Brytyjska Partia Pracy chce zakazać byłym ministrom lobbingu

Opublikowano: 01.06.2023 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 953

Brytyjska opozycyjna Partia Pracy zakaże odchodzącym na emeryturę ministrom lobbingu przez co najmniej pięć lat, jeśli wygra wybory powszechne — poinformował w środę, powołując się na źródła wśród wysokich rangą członków partii, dziennik „Financial Times”.

Stwierdził on, że będzie to kluczowy zapis w manifeście Partii Pracy na wybory parlamentarne, które odbędą się nie później niż w styczniu 2025 roku. Przedstawiciele partii powiedzieli gazecie, że taki ruch będzie częścią jej programu. Inicjatywa została uruchomiona przez lidera Partii Pracy Keira Starmera i jego zastępcę Angelę Rayner po serii skandali etycznych.

Gazeta „The Guardian” jako jeden z najgłośniejszych przypadków wymienia działania byłego premiera (2010-2016) Davida Camerona, który wielokrotnie zwracał się do byłych współpracowników, w tym ówczesnego ministra finansów (2020-2022) Rishiego Sunaka, w celu zabezpieczenia pożyczki rządowej od swojego pracodawcy, Greensill Capital.

Zgodnie z brytyjskim prawem każdy, kto za opłatą promuje interesy strony trzeciej przed rządem, musi najpierw zarejestrować się w oficjalnym rejestrze lobbystów rządu. Niedopełnienie tego obowiązku może skutkować karami cywilnymi – grzywną w wysokości 7500 funtów (ponad 10 000 dolarów) – lub postępowaniem karnym w przypadku poważnych wykroczeń.

Źródło: pl.News-Front.info


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.