Bujna roślinność w niskich szerokościach geograficznych

Opublikowano: 31.07.2014 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 24

Naukowcy biją na alarm, ponieważ na północy, gdzie niedawno znajdowała się goła ziemia, pojawia się bujna roślinność. Obserwuje się to w miejscach położonych powyżej 45 stopnia szerokości geograficznej północnej, na rozległych terytoriach Kanady, Rosji i w Skandynawii

Najistotniejsze zmiany są widoczne w arktycznej tundrze i w tajdze, gdzie przez 30 lat obszary zielone wzrosły o ponad 40 procent. Nic takiego nie zaobserwowano tam w ciągu ostatniego tysiąclecia!

Powód tych zmian jest według specjalistów prozaiczny. Po prostu Arktyka ociepla się dziś dwa razy bardziej niż reszta świata. Spory wzrost roślinności zauważono też w niektórych częściach Afryki, w Australii Zachodniej i w suchych regionach Indii.

Niektórych badaczy zwracają uwagę na jeden ważny czynnik, który dodatkowo się do tego przyczynia. Chodzi oczywiście o tak bardzo nienawidzony przez Unię Europejską dwutlenek węgla. Wzrost jego stężenia w atmosferze ziemskiej sprzyja rozwojowi roślin.

Jednak według naukowców, szybkie przeobrażenia ekologiczne Arktyki to złe wieści. Ziemia, pokryta roślinnością skuteczniej utrzymuje ciepło niż pozbawiona jej tundra. Ponadto, śnieg odbija światło słoneczne, które również hamuje ocieplenia. Oznacza to, że rozprzestrzenianie się drzew i krzewów może ich zdaniem wspomagać mityczne globalne ocieplenie.

Źródło: Zmiany na Ziemi

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

12
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
agama
Użytkownik

Ocieplenie jest! Ale nolajfy uwiązane do komputerów tego nie odczują, póki na słoneczko nie wyjdą, wolą jarać się repitilianami i iluminatami na forach

lboo
Użytkownik
lboo

Naukofcy biją na alarm bo rozwija się roślinność :)
A co bloki maja tam rosnąć, czy może pola naftowe?

Może po prostu Gaja upomina się o swoje…

jeszcze
Użytkownik
jeszcze

“Naukowcu biją na alarm” to styl onetowy tak samo jak “gwiazda przerywa milczenie”, “zaliczył wpadkę” czy “lekarze ostrzegają”.
Nie wypada publikować czegoś takiego na WM, no chyba, że schodzimy na psy…

cetes
Użytkownik

@ jeszcze

„Naukowcu biją na alarm”. Kto tak napisał? Bo @lboo napisał:”Naukofcy”.

Uważam, że związana z tym Twoja opinia, że “schodzimy na psy” jest w tym przypadku nieuzasadniona.

jeszcze
Użytkownik
jeszcze

@cetes
Czy Ty w ogóle przeczytałeś ten artykuł czy czytasz tylko komentarze? Nawet do pierwszego zdania nie doszedłeś?

Oczywiście miało być “naukowcy” zamiast “naukowcu”. Wkradł się błąd, którego nie zauważyłam.

Jedr02
Użytkownik
Jedr02

LoL, ale problemy mają Ci naukowcy, tylko im wspołczuć.

cetes
Użytkownik

@ jeszcze

W dalszym ciągu nie zrozumiałeś, że @ lboo pisząc “naukofcy” zrobił to celowo. Ironicznie spuentował ich “polityczną poprawność”.

Kwestia Twojej pomyłki, “literówki”, nie wchodziła w grę: po prostu ściągnąłem cytat z Twojego postu.
Takie pomyłki każdemu mogą się przytrafić w postach pisanych bezpośrednio i nie dyskwalifikują autora.

jeszcze
Użytkownik
jeszcze

@cetes

To Ty chyba nie rozumiesz. Wobec tego specjalnie dla Ciebie (bo inni raczej czytali artykuł ;) wyjaśnię:
mój komentarz odnosił się do pierwszego zdania powyższego artykułu i ogólnie jego słabego poziomu, a nie do komentarza Iboo :))))

A co miał/a na myśli Iboo pisząc “naukofcy” rozumie chyba każdy średnio inteligentny czytelnik.

Czy już wszystko jasne?

sacro
Użytkownik
sacro

(Komentarz usunięty – naruszenie regulaminu punkt 5f. Admin)

agama
Użytkownik

Psy-opsy robisz swoim użytkownikom, jak fejsbuk

sacro
Użytkownik
sacro

Do admina: Przeczytałem artykuł 2 razy i nie zrozumiałem dowcipu, dla mnie to była pomyłka na tak poważnym portalu. W poprzednim komencie napisałem to co mi przyszło do głowy w związku z treścią, rzeczywiście mogłem sobie darować ostatnie zdanie.

jeszcze
Użytkownik
jeszcze

Trudno dopatrzyć się jakiejkolwiek ironii czy dowcipu w tym artykule. Ale może to ze mną coś nie tak…