49 mln zł na portal dla bezdomnych i szukających pomocy społecznej

Opublikowano: 26.03.2014 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 532

Prawie 50 mln zł kosztowała budowa portalu internetowego dla bezdomnych i osób szukających pomocy społecznej. Na utrzymanie Emp@tii rocznie będą potrzebne 2 mln złotych. Przez cztery miesiące skorzystało z niego jednak zaledwie kilkadziesiąt osób – ustalił “Dziennik Gazeta Prawna”.

Bezdomni i inne osoby w trudnej sytuacji życiowej od połowy grudnia nie muszą osobiście odwiedzać ośrodków pomocy społecznej. Wystarczy, że mają internet, a kompleksową pomoc mogą znaleźć pod internetowym adresem empatia.mpips.gov.pl. „Wejść na stronę było już ponad 35 tysięcy” – chwali się biuro prasowe Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w odpowiedzi na nasze pytania. Mniej imponująco wygląda odpowiedź na pytanie, ile realnych wniosków skierowano za pomocą Emp@tii. “W formie elektronicznej złożyło je kilkadziesiąt osób” – brzmi odpowiedź.

“Prawda jest taka, że każdy z tych wniosków automatycznie staje się podejrzanym o wyłudzenie świadczenia. Bo kto zna bezdomnego z tabletem z modemem 3G lub smartfonem z dostępem do internetu?” – komentuje doświadczony pracownik pomocy społecznej, proszący o zachowanie anonimowości. Co więcej, sama wizyta na portalu nie wystarczy, by złożyć wniosek o udzielenie pomocy np. ze względu na nagłe pogorszenie sytuacji życiowej. Kluczowy jest problem uwierzytelnienia wniosku, a do tego wymagane jest posiadanie bezpiecznego profilu w serwisie e-PUAP lub podpisu elektronicznego.

W ramach projektu kupiono już 3,5 tys. laptopów, na których pracownicy opieki społecznej mogą przeprowadzać wywiady środowiskowe ze swoimi podopiecznymi. „Długopisu i kartki nikt mi nie ukradnie. Za nowego laptopa jeszcze dostanę w twarz. U nas trafił do szafy pancernej” – napisał na specjalistycznym forum internetowym jeden z pracowników opieki, a komentarze utrzymane właśnie w tym tonie przeważają.

Autor: JW
Na podstawie: Dziennik Gazeta Prawna
Źródło: Niezależna.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

  1. Maximov 26.03.2014 15:14

    Doskonały przykład marnotrawienia pieniędzy podatników.
    Czy ktoś to w ogóle konsultował z pracownikami terenowymi?
    Czy ktoś odpowie za ten “sukces”?

  2. 23 26.03.2014 16:57

    W bibliotekach jest internet !
    Poza tym w komórce prawie każdej, nie trzeba smartfonów i innych pierdół.

  3. Collega 26.03.2014 19:58

    A ja się pytam ilu ludzi pracowało nad stworzeniem tego portalu i jak długo, że to tyle kosztowało.
    10 informatyków zarabiających 5000 zł/mc miałoby utrzymanie przez 83 lata!

  4. Takeahnase 27.03.2014 08:16

    A ilu bezdomnych chodzi do bibliotek i radzi sobie z komputetem?

  5. luzak1977 27.03.2014 09:17

    Bezdomny, bez pieniędzy, śmierdzący, często po winku lub czymś fioletowym – wchodzi do kawiarenki internetowej lub biblioteki – jaka będzie reakcja osób tam pracujących? Na pewno wpuszczą go i będzie ok.
    @23
    Na jakim ty świecie żyjesz?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.