Będą wyższe kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe

Opublikowano: 16.09.2021 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1198

Podwyższenie kwoty minimalnego wynagrodzenia spowoduje, że wzrosną również kary nakładane na podstawie „Kodeksu karnego skarbowego”. Od przyszłego roku maksymalna kara za przestępstwo skarbowe wyniesie niemal 29 mln złotych, natomiast najniższa grzywna za wykroczenie – 301 złotych – informuje portal Prawo.pl.

Minimalna stawka wynagrodzenia w 2022 r. wyniesie 3010 zł i będzie wyższa o 210 zł od aktualnie obowiązującej. Wysokość minimalnej pensji ma znaczący wpływ na wymiar kar, które organy podatkowe mogą nakładać na podatników na podstawie przepisów kodeksu karnego skarbowego.

„Kodeks karny skarbowy” określa, że przestępstwem skarbowym jest czyn zabroniony przez kodeks pod groźbą kary grzywny w stawkach dziennych, kary ograniczenia wolności lub kary pozbawienia wolności. Wykroczeniem skarbowym jest natomiast czyn zabroniony przez kodeks pod groźbą kary grzywny określonej kwotowo, jeżeli kwota uszczuplonej lub narażonej na uszczuplenie należności publicznoprawnej albo wartość przedmiotu czynu nie przekracza pięciokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia w czasie jego popełnienia. Wartość graniczna pomiędzy wykroczeniem a przestępstwem wyniesie zatem w 2022 r. 15 050 zł.

Karą za wykroczenia skarbowe jest kara grzywny. Określa się ją kwotowo. Kara grzywny – co do zasady – może być wymierzona w granicach od jednej dziesiątej do dwudziestokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia, chyba że kodeks stanowi inaczej. Mandatem karnym można nałożyć karę grzywny w granicach nieprzekraczających pięciokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia.

Wyrokiem nakazowym można natomiast wymierzyć karę grzywny w granicach nieprzekraczających dziesięciokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia. Co ważne, wymierzając karę grzywny lub nakładając ją mandatem karnym, uwzględnia się także stosunki majątkowe i rodzinne sprawcy oraz jego dochody i możliwości zarobkowe.

Karami za przestępstwa skarbowe są: kara grzywny w stawkach dziennych, kara ograniczenia wolności oraz kara pozbawienia wolności. Z przepisów kodeksu karnego skarbowego wynika, że wymierzając karę grzywny, sąd określa liczbę stawek oraz wysokość jednej stawki dziennej. Jeżeli kodeks nie stanowi inaczej, najniższa liczba stawek wynosi 10, najwyższa – 720.

Wyrokiem nakazowym można wymierzyć karę grzywny w wysokości nieprzekraczającej 200 stawek dziennych, chyba że kodeks przewiduje karę łagodniejszą. Także w tym przypadku, ustalając stawkę dzienną, sąd bierze pod uwagę dochody sprawcy, jego warunki osobiste, rodzinne, stosunki majątkowe i możliwości zarobkowe. Co istotne, stawka dzienna nie może być niższa od jednej trzydziestej części minimalnego wynagrodzenia ani też przekraczać jej czterystukrotności.

Na podstawie: Prawo.pl
Źródło: PAP-MediaRoom.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. No Comply 16.09.2021 15:13

    Mam pytanie z trochę innej beczki, może ktoś będzie się orientował. Chodzi mi o obecny Narodowy Spis Powszechny. Z pewnych względów nie chcę go robić przez internet. Też nikt nie dzwonił, ani nie pojawił się żaden rachmistrz. Czy w takim razie gdyby do 31 września nikt nie skontaktował się ze mną co skutkowałoby moim brakiem udziału w spisie mogę zostać ukarany grzywną? Ustawa mówi o odmowie, a nie o braku udział. Z góry dzięki za odpowiedź.

  2. robi1906 16.09.2021 15:49

    Opcje są dwie, jeśli będą chcieli ci dowalić za niebranie udziału zawsze mogą to zrobić, posadzili kogoś za batonik za półtora złotego, a że spis jest z nadania urzędowego, to ja bym się dobrze zastanowił czy nie brać, można się wymówić brakiem czasu, ale inny przykład mówi, że można siedzieć u nas za niewinność w areszcie i 7 lat ( i sprawa nie jest jeszcze zakończona).

    W moim przypadku, odmówiłem telefonicznie odpowiedzi na temat zdrowia, poprosiłem o kolejne pytanie a wtedy ankieterka mi odpowiedziała że musi być na każde pytanie odpowiedź, wtedy już odpowiedziałem żeby przerwała ankietę, ale to moja osobista decyzja, pan Maciak w dzisiejszym odcinku (przy okazji) mówi o tym że pytania na które nie chciał odpowiedzieć nie miały skutku zakończenia ankiety.

    Musisz zdecydować sam, ja zalecam (jak zawsze) najpierw się dobrze zastanowić nad konsekwencjami.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.