Białe kobiety dały zwycięstwo Republikanom w Wirginii

Opublikowano: 08.11.2021 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1212

Nie milkną echa wtorkowych wyborów na gubernatora stanu Wirginia, uważanych za swoiste referendum na temat prezydentury Joe Bidena. Analitycy zwracają między innymi uwagę na wysokie poparcie dla republikanina Glenna Youngkina wśród białych kobiet. Najprawdopodobniej ma to związek ze sprzeciwem wobec lewicowych eksperymentów edukacyjnych dotychczasowej demokratycznej administracji.

Jeszcze kilka tygodni temu zdecydowanym faworytem wyborów gubernatorskich w Wirginii był Terry McAuliffe z Partii Demokratycznej. Sam stan był zresztą uważany dotychczas za bastion Demokratów, w którym tylko okazjonalnie zwyciężali republikańscy politycy. Warto zresztą podkreślić, że w ubiegłorocznych wyborach prezydenckich Biden miał w Wirginii 10 pkt. proc. głosów więcej niż ówczesny prezydent Donald Trump.

Ostatecznie Youngkin uzyskał we wtorek 50,8 proc. głosów, z kolei jego rywal 48,4 proc. W licznych analizach komentatorzy zwracali uwagę zwłaszcza na wzrost poparcia na przedmieściach dużych i mniejszych miast Wirginii. Dodatkowo kandydat Republikanów zdecydowanie zwyciężył wśród białych amerykańskich kobiet. Według sondaży miał uzyskać wśród nich blisko 57 proc. poparcia. Youngkin przegrał natomiast z McAuliffem wśród przedstawicielek mniejszości rasowych.

Ogółem Demokraci stracili na rzecz Republikanów blisko 13 pkt. proc. jeśli chodzi o białe kobiety. Wśród słabiej wykształconych Amerykanek odsetek ten był zresztą jeszcze wyższy, bo oznaczał zmianę o 37 pkt. proc. w porównaniu do ubiegłorocznych wyborów prezydenckich.

Amerykańskie media uważają, że o zwycięstwie prawicowego kandydata wśród białych przesądziło skupienie się przez niego na kwestiach związanych z edukacją. Youngkin krytykował zwłaszcza szerzenie wśród uczniów „krytycznej teorii rasowej”. Pomogła mu z pewnością także afera związana z gwałtem na 15-letniej uczennicy, która została napadnięta w szkolnej toalecie przez „transpłciowego” chłopca ubierającego się w sukienki.

Na podstawie: nbcnews.com
Źródło: Autonom.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.