Aborcja w „Karcie praw podstawowych”?

Opublikowano: 24.11.2023 | Kategorie: Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1323

Do przyjętej 22 listopada rezolucji Parlamentu Europejskiego w sprawie zmian unijnych traktatów niepostrzeżenie wprowadzono poprawkę, która wzywa do wpisania aborcji do „Karty praw podstawowych”.

Parlament Europejski zagłosował 22 listopada za raportem proponującym zmiany unijnych traktatów. Za głosowało 297 europosłów, w tym przedstawiciele Lewicy. Przeciwko było 255 europosłów.

Hiszpański minister reprezentujący na debacie sprawowaną przez jego kraj półroczną prezydencję w UE zapowiedział, że przekaże raport PE do dyskusji ministrom ds. europejskich już na ich najbliższym spotkaniu w Brukseli 12 grudnia, a ci mogą na podstawie art. 48 zdecydować o wprowadzeniu go na agendę szczytu szefów państw i rządów. Unijni przywódcy mogą następnie zdecydować o zwołaniu konwentu, który rozpocznie prace nad zmianami traktatów.

Okazuje się jednak, że w tekście rezolucji pojawił się także teoretycznie niezwiązany z resztą dokumenty zapis, który dotyczy aborcji. Wedle poprawki nr 245, artykuł 3 Karty Praw Podstawowych miałby mieć zmieniony tytuł z „Prawo człowieka do integralności” na „Prawo człowieka do integralności i autonomii cielesnej”.

Do artykułu miałby też zostać dodany podpunkt 2a, który brzmi: „Każdy ma prawo do autonomii cielesnej, do swobodnego, świadomego, pełnego i powszechnego dostępu do zdrowia i praw seksualnych i reprodukcyjnych oraz do wszystkich związanych z tym usług opieki zdrowotnej bez dyskryminacji, w tym do dostępu do bezpiecznej i legalnej aborcji”.

Autorstwo: SG
Źródło: NCzas.info


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.