Sukces czterodniowego tygodnia pracy

Opublikowano: 27.02.2024 | Kategorie: Gospodarka, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 2351

Czytam w prasie, że „wyniki testów z Wielkiej Brytanii zaskoczyły ekspertów. Chodzi o czterodniowy tydzień pracy. Aż 89 proc. firm, które brały udział w teście, już pozostało przy tym rozwiązaniu”. No, coś takiego! Chyba zaskoczyło to, ale głównie ekspertów Polskiej Szkoły Zarządzania.

Jakie są natomiast konkretne efekty badania? Napisał o tym na „X” Andrzej Kubisiak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego: U 43 proc. pracowników wystąpiła poprawa zdrowia psychicznego, u 37 proc., poprawa zdrowia fizycznego, u 71 proc. zmniejszenie wypalenia zawodowego.

Zaskoczenia brak. Tylko w ramach „Polskiej Szkoły Zarządzania” można sądzić, że jak się będzie dociskać śrubę pracownikom, to będą pracować lepiej i będą bardziej zadowoleni z pracy (a więc nie będą chcieli uciec przy najbliższej okazji).

Ano właśnie, w 50 proc. firm zauważono zmniejszenie rotacji pracowników, 1/3 dostrzega poprawę rekrutacji, wystąpił też 35 proc. rok do roku średni wzrost przychodów. Nie dziwne więc, że niemal wszystkie chcą zostać przy tym rozwiązaniu.

Tak, w Polsce potrzeba osobnych testów, ale podejrzewam, że u nas ich wyniki będą się różnić tyleż z powodu nieco innej struktury zatrudnienia, co z przyczyn różnic kulturowych. A konkretnie kultury zarządzania naszych „januszeksów” mniejszych i większych. Tutaj nie chodzi tylko o wydajność i więcej zarobionej kasy, ale relacje władzy, możliwość pognębienia pracownika.

Dlatego myślę, że nawet jeśli wykazany w trakcie testów będzie wzrost różnych wskaźników, to wielu „mistrzów biznesu” będzie i tak niezadowolonych, bo co to za pracownik, który nie jęczy pod jarzmem i nie zostaje po godzinach, w soboty, a choćby i niedziele w pracy, nawet jeśli ekonomicznego sensu w tym nie ma?

Autorstwo: Xavier Woliński
Źródło: Trybuna.info


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

32 komentarze

 1. Katarzyna TG 27.02.2024 20:07

  Za jakiś czas dowiemy się że jeszcze większym sukcesem okazał się 3-dniowy dzień pracy, potem dwudniowy osiągnie nowe wyżyny wydajności a na końcu.. zostanie sam socjal i miseczka ryżu.

 2. Wujek Polonii 28.02.2024 01:04

  @Katarzyna TG. No tak, miseczka i ryż same się stworzą. A pieniądze na socjal, to też same się wydrukują.

 3. Katarzyna TG 28.02.2024 10:09

  @Wujek Polonii

  A czyż przypadkiem dzisiaj się same nie drukują? A słyszałeś może o automatyzacji przemysłu? Do tego dojdzie AI i pozamiatane. Jak pomyśleć to ludzie w tej układance stają się zupełnie zbędni, o czym zresztą mówi sam Klaus S.

 4. Katana 28.02.2024 10:27

  Katarzyna TG
  //ludzie w tej układance stają się zupełnie zbędni//
  Stają się. A kto im kazał? Albo czy nikt nie motywował?
  Też mi pożytek… Arbajtuje taki jak automat a resztę czasu biega jak żyd po pustym sklepie i szuka kora do d. Inspirowany zawiścią wobec miejscowego oryginału, kozłem ofiarnym zwanego.
  Zabrać im te namiastki zajęcia zwane pracą to już sobie życia z takimi nie wyobrażam.
  Są obłąkani… Jakie to stawanie się? To destrukcja.

 5. Wujek Polonii 28.02.2024 13:32

  @Katarzyna TG. Nie, same się nie drukują. Tak jak papier sam się nie robi i farby same się nie tworzą, o maszynach drukarskich nie wspominając. W XIX w., gdy wprowadzano silniki parowe, tacy jak Ty, również biadolili, że maszynizacja odbierze ludziom pracę. I co? I obecnie wielokroć więcej ludzi pracuje w przemyśle niż wtedy. Ani AI, ani automaty nie zrobią wszystkiego za ludzi.

 6. Katarzyna TG 28.02.2024 13:46

  > Ani AI, ani automaty nie zrobią wszystkiego za ludzi.

