Azerbejdżan otwiera swoją ambasadę w Izraelu

Opublikowano: 01.01.2023 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1176

Azerbejdżan powołał swojego pierwszego w historii ambasadora w Izraelu. Będzie tym samym pierwszym krajem szyickich muzułmanów, który zdecydował się na podobny krok. W ostatnim czasie współpraca Azerbejdżanu i Izraela zacieśniała się, głównie w związku z napięciami występującymi pomiędzy Azerbejdżanem i sąsiednim Iranem.

Zgromadzenie Narodowe Republiki Azerbejdżanu przegłosowało w ubiegłym miesiącu decyzję o otworzeniu ambasady w Tel Awiwie. Krok ten zyskał uznanie ówczesnego izraelskiego ministra spraw zagranicznych, Jaira Lapida. Szef syjonistycznej dyplomacji podkreślał, że świadczy to o „głębokich relacjach pomiędzy oboma krajami”.

Pierwszym ambasadorem Azerbejdżanu w Izraelu zostanie więc Mukhtar Mammadow, dotychczasowy wiceminister edukacji. Ogłoszenie jego nominacji na to stanowisko nastąpiło dzień po wizycie azerbejdżańskiego wiceministra spraw zagranicznych Fariza Rzajewa, który przyleciał do Izraela z oficjalną wizytą.

Rzajew po wylądowaniu w państwie syjonistycznym podkreślił, że obecnie „tylko niebo” może ograniczać relacje Baku z Tel Awiwem. Warto podkreślić, że Azerbejdżan jest pierwszym krajem rządzonym przez szyickich muzułmanów, decydującym się na otwarcie swojej placówki dyplomatycznej w Izraelu.

Stosunki Azerbejdżanu z Izraelem od dawna były bliskie, o czym świadczyły obustronne umowy zbrojeniowe. W ostatnim czasie doszło do ich dalszego zacieśnienia, bo Azerbejdżan znacznie pogorszył swoje relacje z Iranem. Niedawno azerbejdżańskie służby poinformowały zresztą o zatrzymaniu pięciu swoich obywateli, oskarżanych o szpiegostwo na rzecz Irańczyków.

Na podstawie: TimesOfIsrael.com
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.