Biblia dla dzieci uwzględnia „różnorodność płci”

Opublikowano: 23.12.2020 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 1569

Kościół Szwecji opublikował nowy przekład „Pisma Świętego” dla szwedzkich dzieci. Uwzględnia on między innymi różnorodność i perspektywę płci. Ponadto pojawi się w niej więcej postaci o różnym kolorze skóry, bo dotychczasowe wydania przedstawiały głównie białych ludzi. W ten sposób protestancka wspólnota chce zmusić dzieci do refleksji.

Po raz ostatni nowy przekład Biblii ukazał się w 1995 roku. Wówczas przetłumaczona została jednak jej angielska wersja, podczas gdy obecnie korzystano z oryginalnych tekstów w językach greckim i hebrajskim. Ilustracje do Pisma Świętego przeznaczonego dla dzieci wykonał zaś Marcus-Gunnar Pettersson, na co dzień członek Szwedzkiej Akademii Książki dla Dzieci.

Pettersson otrzymał od Kościoła Szwecji specjalne wytyczne, które miały pomóc mu przedstawić historię stworzenia. Rysownik stwierdził, że zainspirowało go to do stworzenia bardziej zabawnej treści, gdyż dotychczasowa kultura dzieci w protestanckiej wspólnocie „była pozbawiona humoru”.

Nowa wersja jest przede wszystkim poprawna politycznie. Ujęte zostały w niej perspektywy składające się na założenia gender, a więc różnorodność oraz perspektywa płci. Dodatkowo w Piśmie Świętym dla dzieci znajdują się obrazki, jednak teraz przedstawiają one większą różnorodność, czyli pojawia się w niej mniej postaci o białym kolorze skóry.

Dodatkowo nowy przekład Biblii porzuca praktycznie dotychczasowe założenia dotyczące postrzegania dzieci. W ostatnich dwóch dziesięcioleciach ubiegłego wieku stawiano głównie na przesłanie przyjazne dzieciom. Nowe wydanie ma tymczasem zmuszać je do refleksji nad biblijnymi treściami.

Na podstawie: Svt.se
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Otys 23.12.2020 20:56

    Ja pirdle… czyli wychodzi na to ,że aktualna wersja biblii była napisana pod czasy dotychczasowe? Ciekawe kiedy będzie następna aktualizacja.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.