  Mylisz się.

  > robi i farby same się nie tworzą, o maszynach drukarskich nie wspominając. W XIX w., gdy wprowadzano silniki parowe, tacy jak Ty, również biadolili, że maszynizacja odbierze ludziom pracę. I co?

  I odebrały pracę.

  > I co? I obecnie wielokroć więcej ludzi pracuje w przemyśle niż wtedy.

  Obecnie przemysł zwalnia właśnie ze względu na automatyzację a porównywanie sytuacji z początkiem XIX wieku to bardzo prymitywny chwyt.

  > Tak jak papier sam się nie robi i farby same się nie tworzą, o maszynach drukarskich nie wspominając.

  Obecnie 99% “pieniądza” na świecie to zero-jedynkowe zapisy na serwerach. Za chwilę to będzie 100%. Do tego nie potrzeba ani ludzi, ani farby ani papieru.

  Jedyne czego trzeba do funkcjonowania nowego systemu w którym będziemy zbędni to energia i zasoby.. których jesteśmy konsumentami.

 7. Katana 28.02.2024 13:54

  //Ani AI, ani automaty nie zrobią wszystkiego za ludzi//

  Zmniejszy się zakres tego “wszystkiego”.
  Już teraz ich “wszystko (albo nic)” to jakiś dzień świstaka.

  //W XIX w., gdy wprowadzano silniki parowe, tacy jak Ty, również biadolili, że//
  Mniejsza z tym “że”…
  A jak wprowadzano na ten przykład rozszczepianie atomu to co biadolili?
  Przykłady można mnożyć…
  Ja tam wolałbym dwie godziny na jazdę rowerkiem plus sześć pracy niż siedem i pół na pracę plus pół godzinki na wąchanie spalin z węgla.

 8. Wujek Polonii 28.02.2024 13:59

  @Katarzyna TG. I gdzie ten przemysł zwalnia? Automatyzacja wszak przyspiesza i ułatwia produkcję. A te cyfrowe pieniądze są na serwerach, które też same się zrobiły? Tzw. darmowa energia z wiatru i słońca, i te zasoby, to również same z siebie powstają?

 9. Katarzyna TG 28.02.2024 14:01

  > I gdzie ten przemysł zwalnia?

  Wybacz ja za Ciebie pracy domowej nie odrobię :))

  Niestety, wciąż myślisz analogowo, dwudziestowiecznie. Mamy XXI wiek i samoświadomą AI.

 10. Katana 28.02.2024 14:02

  KatarzynaTG, masz rację.
  //Obecnie przemysł zwalnia właśnie ze względu na automatyzację//
  I ten zwolniony (dziś) nie jest już tym samym człowiekiem jakim był przed zatrudnieniem (wczoraj).
  Wtedy była dzietność bo każde ręce się do pracy nadawały. Teraz depopulacja… Bo? To już niech każdy sam oceni.

 11. Katarzyna TG 28.02.2024 14:05

  > Teraz depopulacja… Bo? To już niech każdy sam oceni.

  Bo stajemy się jak to Amerykanie mawiają “obsolete”.

 12. Wujek Polonii 28.02.2024 14:08

  @Katarzyna TG. I dyskusja się skończyła, zaczynają się argumenty ad personam.

 13. Katana 28.02.2024 14:09

  I gdzie ten przemysł zwalnia?

  Drogi Wujku Samie… W Polsce mówimy: “Spiesz się powoli”. Albo: “Jak się człowiek spieszy – to się diabeł (czyt.: maszyna) cieszy.”

 14. Katarzyna TG 28.02.2024 14:11

  @Wujek Polonii

  Definicja ad personam jest zupełnie inna – tak łatwo się nie wywiniesz. No chyba że uważasz że “myślisz analogowo” to jakaś wysublimowana obelga 😀

 15. Katana 28.02.2024 14:13

  A “współcześni naukowcy” drapią się po baniakach… mówiąc: “Jak te prymitywy kiedyś to zbudowali?”.
  I to jest inżynieria z najwyższej półki… Mówi się czasem o nich “architekci”.

