Banki przygotowują się na bankructwa

Opublikowano: 29.05.2023 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2917

Z poczynań największych kanadyjskich banków można wnosić, że gospodarką czeka trudny okres, w wyniku którego więcej Kanadyjczyków może nie spłacać swoich pożyczek.

Pięć największych kanadyjskich banków — RBC, Scotiabank, CIBC , BMO i TD Bank — podjęło w ubiegłym tygodniu kroki, aby zwiększyć rezerwy na straty kredytowe. Wszystkie, z wyjątkiem CIBC, nie spełniły też oczekiwań dotyczących zysków za ten okres.

Rezerwy na straty kredytowe są zasadniczo pieniędzmi, które banki odkładają na wypadek, gdyby pożyczki, które udzielili klientom, nie zostały spłacone. „To jest (tak) regularne jak w zegarku. Ilekroć mamy spowolnienie gospodarcze lub prognozę spowolnienia… (banki) zwiększają rezerwy” – mówią eksperci. Ostatni raz kanadyjskie banki podniosły rezerwy na straty kredytowe na początku pandemii COVID-19, kiedy obawiały się, że konsumenci pozostaną bez pracy przez dłuższy okres.

Kanadyjskie banki zamykają luki po stronie pożyczkowej w tym samym czasie, gdy poziom zadłużenia Kanadyjczyków, zwłaszcza zadłużenia hipotecznego, nadal rośnie. Canada Mortgage and Housing Corp. (CMHC) poinformowała w ubiegłym tygodniu, że kraj ma najwyższe zadłużenie gospodarstw domowych w grupie G7, z czego większość przypada na kredyty hipoteczne. Gospodarka Kanady jest w dużym stopniu uzależniona od kondycji rynku mieszkaniowego.

​​Kredyty hipoteczne są jedną z ostatnich rzeczy, z których Kanadyjczycy zwykle nie wywiązują się ze zobowiązań, ponieważ są gotowi do poświęceń, zanim stracą dom i kapitał własny, który w nim zbudowali, co pomaga utrzymać stosunkowo niski wskaźnik zaległości w spłacie kredytu hipotecznego w Kanadzie.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.