Bezterminowe prawa jazdy stracą ważność!

Opublikowano: 22.10.2019 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 38

Nowelizacje ustaw dotyczących prawa jazdy zwykle interesują najbardziej obecnych i przyszłych kursantów. Tym razem jest jednak nieco inaczej. Zmiany obejmą wszystkich – kursantów przygotowujących się do testu na prawo jazdy, egzaminatorów, jak również tych, którzy posiadają obowiązujący bezterminowo dokument prawa jazdy. Część zmian już weszła w życie (od 1 lipca 2019 r.), a ich pełna realizacja obowiązywać będzie z początkiem nowego roku. Pozostałe zmiany będą bardziej rozciągnięte w czasie. Czego dotyczą tegoroczne zmiany w prawie jazdy?

Nowelizacja przepisów odnoszących się do egzaminów na prawo jazdy obejmuje przede wszystkim kwestie organizacyjne związane z egzaminowaniem kursantów. Wprowadzono przede wszystkim ograniczenie maksymalnej liczby egzaminów w ciągu jednego dnia. Egzaminator będzie więc mógł przeprowadzić do 8 testów każdego dnia, przy czym nie więcej niż jeden egzamin w ciągu godziny. Ma to spowodować spokojniejszą i bardziej obiektywną ocenę umiejętności zdającego. Co więcej, egzaminy mają mieć wyznaczane dokładne godziny ich przeprowadzania. Zmiana ta ma z kolei zredukować stres zdających związany z długim czasem oczekiwania na egzamin w ośrodku. Dodatkowo, osoby egzaminujące zwolnione zostały z obowiązku przybijania pieczątki na dokumentach – od teraz wystarczy jedynie wpisanie imienia i nazwiska oraz numeru uprawnień.

Nowe zasady obowiązują co prawda już od 1 lipca 2019 roku, jednak zmiany organizacyjne w WORD-ach są na tyle duże, że na ich pełne wprowadzenie wydłużono czas do początku 2020 roku.

Jak wspomnieliśmy, zmiany w prawie nie dotyczą jednak tylko kursantów i egzaminatorów. Każdy, kto posiada bezterminowe prawo jazdy (wydane przed 2015 rokiem, z wyłączeniem osób, które ze względów np. zdrowotnych otrzymały już wcześniej terminowe dokumenty) będzie zobligowany do wymiany dokumentu na taki z 15-letnim terminem ważności. Na wymianę dokumentów każdy z nas będzie miał kilka lat, gdyż pełna realizacja planu zostanie rozłożona w czasie. W praktyce ustawodawcy zaplanowali wymianę bezterminowych praw jazdy na lata 2028-2033. Po wymianie będziemy posiadaczami nowej wersji prawa jazdy (obowiązującej od 4 marca 2019 roku – wariant bez widniejącego na dokumencie adresu zamieszkania posiadacza), zaś ważność dokumentu będzie obejmować okres 15 lat. Po upływie tego czasu będą czekać nas kolejne badania lekarskie i konieczność następnej wymiany dokumentu.

Źródło: MagazynFakty.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 12, średnia ocena: 2,08 (max 5)
Loading...

TAGI:

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

7
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Crash
Użytkownik
Crash

Akurat uważam że terminowe prawo jazdy ma sens. Bywają starzy kierowcy którzy nie powinni już jeździć a wciąż mają prawo jazdy. Sam niestety miałem taką sytuację że pewien staruszek wjechał we mnie i odjechał sobie jakby nic się nie stało. W sądzie wszystkiego się wypierał mówiąc że nic nie poczuł i że próbuje wymusić odszkodwanie. Na szczęście były kamery miejskie. Sam mam bezterminowe prawo jazdy co i tak nie zmienia faktu że uważam zasadność terminowego prawa jazdy. Bardzo dużo osób nie umie jeździć albo nie przestrzegają przepisów ruchu drogowego narażając innych kierowców

Szwęda
Użytkownik
Szwęda

Terminowe prawa jazdy dobrze, ale po przekroczeniu pewnego wieku np. 60 lat. W innym wypadku to jest stworzenie dodatkowego dużego źródła dochodu dla lekarzy, urzędników itd.

nazizm to ideologia lewicowa
Użytkownik
nazizm to ideologia lewicowa

czy w przypadku pietnastoletniego okresu waznosci praw jazdy, nie jest to przypadkiem proba odbierania praw slusznie nabytych? co na to rzecznik praw obywatelskich? a nie, czekaj…

ZIWK
Użytkownik

Umiejętność czytania ze zrozumieniem się kłania:
15 lat to ważność BLANKIETU dokumentu, a nie UPRAWNIEŃ.
Dziś czasem ciężko stwierdzić podobieństwo, gdy zdjęcie przedstawia chudego i stremowanego 18-latka, a stoi dojrzały mężczyzna i to starszy o jakieś 40 kg. ;)

Barney
Użytkownik
Barney

czy ja dobrze rozumiem? ZNOWU “PRAWO” DZIAŁA WSTECZ w tym poje… kraju?

Barney
Użytkownik
Barney

@Crash

“Akurat uważam że terminowe prawo jazdy ma sens. Bywają starzy kierowcy którzy nie powinni już…”

Tobie też kiedyś strzeli 60+. Chciałbym usłyszeć, jak wtedy śpiewasz.

od tego jest okresowe badanie! A nie zmiana prawa PO fakcie, gdy W CZASIE, gdy je uzuskujesz warunki jego uzyskania są inne.

Czy należysz do grupy “odebrać dowód osobisty dziadkom”?

Co do umiejętności prowadzenia to od tego jest policaj.

A mi wjechał sąsiad w zaparkowany pojazd i tłumaczył, ze nic nie poczuł chociaż skasował mi
cały bok. Faktycznie.. może i nie poczuł.. po takim chlaniu jest to zrozumiałe. Tylko czemu na szybcioszku blachę klepał i lakierował.. hmmmmmmm

nazizm to ideologia lewicowa
Użytkownik
nazizm to ideologia lewicowa

@ziwk poza zwykla wymiana dokumentu, zapewne odplatna, bedziesz musial przejsc badania lekarskie, co wiaze sie z ryzykiem utraty lub ograniczenia prawa jazdy. wiec jest to odbieranie lub ograniczanie mojego prawa do bezterminowego, jak rowniez bezwarunkowego (w przypadku gdy nie lamie przepisow k.d.) prawa do posiadania prawa jazdy.