78 lat temu Żydzi wymordowali Polaków w Koniuchach

Opublikowano: 02.02.2022 | Kategorie: Historia, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2078

78 lat temu, 29 stycznia 1944 o 5.00 rano żydowscy i sowieccy partyzanci wymordowali polskich cywilów we Wsi Koniuchy (dziś Litwa, przed wojną II RP, województwo Nowogródzkie, powiat lidzki). Żydowskimi oprawcami dowodził Jaakow Prenner. Ofiarą żydowskiego mordu padło około 38-40 polskich cywili w tym kobiet i dzieci (sami Żydzi chwalili się w swoich wspomnieniach, że udało im się wymordować 300 Polaków). Żydzi ranili też wiele innych osób i spalili domy Polaków.

Polacy wielokrotnie byli okradani przez żydowskich bandytów z lasu. Ataku dokonała grupa 150 partyzantów żydowskich (uciekinierów z gett w Kownie i Wilnie) i sowieckich z Puszczy Rudnickiej (oddziały „Śmierć faszyzmowi” i „Margirio” z Brygady Wileńskiej Litewskiego Sztabu Ruchu Partyzanckiego i zdominowany przez Żydów „Śmierć okupantowi” z Brygady Kowieńskiej). Zbrodni dopuściło się 70 sowietów i 50 Żydów. Celem sowieckich i żydowskich oprawców było wymordowanie Polaków z Koniuchów, by zastraszyć inne polskie miejscowości. Była to jedna z wielu zbrodni dokonanych przez żydowskich partyzantów na Polakach.

Instytut Pamięci Narodowej informuje, że „Wieś Koniuchy była dużą, polską wsią, liczyła ok. 60 zabudowań i ponad 300-tu mieszkańców. Koniuchy usytuowane były na skraju Puszczy Rudnickiej, w której znajdowały się bazy partyzantów sowieckich. Partyzanci w czasie powtarzających się napadów na tę wieś rabowali jej mieszkańcom żywność, odzież, bydło. Z tego powodu w Koniuchach, utworzono oddział samoobrony, który skutecznie uniemożliwiał partyzantom dalszy rabunek. Jak wynika z poczynionych ustaleń, w nocy z 28 na 29.01.1944 r. grupa partyzantów sowieckich otoczyła wieś i ok. 5-tej rano przystąpiła do ataku, który trwał 1,5-2 godziny. Pochodniami podpalano słomiane dachy domów, do wybudzonych, uciekających mieszkańców strzelano na oślep. W wyniku ataku zginęło co najmniej 38 osób, kilkanaście zostało rannych. Część ofiar spłonęła w swych domach, część zginęła od strzału z broni palnej. Wśród ofiar byli mężczyźni, kobiety i małe dzieci. Spalono większość zabudowań, ocalało tylko kilka domów. Atak na Koniuchy przeprowadziła 120-150 osobowa grupa partyzantów sowieckich pochodzących z różnych oddziałów stacjonujących w Puszczy Rudnickiej, takich jak: „Śmierć Okupantowi”, „Śmierć faszyzmowi”, „Piorun”, „Margirio”, oddział im. Adama Mickiewicza. Pierwszy z wymienionych oddziałów należał do Brygady Kowieńskiej Litewskiego Sztabu Ruchu Partyzanckiego, pozostałe zaś do Brygady Wileńskiej. Oddziały te były wielonarodowościowe. Należeli do nich m. in. partyzanci żydowscy, uciekinierzy z gett w Kownie i Wilnie. Z kopii szyfrogramu z dnia 31.01.1944 r. autorstwa Genrikasa Zimanasa (Henocha Zimana) I Sekretarza Południowego Obwodowego Komitetu KP Litwy, a jednocześnie dowódcy Południowej Brygady Partyzanckiej do Naczelnika Litewskiego Sztabu Ruchu Partyzanckiego w Moskwie Antanasa Šnieckusa wynika, że: „29 stycznia połączona grupa oddziałów wileńskich, oddziału „Śmierć Okupantom”, „Margiris” i grupy specjalnej Sztabu Generalnego całkowicie spaliły najbardziej zagorzałą w samoobronie wieś powiatu Ejszyskiego Koniuchy”.

Autorstwo: Jan Bodakowski
Źródło: MediaNarodowe.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. iwa 03.02.2022 06:46

    Dlaczego tytuł nie brzmi: 78 lat temu 70 sowietów i 50 Żydów wymordowało Polaków w Koniuchach?

  2. Baltazar Bombka 03.02.2022 19:07

    A sowieci to jakiej narodowości? Rosyjskiej czy żydowskiej? Wbrew pozorom nie jest to takie oczywiste.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.