90 000 żołnierzy rosyjskich straciło ręce lub nogi?

Opublikowano: 23.10.2023 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1604

Ponad połowa rosyjskich żołnierzy rannych na Ukrainie musiała mieć amputację – twierdzi rosyjski urzędnik, na którego powołują się media belgijskie. Od początku wybuchu wojny na Ukrainie Kreml tylko raz wspomniał o ofiarach swoich żołnierzy w ramach tzw. specjalnej operacji wojskowej, jak nazywana jest w Moskwie wojna na Ukrainie.

W dodatku było to dawno. We wrześniu 2022 roku minister obrony Rosji Siergiej Szojgu w wywiadzie dla rosyjskiej telewizji informował o „5937 ofiarach śmiertelnych”. To ponad rok temu. Od tego czasu nie przekazywano żadnych komunikatów ani oficjalnych danych na temat liczby rosyjskich żołnierzy poległych na Ukrainie. Kreml stosuje tu strategię milczenia. Dopiero w tym tygodniu członek rosyjskiego rządu wspomniał o statystykach podawanych przez rosyjskie media, które dają obraz stanu żołnierzy.

Okazuje się, że 54% rosyjskich żołnierzy rannych na Ukrainie musiało przejść amputację kończyn. Taką informację przekazał wiceminister pracy i ochrony socjalnej Aleksiej Wowczenko podczas spotkania z parlamentarzystami. Podał nawet, że 20% to amputacje kończyn górnych, a 80% to amputacje kończyn dolnych. Liczba ta nie daje danych o poległych, ale może wskazywać, że duża część ofiar to żołnierze, którzy trafili na miny. Daje to także wyobrażenie o natężeniu walk i prawdopodobnie o niezbyt nowoczesnych służbach sanitarnych działających na polu walki.

Ukraińcy niemal codziennie podają, że w walkach ginie lub odnosi rany po kilkuset rosyjskich żołnierzy. Według danych Kijowa, stan na niedzielę 22 października, liczba ofiar po stronie wroga przekroczyła już 293 830 żołnierzy. Wywiad amerykański podawał w sierpniu, że 120 000 rosyjskich żołnierzy zginęło, a 180 000 zostało rannych. Jeśli przyjąć te dane, to więcej niż 90 000 uczestników walk po stronie rosyjskiej zakończyło udział w wojnie w roli kaleków bez rąk lub nóg… Liczby tej nie da się jednak zweryfikować. Zresztą podobnie jak zawyżanych strat ukraińskich, podawanych przez Moskwę.

Autorstwo: BD
Na podstawie: RTBF
Zdjęcie: Erik Smit (CC0)
Źródło: NCzas.com


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. elroman 23.10.2023 23:35

    U nas kaczka z niemoralnym że spółką z niedzielnym wybili 250tys ludzi i wygrali wybory, łał! A tu dziennikarze dziwią się że Putin ma takie poparcie.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.