Antytureckie porozumienie pięciu państw

Opublikowano: 02.06.2020 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 450

W maju zostało zawiązane porozumienie pięciu krajów dla przeciwstawienia się tureckim działaniom w Libii i na Morzu Śródziemnym. W porozumieniu biorą udział Egipt, Zjednoczone Emiraty Arabskie i trzy kraje unijne: Cypr, Grecja i Francja. Porozumienie, zawarte przez ministrów spraw zagranicznych, ma przeciwdziałać tureckim wierceniom w strefie morskiej Cypru i militarnemu poparciu dla rządu libijskiego.

Turcja prowadzi od kwietnia wiercenia w poszukiwaniu gazu ziemnego w morskiej strefie ekonomicznej przy wybrzeżach Cypru Północnego, który w 1983 ogłosił się niepodległym państwem, uznawanym jedynie przez Turcję.

Cypr uznaje te wody za należące do niego i wiercenia Turcji za nielegalne. Turcja zawarła w 2019 roku porozumienie z rządem w Trypolisie o podziale Morza Śródziemnego pomiędzy tymi państwami w sposób sprzeczny z prawem międzynarodowym i narusza prawa Grecji do jej wód terytorialnych. Ankara ma zamiar prowadzić wiercenia w poszukiwaniu ropy naftowej również w tym rejonie.

W toczącej się wojnie domowej w Libii Turcja popiera uznawany przez ONZ rząd w Trypolisie, który sprawuje kontrolę nad niewielką częścią kraju i ma korzenie islamistyczne, natomiast Egipt i ZEA popierają Libijską Armię Narodową (LNA) generała Khalify Hiftera. Wbrew embargu ONZ Turcja dostarcza rządowi libijskiemu broń oraz oddziały islamistów przewiezione z Syrii.

Antytureckie porozumienie jest istotne, ponieważ obejmuje Francję, która jest stałym członkiem Rady Bezpieczeństwa, może blokować wszelkie rezolucje dotyczące poparcia dla działań Turcji w Libii i bierze udział w morskiej operacji krajów Unii, „Irini”, której celem jest blokada dostarczania broni do Libii, a tak właśnie Turcja ją zaopatruje. Oddziały generała Hiftera mogą otrzymywać broń drogą lądową z Egiptu.

Turcja, zaniepokojona podpisaniem porozumienia, wydała oświadczenie, głoszące, że „Ankara z powodzeniem przeszkodziła w regionalnych planach sabotażu ze strony pięciu krajów i ich próbach wsparcia puczystów”. Turcy zaniepokojeni są głównie przystąpieniem do porozumienia Francji, która wesprze Cypr i Grecję w bardziej zdecydowanej polityce wspierania przez UE należącego do niej Cypru w sprawie nielegalnych tureckich wierceń.

Autorstwo: (g)
Na podstawie: Al-Monitor.com
Źródło: Euroislam.pl


TAGI: , , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.