Afera wokół agenta katalońskiej policji

Opublikowano: 02.02.2017 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 401

Policyjne związki zawodowe w Hiszpanii domagają się od rządu wyjaśnień w sprawie obecności agenta katalońskich służb na demonstracji w Madrycie. Został on zatrzymany, kiedy fotografował manifestację nacjonalistów w obronie kilkunastu aktywistów skazanych za zakłócenie spotkania z okazji Narodowego Dnia Katalonii.

Hiszpańscy nacjonaliści manifestowali w ubiegłą sobotę w Madrycie i Barcelonie, stając w obronie swoich czternastu kolegów skazanych na kary do czterech lat więzienia z powodu „ideologicznej dyskryminacji”, polegającej na zakłóceniu spotkania separatystów celebrujących Narodowy Dzień Katalonii w Madrycie. Zainteresowanie mediów skupiło się jednak nie na kwestionowaniu wyroku wydanego przez Sąd Najwyższy, ale na postaci fotografa zatrzymanego przez policję. Okazało się, że człowiek robiący bez wyraźnego powodu dokładne zdjęcia demonstrujących nacjonalistów oraz policjantów zabezpieczających zgromadzenie, okazał się agentem katalońskiej służby Mossos d’Esquadra, która pełni we wspólnocie autonomicznej Katalonii pełni obowiązki należące na pozostałej części kraju do Policji Narodowej oraz Gwardii Cywilnej. Kataloński funkcjonariusz twierdził, że został upoważniony do podjęcia tych działań przez swoich przełożonych, natomiast przedstawiciele policji w Madrycie mieli skontaktować się w tej sprawie ze swoimi odpowiednikami w Barcelonie.

Sytuacją zaniepokojone są związki zawodowe hiszpańskiej policji, które domagają się wyjaśnień w tej sprawie od rządu centralnego. Funkcjonariusze zauważają, że katalońska policja zgodnie z obowiązującym w Hiszpanii prawem nie może podejmować działań poza obszarem swojej wspólnoty bez nakazu sądowego, a po uzyskaniu takiej zgody musi zwrócić się do Policji Narodowej lub Gwardii Cywilnej o asystę przedstawicieli jednej z tych dwóch służb. W tym przypadku nie było mowy o spełnieniu żadnego z wymienionych warunków.

Przedstawiciele Federalnego Związku Policji oraz Konfederacji Hiszpańskiej Policji twierdzą zgodnie, że incydent był bardzo poważny, stąd musi on zostać dokładnie wyjaśniony, zwłaszcza, iż działania podjęte przez agenta Mossos d’Esquadra miały charakter czysto polityczny.

Na podstawie: abc.es
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.