Państwo wyłudzi pieniądze za ponowne wydanie praw jazdy

Opublikowano: 22.04.2024 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2899

Wszyscy kierowcy będą musieli wymienić prawa jazdy. Nawet jeśli mają prawo jazdy przyznane przed 2013 rokiem i bezterminowe. Wszystko z powodu nowych unijnych przepisów.

W tym momencie w Polsce prawo jazdy jest wydawane na maksymalnie 15 lat, a jeśli kierowca ma przeciwwskazania z powodów zdrowotnych, np. problemów ze wzrokiem, to na krócej.

Przed 2013 rokiem można było jednak uzyskać prawo jazdy bezterminowe. Logika podpowiada, że takiego prawa jazdy nie będziemy musieli wymieniać.

Nowe przepisy unijne wymuszą jednak wymianę na wszystkich kierowcach. Jedyne, co ominie kierowców, którym przyznano bezterminowe prawo jazdy, to obowiązek załączenia zaświadczenia lekarskiego.

Takich kierowców nie ominie jednak opłata. Będą musieli okazać swój stary dokument i zapłacić za nowy ok. 100 złotych.

Do tego dochodzi koszt fotografa, bo do dokumentu trzeba dołączyć zdjęcie, a także kwestia przymusu udania się do urzędu przynajmniej dwa razy.

Kierowcy z bezterminowym prawem jazdy (oznaczonym na dokumencie kreską w rubryce nr 11) będą podlegać obowiązkowi wymiany prawa jazdy od 2028 do 2033 roku.

Autorstwo: SG
Źródło: NCzas.info

Komentarz admina „Wolnych Mediów”

Według mnie to klasyczne wyłudzenie pieniędzy i państwowe złodziejstwo, bo prawo nie powinno działać wstecz. Skoro prawa jazdy wydawano bezterminowo, a nowe przepisy nakazują aktualizować dokumenty, to obowiązkowa wymiana powinna być bezpłatna do końca życia kierowcy. Tak, jak dzieje się z wymianą dowodów osobistych (na początku też wyłudzano pieniądze za wydawanie nowych, plastikowych dowodów — potem sąd uznał, że było to nielegalne, ale pieniędzy obywatelom nie zwrócono). Przepisy unijne nie wspominają, że wymiana dokumentów ma być odpłatna. Mam nadzieję, że jacyś waleczni kierowcy skierują sprawę do sądu ws. ponownych opłat i cofnięcia mocy prawnej dokumentów wydanych obywatelowi na mocy decyzji urzędniczej, w zgodzie z prawem i po spełnieniu wszystkich wymagań. To tak, jakby cofnięto decyzję budowlaną po zbudowaniu domu (choć to też nam się kroi z powodu „zielonego ładu” z powodu planowanych coraz wyższych norm energetycznych dla budynków).


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

 1. Murphy 22.04.2024 12:46

  Rząd nie posiada swoich pieniędzy. Wszystko co ma zbiera w podatkach. Więc jak trzeba wymienić dokumenty na nowe, to czemu osoby które nie posiadają prawa jazdy mają też za to płacić?

  Według mnie każdy kno musi wymienić powinien za to płacić. Podejrzane jest tylko cena. 100 PLN za kawałek plastiku? Pewnie cena chipa też w to wchodzi, no ale bez przesady. Na Aliexpress można kupić czyste karty RFID w cenie ok. 0,86 PLN. Plus wydruk to pewnie wyszło by jakieś 1PLN. Jak widać któś chce się tutaj koniecznie dorobić.

 2. niusy 22.04.2024 14:54

  Prawo jazdy dla pojazdów osobistych powinno zostać całkiem zlikwidowane. To podstawowa umiejętność i potrzeba życiowa, której powinno się uczyć w szkołach powszechnych zamiast “czarnkowych” ideologii itp itd.

 3. Katarzyna TG 22.04.2024 15:09

  Lokaje unijni gorliwie spełniają brukselski program walki z kierowcami, za chwilę pewnie się dowiemy że prawa jazdy ważne rok, potem obowiązkowe (płatne!) badania i płatna wymiana kawałka plastiku. Dla opornych oczywiście grzywny, ulubione narzędzie unijnych biurw i ich lokalnego przedstawicielstwa.

  Po ludziach którzy JUŻ stwierdzili że nigdzie w Konstytucji nie ma zapisu o prawie do posiadania samochodu można się spodziewać wszystkiego.

  https://francuskie.pl/zabronia-posiadania-aut-fundacja-broniaca-sct-twierdzi-ze-konstytucja-ani-zaden-inny-przepis-nie-gwarantuje-prawa-do-posiadania-samochodu-felieton/

 4. Kaczor3333 22.04.2024 17:39

  Otake ojczyznę bedziem bronić w razie W. Za pestki które wystrzelasz też trzeba będzie zapłacić. Np: Złotowka za sztukę naprzyklad.

 5. Katarzyna TG 22.04.2024 18:07

  > Otake ojczyznę bedziem bronić w razie W

  Same plusy ujemne jak zwykł mawiać Wielki Elektryk.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.