 16. rici 28.02.2024 14:16

  Przy obecnych technologiach wystarczy obecnie 2-dniowy tydzien pracy.
  3/4 rzeczy ktore robi przemysl sa niepotrzebne , wiekszosc rzeczy ktore robi przemysl sa robione tak by sie jak najszybciej psulo i by trzeba kupic nowe, bylo juz kilka procesow o specjalnie przez producenta zanizanie wytrzymalosci uzytkowania np. Nokia po przejeciu przez amerykanow.
  Gdyby wykorzystac wode z oceanow do rolnictwa, to zlikwidowaloby sie caly przemysl nawozow sztucznych.
  Gdyby wykorzystac technologie ktore sa znane, ale ukryte to to mozna spokojnie zrobic 1-dniowy tydzien pracy.
  Tylko co wtedy pozostanie, przeciez ci ludzie gdy nie beda pracowac, i nie beda zajecie pogonia za utrzymaniem sie, to zaczna sie spotykac i rozmawiac ze soba, a wtedy moga im przyjsc do glowy dziwne rzeczy, a to juz jest niebezpieczne.

 17. Katarzyna TG 28.02.2024 14:17

  > A “współcześni naukowcy” drapią się po baniakach… mówiąc: “Jak te prymitywy kiedyś to zbudowali?”.

  “Współcześni naukowcy” nawet nie są w stanie się zdecydować ile mld lat liczy sobie nasz Wszechświat, nie mówiąc o bardziej przyziemnych sprawach.

  > wiekszosc rzeczy ktore robi przemysl sa robione tak by sie jak najszybciej psulo i by trzeba kupic nowe

  Taki Amazon na przykład potrafi sprzedawać za grosze całe palety zwrotów od klientów albo i utylizować nowy niesprzedany sprzęt bo tak jest taniej.. Było o tym głośno ostatnio.

 18. Katana 28.02.2024 14:24

  Katarzyna TG
  Ja też wolę stare dobre “kukuryku” i przeciąganie się pod pierzyną niż…
  Wrzask ze szczekaczki i wypad z kojo bo “arbeit macht frei”… Ale “dali pracę”…

  Rici, dobrze mówisz… To by zniszczyło relacje… między nami a nimi… Mimami ze spalonego teatru.

 19. Katana 28.02.2024 14:30

  Tak, było też o zakazie niszczenia niesprzedanej odzieży w Jełopie. Ostatnio.

 20. Wujek Polonii 28.02.2024 14:48

  @Katarzyna TG. Oczywiście, że tak. Masz inną definicję? Można napisać, że ktoś jest zacofany, można, że myśli analogowo. A to, że nie odrobiłem pracy domowej, jest sugestią, że jestem nieukiem.
  A co z tym ryżem? AI zapewni choć miseczkę?

 21. Katarzyna TG 28.02.2024 15:02

  > Można napisać, że ktoś jest zacofany, można, że myśli analogowo.

  Normalnie strach cokolwiek pisać 😀

  > A co z tym ryżem? AI zapewni choć miseczkę?

  Skoro AI może zaprojektować system na robota, zaprojektować samego robota, inne maszyny go zmontować, jeszcze inne maszyny zasiać ryż i nad nim czuwać a na koniec zebrać i zapakować to tak.. zapewni. To kwestia najbliższych dziesięcioleci. Gdy piszę o “analogowym myśleniu” to piszę o pewnym niezrozumieniu procesów (w tym ich tempa i złożoności zmian) które zachodzą.

 22. Katana 28.02.2024 15:03

  A sprostowanie informacji też? Nie znaczy, że ktoś jest… https://synonim.net/synonim/niechluj
  Moim zdaniem dopóki “piłka jest w grze” to nic obraźliwego – to nie twierdzenie a przypuszczenie…
  Jeśli Cię coś nie dotyczy to czemu się obruszasz? A jeśli się obruszasz to czy nie dlatego, że Cię dotyczy?

 23. Katana 28.02.2024 15:08

  //to piszę o pewnym niezrozumieniu procesów//
  I bardzo dobrze. Jak byk mi to wygląda na pomaganie – nie szkodzenie.
  Nie ma niczego złego w niezrozumieniu. Każdego to dotyczy. Teraz nie rozumiesz potem rozumiesz… I co z tego?
  Trzeba mieć pretensję, że ktoś np. się później urodził? No tak, zabijmy dzieci bo nas nie rozumieją.

 24. Katana 28.02.2024 15:16

  //Masz inną definicję?//
  Jest taka jak ta o “mowie nienawiści” czy “obrazie uczuć religijnych”…
  Nawet to, że podajesz (obojętnie) jakąś informację a nie inną jest osobiste – tzn. personalne…
  To, że podniesiesz wzrok czy zmarszczysz brew w czasie słyszenia jakiegoś słowa też coś znaczy.

