Brykanie owiec

Opublikowano: 04.10.2008 | Kategorie: Wierzenia

Liczba wyświetleń: 718

Polak półkatolik: wierzy, że pójdzie do nieba, ale nie wierzy, że pójdzie do piekła, jeżeli nie pójdzie do kościoła.

Na święta Bożego Narodzenia Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego przygotował duszpasterzom prezent-rózgę – opracowanie „Religia–Kościół–Społeczeństwo. Wyniki badań socjologicznych w 12 diecezjach”*. Hierarchowie powinni zapaść się pod ziemię!

Nie jest dobrze z nauką katechizmu. W piersi powinien bić się biskup ordynariusz diecezji włocławskiej ksiądz Wiesław Alojzy Mering. Zaledwie 45 proc. katolików z jego terenu wierzy w istnienie piekła! Podobnie jest u arcybiskupa Damiana Zimonia. Na jego poletku, czyli w archidiecezji katowickiej, tylko co druga owieczka (53 proc.) wierzy w piekło. Niewiele lepiej jest w innych diecezjach. Do piekła najliczniej wybiera się archidiecezja lubelska arcybiskupa Życińskiego, gdzie 96,5 proc. katolików w nie wierzy.

Z Sodomą i Gomorą mamy do czynienia, gdy zobaczymy, co Polacy katolicy myślą na temat moralności małżeńskiej i rodzinnej. Sepuku powinien popełnić nowy metropolita warszawski arcybiskup Stanisław Wielgus. Tylko 28 proc. katolików stołecznego miasta uważa za niedopuszczalne życie na kocią łapę! Razem z nim pochlastać się powinien metropolita poznański arcybiskup Stanisław Gądecki, którego tylko 29 proc. owieczek sprzeciwia się życiu bez ślubu. Choć w tym mieście po wyczynach jego poprzednika Juliusza Paetza odpowiedzi wiernych wydają się zrozumiałe. Nagroda należy się za to biskupowi Skworcowi, który najlepiej dba o wychowanie ludu Bożego – prawie 72 proc. tarnowian jest zdecydowanie przeciwnych pozamałżeńskiemu bara-bara.

Według Katechizmu Kościoła Katolickiego rozwód jest poważnym wykroczeniem przeciw prawu naturalnemu. (…) znieważa przymierze zbawcze, którego znakiem jest małżeństwo sakramentalne. Fakt zawarcia nowego związku, choćby był uznany przez prawo cywilne, powiększa jeszcze bardziej ciężar rozbicia; stawia bowiem współmałżonka żyjącego w nowym związku w sytuacji publicznego i trwałego cudzołóstwa (KKK, nr 2384). Rodacy J.P. 2, lekceważąc katechizm i jego nauki, nie tylko sami się rozwodzą, ale i na cudze rozwody przyzwalają. Zdecydowana większość (60 proc.) owieczek arcybiskupa Władysława Ziółka, szefa archidiecezji łódzkiej, akceptuje rozwody! Podobnie jest m.in. w diecezjach: poznańskiej, katowickiej, włocławskiej, warszawskiej.

Wolna miłość i seks bez ograniczeń? Ależ tak! Nie ma nic przeciwko temu ponad 48 proc. katolików archidiecezji warszawskiej, 47 proc. poznańskiej oraz 41 proc. diecezji szczecińsko-kamieńskiej.

Czy można współżyć przed ślubem kościelnym? Można! Tak twierdzi 55 proc. katolików archidiecezji warszawskiej, 52 proc. poznańskiej i ponad 51 proc. szczecińsko-kamieńskiej. Praktyka nie jest nawet w przybliżeniu tak rygorystyczna jak poglądy.

Czy katolicy mogą stosować środki antykoncepcyjne? Mogą! – krzyczą w większości rodacy Białego Tatki. Przodują wierni diecezji włocławskiej (61 proc. jest „za”), archidiecezji warszawskiej (ponad 57 proc.), łódzkiej i katowickiej (ponad 56 proc.).

Przy rozwiązywaniu konfliktów i dylematów moralnych zdecydowana większość katolików kieruje się własnym sumieniem (67–80 proc. badanych), później radami rodziców (6,9–13,2 proc. zależnie od diecezji), a dopiero potem naukami Kościoła (2,8–10,3 proc.).

Nie są odpowiednie postawy polityczne katolików. Pamiętacie słynne wezwanie, że katolik powinien głosować na katolika? Okazuje się, że owieczki wiedzą swoje. Aż 66,5 proc. wiernych archidiecezji warszawskiej gotowych jest głosować w wyborach na ateistę! Podobnie jest w innych diecezjach, z wyjątkiem tarnowskiej i sandomierskiej. Tu większość wiernych pójdzie za głosem swoich pasterzy.

Nieprzesadna jest gorliwość w praktykach religijnych. Msza niedzielna to główny obowiązek każdego katolika. Okazuje się, że tylko teoretycznie. Poza diecezją tarnowską (75 proc.) we wszystkich pozostałych diecezjach procent katolików systematycznie uczęszczających na msze niedzielną zamyka się w przedziale 26–42 proc. W trzech diecezjach jest on poniżej 30 proc!

Medialnym wymysłem jest pokolenie J.P. 2! Ponad 60 proc. młodych ludzi akceptuje wolną miłość, 70 proc. trwałe pożycie z partnerem bez ślubu, ponad 80 proc. współżycie seksualne przed ślubem kościelnym, 66 proc. rozwód, ponad 80 proc. stosowanie środków antykoncepcyjnych, a prawie 40 proc. przerywanie ciąży. Mało tego! 40 proc. opowiada się za eutanazją!

Wyniki badań obalają mit wszechpanowania Polaka katolika przywiązanego do tradycji i żyjącego na co dzień zgodnie z naukami Kościoła i hierarchów. Co prawda ponad 90 proc. Polaków deklaruje się jako osoby wierzące, ale – jak widać z badań – powszechnie dominuje relatywizm i dowolność w interpretacji kościelnych nakazów. Pasterzom rozbiega się stado.

Autor: Andrzej Sikorski
Źródło: Tygodnik “NIE”

*„Religia–Kościół–Społeczeństwo. Wyniki badań socjologicznych w 12 diecezjach”, praca zbiorowa pod redakcją ks. Witolda Zdaniewicza SAC i ks. Sławomira H. Zięby SAC, Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego, Warszawa 2006.


Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Raptor 04.10.2008 10:36

    Powoli rysuje się nam granica między nienaturalnym przymusem a życiową naturalnością i wolną wolą.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.