Cukier objęty podatkiem

Opublikowano: 21.12.2019 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1727

Ministerstwo Zdrowia chce nałożyć opłatę dodatkową, czyli podatek od cukru, na napoje słodzone. Z jednej strony ma ograniczyć spożycie szkodliwych produktów, a z drugiej przynieść dodatkowe środki w budżecie.

Zgodnie z projektem resortu zdrowia dodatkowa opłata obejmie napoje słodzone z dodatkiem: monosacharydów, disacharydów, oligosacharydów, środków spożywczych zawierających te substancje oraz inne substancje słodzące.

Resort zdrowia szacuje, że w ciągu ostatnich 10 lat roczne spożycie cukru w gotowych potrawach, przekąskach i napojach wzrosło o 12 kilogramów na osobę. To właśnie napoje – spośród słodzonych produktów – zawierają najwięcej cukru. Około 30 procent ośmiolatków spożywa słodkie napoje gazowane co najmniej raz w tygodniu. 67 procent nastolatków regularnie pije natomiast napoje energetyczne. Spożycie napojów słodzonych na przestrzeni 30 lat – jak szacuje resort zdrowia, wzrosło o 300 procent. Obecnie nadwagę ma 68 procent Polaków – o 5 proc. więcej niż w 2007 roku. Wśród nich jest co czwarte dziecko.

Jak podaje Business Insider, każdego roku przez spożycie słodzonych napojów umiera 1400 osób, a NFZ wydaje rocznie na leczenie cukrzycy ponad 2 miliardy złotych. Napoje słodzone stanowią ok. 50 procent cukru w diecie dzieci, a przeciętny Polak spożywa prawie 100 litrów napojów słodzonych rocznie.

W przypadku napojów słodzonych opłata wynosić będzie 70 groszy za 1 litr. Dodatkowe 10 gr płacone będzie, gdy w napoju znajdzie się więcej niż jedna substancja słodząca, następne 20 gr, gdy napój zawierać będzie kofeinę, taurynę lub guaranę.

Źródło: NowyObywatel.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. MasaKalambura 21.12.2019 11:10
  2. LichoNiespi 21.12.2019 14:13

    Odnosnie powyzszego artykulu…Cukier objety podatkiem…..a ja zawsze mowilem…dla wiekszej parodii i nieodpowiedzialnosci politycznej grupy rzadacej wrowadzic jeszcze tzw
    podatek od podatku na 10%, tzw jak ktos placy miesiecznie 100 zloty wszystkich wzjetych razem podatkow to przypiepszyc jemy jeszcze te 10% podatku od podatku i gosc w sumie zaplaci nie 100 a 110 zl podatku..azeby kasa plynela do psychopatow przy korycie.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.