Antytureckie porozumienie pięciu państw

Opublikowano: 02.06.2020 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2

W maju zostało zawiązane porozumienie pięciu krajów dla przeciwstawienia się tureckim działaniom w Libii i na Morzu Śródziemnym. W porozumieniu biorą udział Egipt, Zjednoczone Emiraty Arabskie i trzy kraje unijne: Cypr, Grecja i Francja. Porozumienie, zawarte przez ministrów spraw zagranicznych, ma przeciwdziałać tureckim wierceniom w strefie morskiej Cypru i militarnemu poparciu dla rządu libijskiego.

Turcja prowadzi od kwietnia wiercenia w poszukiwaniu gazu ziemnego w morskiej strefie ekonomicznej przy wybrzeżach Cypru Północnego, który w 1983 ogłosił się niepodległym państwem, uznawanym jedynie przez Turcję.

Cypr uznaje te wody za należące do niego i wiercenia Turcji za nielegalne. Turcja zawarła w 2019 roku porozumienie z rządem w Trypolisie o podziale Morza Śródziemnego pomiędzy tymi państwami w sposób sprzeczny z prawem międzynarodowym i narusza prawa Grecji do jej wód terytorialnych. Ankara ma zamiar prowadzić wiercenia w poszukiwaniu ropy naftowej również w tym rejonie.

W toczącej się wojnie domowej w Libii Turcja popiera uznawany przez ONZ rząd w Trypolisie, który sprawuje kontrolę nad niewielką częścią kraju i ma korzenie islamistyczne, natomiast Egipt i ZEA popierają Libijską Armię Narodową (LNA) generała Khalify Hiftera. Wbrew embargu ONZ Turcja dostarcza rządowi libijskiemu broń oraz oddziały islamistów przewiezione z Syrii.

Antytureckie porozumienie jest istotne, ponieważ obejmuje Francję, która jest stałym członkiem Rady Bezpieczeństwa, może blokować wszelkie rezolucje dotyczące poparcia dla działań Turcji w Libii i bierze udział w morskiej operacji krajów Unii, „Irini”, której celem jest blokada dostarczania broni do Libii, a tak właśnie Turcja ją zaopatruje. Oddziały generała Hiftera mogą otrzymywać broń drogą lądową z Egiptu.

Turcja, zaniepokojona podpisaniem porozumienia, wydała oświadczenie, głoszące, że „Ankara z powodzeniem przeszkodziła w regionalnych planach sabotażu ze strony pięciu krajów i ich próbach wsparcia puczystów”. Turcy zaniepokojeni są głównie przystąpieniem do porozumienia Francji, która wesprze Cypr i Grecję w bardziej zdecydowanej polityce wspierania przez UE należącego do niej Cypru w sprawie nielegalnych tureckich wierceń.

Autorstwo: (g)
Na podstawie: Al-Monitor.com
Źródło: Euroislam.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 4, średnia ocena: 4,25 (max 5)
Loading...

TAGI: , , , , , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o