy zatem nauka bezpowrotnie straciła swój prestiż i autorytet? Zdaniem wielu ekspertów, aby odzyskać zaufanie społeczne, środowisko naukowe musi podjąć energiczne działania na rzecz większej przejrzystości, rzetelności i otwartości w komunikowaniu wyników badań. Tylko w ten sposób naukowcy będą mogli na nowo stać się wiarygodnymi doradcami, którym ludzie będą skłonni zaufać. Jednak nie będzie to proste, bo prawdziwi naukowcy narażają się na ostracyzm większości, która po prostu chce brać granty, a to wszystko prowadzi do tego, że nauka przestaje być nauką, a staje się uzasadnieniem dla totalitaryzmów.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

9 komentarzy

  1. replikant3d 06.04.2024 17:32

    Teraz do tego doszli? Przecież to wiadomo od lat….

  2. rozrabiaka 06.04.2024 17:34

    “… spadł z 79% w 2018 roku do zaledwie 57% w 2022 roku.
    To i tak bardzo dobry wynik jak na to co serwują dobrze opłacani “naukowcy”.

  3. niusy 06.04.2024 19:45

    Przeciętni ludzie w ogóle nie widzą problemu w tym, że ‘każdy po szczepionce chorował’, że ‘kolejne dawki nie zapobiegały’, że ‘to nie jest normalna szczepionka’. Jeśli mniej wierzą w naukę to z ogólniejszych powodów niż absurdalność nauki w temacie covid.

  4. Katarzyna TG 06.04.2024 21:43

    “Jedną z kluczowych osób, które przyczyniły się do erozji tego zaufania, jest dr Anthony Fauci, główny doradca medyczny prezydenta USA. To on wielokrotnie powtarzał hasło „zaufaj nauce” (…)”

    Muszę zdementować, hasło pana Fauci zawsze brzmiało – “tru$t the $cience”.

  5. MasaKalambura 07.04.2024 10:44

    Zaufanie do Boga zamienił na zaufanie do nauki nie kto inny, jak Karol Marks.

  6. Katana 08.04.2024 07:52

    //nie kto inny, jak//
    Kolejny bożek?
    PS: Piszemy bez przecinka.

  7. MasaKalambura 08.04.2024 10:11

    Ruski bot orograficzno-interpunkcyjny powraca.
    Upgrade 0

  8. Katana 08.04.2024 11:41

    Do przedszkola zamiast tu wyzywać jak nieuk!
    Za trudne pytanie?

  9. Katana 08.04.2024 13:23

    Jak widać. I nie chodzi tu o interpunkcję ani ortografię…
    Tylko Polak może posługiwać się językiem polskim.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.