Te premie im się po prostu należały?!

Opublikowano: 12.08.2019 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 425

„Otrzymaliśmy darowizny od 12 ministrów. Przelewy deklarowało więcej” – oświadczyło Caritas Polska.

Do Caritasu wpłynęło łącznie 656 tys. zł – wydaje się to sporą sumą, ale jeśli przypomnimy sobie ile wynosiła wartość wszystkich wypłaconych nagród politykom (2 mln zł), to już nie wydaje się tak wiele. Przelewy zrobiło 12 ministrów, ale wcześniej dokonanie wpłaty deklarowało 14 szefów resortów, a także co najmniej 6 wiceministrów. W sumie – jak podaje „Wirtualna Polska” – pula nagród w rządzie wynosiła 6 mln zł i objęła 151 osób. Ale nie wszyscy musieli je oddawać. Tylko ci pełniący funkcje polityczne.

Caritas poinformował, że wszystkie środki zostaną przekazane na programy „Tornister Pełen Uśmiechów” oraz „Skrzydła”. Post Caritasu na „Facebooku” to pierwszy oficjalny komunikat Caritasu, który potwierdza, ile osób faktycznie przekazało premie, które według ówczesnej szefowej rządu Beaty Szydło „po prostu się im należały”, ale według prezesa Jarosława Kaczyńskiego już niekoniecznie.

„Ministrowie konstytucyjni, sekretarze stanu, którzy są politykami, zdecydowali się na przekazanie nagród, tutaj terminem będzie połowa maja, do Caritas na cele społeczne” – poinformował szef PiS Jarosław Kaczyński na konferencji prasowej w kwietniu 2018. Zapowiedział także projekt obniżenia o 20 proc. poselskich pensji, który Sejm uchwalił miesiąc później.

„Wirtualna Polska” opublikowała w międzyczasie artykuł, w którym informowała, że „w sprawozdaniu Caritas Polska za 2018 r. nie ma śladu takich darowizn”. Wiadomo, że część pieniędzy została wpłacona na Caritasy tzw. diecezjalne, które są odrębnymi bytami. Sprawdził to dociekliwy poseł Krzysztof Brejza, ten sam, który odkrył aferę z „drugimi pensjami” w rządzie Szydło.

Przypomnijmy: w 2017 roku Mariusz Błaszczak, ówczesny szef MSWiA otrzymał wtedy ponad 82 tysiące złotych, a Anna Zalewska i Mateusz Morawiecki po 75 tysięcy. Premier Beata Szydło przyznała też nagrodę sama sobie i pobrała 65 tysięcy złotych. Poseł Brejza nadal uważa, że są to „ukradzione pieniądze”, które „powinny wrócić do budżetu”.

Caritas jednak nie ma na co narzekać. W ubiegłym roku PiS oprócz przekazywania nagród, ekipa Kaczyńskiego okazała się wyjątkowo hojna. Cztery ministerstwa, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Kancelaria Senatu i Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa wsparły dotacjami 19 projektów Caritas Polska. Łączna pula wydatkowanych w 2018 roku pieniędzy przekracza 24 mln zł – wynika ze sprawozdania finansowego organizacji z lipca. To rekordowy transfer.

Autorstwo: Tomasz Dudek
Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

 1. ZIWK 12.08.2019 12:28

  Rozumiem, że te premie wcześniej nie-rządowi wypłacił Caritas?
  Jeśli nie, to nie mam pytań – bo zgodnie z prawem taka darowizna w całości podlega odliczeniu od dochodu 🙁 – Czyli defraudant ma zwrot podatku, Caritasy zarobiły, a Polska płaci dwukrotnie.

 2. smerf 12.08.2019 22:19

  Państwo, czyli “wybrańcy”, wypłaciło sobie premie na kwotę ok. 2 mln zł. Korzyść.
  Niektórzy “wybrańcy” na rozkaz karła nie zwrócili tej forsy do naszego budżetu, lecz przekazali na Caritas. Korzyść.
  Pozostali “wybrańcy” wypięli się na karła, nie przekazali jej na Caritas, lecz zachowali mamonę dla siebie, bo im się należała. Korzyść.

  A ta kobieta cierpi i błaga o lek!:

  https://www.pomponik.pl/plotki/news-dziennikarka-anna-puslecka-napisala-list-do-ministra-zdrowia,nId,3145176

  Boże, ty widzisz i nie grzmisz?
  A może ciebie nie ma?
  Może jesteś, ale science fiction, jak X-Men i inne Matrix-y?

  P.S. Pisiorskie oszołomy. Szlag was niedługo trafi!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.