4-dniowy tydzień pracy w coraz większej liczbie firm

Opublikowano: 07.11.2018 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2318

Brytyjczycy należą do najdłużej pracujących narodów w Europie. Między innymi dlatego, że biorą co tydzień ok. 10 nadgodzin, bardzo często bez dodatkowego wynagrodzenia.

Natomiast wydajność pracy w Wielkiej Brytanii jest o wiele mniejsza niż u jej unijnych sąsiadów, którzy na ogół mniej czasu spędzają w pracy. We Francji ostatnio wszedł w życie przepis, który stanowi, że nie wolno od pracownika oczekiwać odpowiedzi na maila poza godzinami pracy.

Dyrektywa Unii Europejskiej ogranicza czas pracy do 48 godz. tygodniowo, a Wielka Brytania jest jedynym krajem członkowskim Unii, który pozwala pracownikom rezygnować z tego i pracować dłużej.

W rezultacie ponad pół miliona Brytyjczyków w minionym roku wzięło zwolnienia lekarskie z powodu stresu lub osłabienia spowodowanego pracą. To prawie 12,5 dnia pracy, a koszt tego szacuje się na 4,5 proc. PKB.

Coraz więcej spółek, zwłaszcza małych, przechodzi na czterodniowy tydzień pracy, zachowując wynagrodzenie z poprzedniego pięciodniowego tygodnia. I efekt krótszej pracy jest taki sam, a niekiedy lepszy.

Autorstwo: jotpe
Zdjęcie: skeeze (CC0)
Źródło: Cooltura24.co.uk


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. mr_craftsman 07.11.2018 14:11

    “brytyjczycy” czy może raczej “pracownicy w Wielkiej Brytanii” ?

    stawiam diamenty przeciwko orzechom, że to wyłącznie imigranci zarobkowi biorą te nadgodziny, i to nie wszyscy, jako że niektóre kultury preferują życie z zasiłków na dzieci, i zajmują się głównie produkcją dzieci.

  2. Dandi1981 07.11.2018 16:17

    Powiem tak w dupie byles gowno widziales.
    Mam wielu znajomych anglikow w pracy ktorzy biora wiecej nadgodzin oddemnie.
    Sa tez tacy ktorzy nie robia zadnych nadgodzin.
    Niektorzy boja sie przekroczyc prog podatkowy bo straca benefity, a sa tacy co im to lotto bo zadnych nie dostaja.

  3. emigrant001 08.11.2018 10:02

    Ludzie najpierw tracą zdrowie, żeby zdobyć pieniądze a później tracą pieniądze aby odzyskać zdrowie.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.