8 miesięcy więzienia za spoliczkowanie żołnierza, który zmasakrował twarz 13-latka

Opublikowano: 22.03.2018 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 921

„Nie ma sprawiedliwości pod okupacją” – powiedziała wczoraj palestyńska nastolatka Ahed Tamimi skazana przez sąd wojskowy na osiem miesięcy więzienia za spoliczkowanie izraelskiego żołnierza. W grudniu ub. roku 16-letnia Ahed próbowała zmusić do odejścia sprzed jej domu dwóch uzbrojonych żołnierzy, co zostało sfilmowane. Jej sprawa stała się znana na całym świecie.

Obrona Ahed Tamimi poszła na układ z oskarżeniem. W zamian za przyznanie się do winy „napaści” na izraelskiego żołnierza, kara nie obejmuje wszystkich (12) zarzutów związanych z wymierzeniem policzka. „Kiedy utajnili proces, zrozumieliśmy, że nie będzie sprawiedliwy” – wyjaśniała adwokat Ahed. Na tę samą karę ośmiu miesięcy więzienia skazano matkę dziewczyny. Obie wyjdą na wolność latem, bo siedzą od grudnia.

Izrael więzi ok. 350 palestyńskich dzieci i nastolatków. Ahed dołączyła do tej grupy po reakcji na zachowanie żołnierza, który chwilę wcześniej, przechodząc, strzelił z bliska gumową kulą w twarz jej 13-letniego kuzyna, masakrując mu czaszkę. Działo się to w Nabi Salih, wsi położonej 20 km na północny-zachód od Ramalli, na okupowanym Zachodnim Brzegu Jordanu. Na 600 mieszkańców miejscowości 260 siedziało w izraelskich więzieniach za opór przeciw okupacji.

W 1993 r. Bassem Tamimi, ojciec Ahed, po izraelskich torturach zapadł w śpiączkę, ale przeżył. Był więziony potem jeszcze dziewięć razy. Walka zbrojna nie wydaje mu się dobrym wyjściem, ale Nabi Salih stało się ośrodkiem ruchu oporu, mieszkańcy sami się zorganizowali. Szczególnie od 2009 r. miały tam miejsce częste manifestacje i protesty przeciw siłowemu zaborowi coraz większych połaci ziemi przez sąsiadujących żydowskich kolonistów.

Izraelczycy byli oburzeni ze względu na upokorzenie, które musiał przeżyć żołnierz po policzku Ahed. Naftali Bennett, minister edukacji Izraela z rasistowskiej partii Żydowski Dom żądał dla niej dożywocia.

Wojsko izraelskie zakomunikowało po ogłoszeniu wyroku na Ahed, że nie przestanie „działać na rzecz bezpieczeństwa” i „stosować przepisy prawa przeciw tym, którzy atakują żołnierzy i nawołują do przemocy”.

Autorstwo: JSz
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. jakiskretyn 22.03.2018 14:09

  “Naftali Bennett, minister edukacji Izraela z rasistowskiej partii Żydowski Dom żądał dla niej dożywocia.”
  Historycznie byłoby zażądać komory gazowej… (tak, jestem antysemitą. Nie, nie z powodu nienawiści do żydów, tylko w reakcji na ich bezprawne działania).

 2. Youpidou 22.03.2018 16:44

  @jakiskretyn
  skoro jesteś antysemitą to nienawidzisz (także[?]) Palestyńczyków.
  Boli mnie fakt, że większość osób tego nazewnictwa nie rozumie.

 3. KOKON288 22.03.2018 20:19

  tylko kwestia czasu jak iran walnie im atomówkę 🙂

 4. rumcajs 23.03.2018 10:49

  “‘Youpidou “”
  nie dziw sie… żydzi tak sobie zawłaszczyli to okreslenie, że przecietny człowiek, nie wie, że semita, to także palestyńczycy i kilka innych grup narodowosciowych. W Polsce , a polacy sa altruistami, altruizm jest okreslany “antysemityzmem”, bo uzasadniona krytyke działań łamiacych wszelkie prawa miedzynarodowe żydów, wobec palestyny, i palestyńczyków, zydzi i ich pachołkowie, a takich w polsce mamy tabuny, natychmiast okrzykuja…antysemitami. Tak jak zrobili z holokaustu, “fabryke, na wyłudzanie kasy z innych państw, tak samo przyklejając “łatke” antysemity, chca zamknąc usta wszelkim ludziom, co smia dostrzegać, że wyprawiaja to samo co niemcy hitlerowskie w stosunku do nich, że stali sie państwem bandyckim, i faszystowskim…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.