Caritas wyłudził pieniądze dla niepełnosprawnych

Opublikowano: 01.10.2021 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1423

Po niemal 11-letnim procesie wreszcie sprawiedliwości stało się zadość. Pieniądze, które wyłudził Caritas z Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych, muszą zostać zwrócone.

Przez to, że proces trwał tak nieprzyzwoicie długo do sumy wyłudzonych pieniędzy sąd doliczył astronomiczne odsetki – 8 milionów złotych. Razem z sumą główną Cartitas musi zwrócić prawie 19 milionów złotych.

Przekręt był prosty jak podanie ręki: w ciągu dwóch lat PFRON przekazał Caritasowi 16,2 miliona złotych na cztery programy jakoby aktywizacji osób niepełnosprawnych. Caritas zobowiązał się, że utworzy aż 15 ośrodków doradztwa zawodowego dla osób z niepełnosprawnościami, przez co łatwiej znajdą one zatrudnienie. Część projektów zrealizowano, ale w sposób dalece niewystarczający. PFRON, który skontrolował wielomilionową inwestycję, był zdania, że nie tylko projekty nie zostały zrealizowane zgodnie z założeniami, ale też miały miejsce poważne nieprawidłowości.

Kontrolerzy Funduszu zarekomendowali swej macierzystej instytucji rozwiązanie umów z Caritasem. Jednak ich sugestie nie zostały uwzględnione. To nie dziwi, jeśli uświadomimy sobie, że nad Caritasem parasol trzyma Kościół katolicki w Polsce. Wdrożono jedynie program naprawczy, który nic nie dał. Ksiądz, który na początku zarządzał projektami, wraz ze swoim następcą, zostali postawieni przed sądem i oskarżeni o wyrządzenie znacznych szkód Caritas i fałszowanie dokumentów. Szkolenia okazały się znacznej części fikcyjne, rzekomi kursanci nie mieli pojęcia, że brali udział w jakichś szkoleniach.

PFRON zażądał zwrotu dotacji. Caritas bronił się twierdzeniem, że to on był ofiarą wyłudzenia. Jednak dowiedziono, że zwierzchnicy oskarżonych księży mieli wiedzę o przekrętach i że kryli ich czyny.

Teraz niezależnym mediom nie pozostaje nic innego, jak tylko sprawdzać, czy aby Caritas, wszechwładna instytucja kościelna, naprawdę zwróci w całości zasądzoną sumę PFRON, a tak naprawdę ludziom niepełnosprawnym. Te pieniądze na pewno im się przydadzą.

Autorstwo: Maciej Wiśniowski
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.