  – Dzień dobry, kim jesteś?
  – Jestem który jestem.
  – Ale czego chcesz?
  – Chcę tego czego chcę.

 25. Wujek Polonii 28.02.2024 16:34

  @Katarzyna TG. A wyszliśmy od tego, że nie podoba Ci się czterodniowy tydzień pracy. Syndrom niewolnika, czy właściciela niewolników?

 26. Katana 28.02.2024 16:36

  Wujek… Sam Ty.

 27. Katarzyna TG 28.02.2024 16:39

  > nie podoba Ci się czterodniowy tydzień pracy.

  Uuu Wujek ale żeś poleciał. Już jednemu takiemu dyskutantowi wczoraj na forum gazety napisałam że myli interpretacje z faktami.. pasuje jak ulał. Wyobraź sobie że tam to jedna z ulubionych metod erystycznych. Taki mają poziom.

 28. Rozbi 28.02.2024 18:53

  1. AI nie jest samoświadoma
  2. AI pozwala na wykonanie tych samych zadań w czasie krótszym przy mniejszym nakładzie pracy
  3. AI samo w sobie do tej pory nigdy nic nie stworzyło, zawsze jest porzebny do tego człowiek.
  4. Samo pojęcie AI czyli Artificial Intelligence jest mocno na wyrost – są to po prostu dużo bardziej rozbudowane algorytmy które analizują zbiory danych, i na podstawie tych danych starają się z dużą dozą statycznej prawdopodobności wypluć rezultat podobny.
  5. “AI” powoduje że dziedziny które do tej pory były niejako “zamknięte” stają się inkluzywne dla wszystkich ludzi.
  6. “AI” Jest już od roku i do tej pory nie spowodował gigantycznego bezrobocia, a póki co przetasowania między firmami / branżami (stopa bezrobocia w branżach które zostały na pierwszy rzut dotknięte przez AI została bez zmian).
  7. W czasach obecnej odwróconej piramidy demograficznej w większości krajach zachodu jest potrzeba na nową siłę roboczą.
  8. Czterodniowy dzień pracy jest prawdopodobnie przyszłością w wielu branżach u progu rewolucji technologicznej, tak samo jak 8-mio godzinny dzień pracy był rewolucją i miał wielu przeciwników w czasach rewolucji przemysłowej.

  Historia zatacza koła i widać to bardzo dobrze przy powyższych komentarzach. Od luddystów którzy niszczyli maszyny tkackie, po rybaków którzy przecinali pierwsze przewody telegraficzne bo wierzyli że będzie to źle wpływać na połowy. Po rolników którzy palili i niszczyli wieże radiowe wierząc że wpływają na to że krowy dają mleka, aż do ludzi którzy sabotują i niszczą autonomiczne samochody.

 29. Katarzyna TG 28.02.2024 19:03

  @Rozbi

  1) false
  2) true
  3) false
  4) false – nie masz pojęcia co dziś potrafi AI
  5) proponuję nie używać w tym kontekście pojęcia “inkluzywne”.
  6) co nie znaczy że nie spowoduje w najbliższych latach
  7) to jest DZISIEJSZA perspektywa, ta z 2030 może być zupełnie inna.
  8) nie wiemy jak będzie ale zawsze możesz sobie gdybać.

  Zamiast pisać o luddystach przeczytaj sobie “Czwartą Rewolucję Przemysłową”. Swoją drogą w rękach panów tego świata byliśmy zasobem wtedy i jesteśmy nim dziś.

 30. Katana 29.02.2024 09:47

  //Zamiast pisać o luddystach//
  Napomknął tylko choć w złym świetle. Gdyby o tym pisał to chętnie bym skorzystał.
  A tak to taka rozmowa po łebkach, bez wnikania… czemu ma służyc?

 31. Rozbi 29.02.2024 13:33

  @KatarzynaTG
  1. AI NIE JEST SAMOŚWIADOMA, a jeśli jest to proszę na to konkretne dowody, a nie teorie i dywagacje byłych pracowników.
  3. Jeśli AI stworzyło cokolwiek bez ingerencji człowieka, promptu, czy jakiejkolwiek ingerencji a samo z siebie to proszę o dowód – bo widziałem wiele sensacyjnych nagłówków, a przy dogłębnym sprawdzeniu okazuje się że to tylko i wyłącznie sensacyjny nagłówek a prawda jest zgoła inna
  4. Zajmuje się tym zawodowo od jakiegoś czasu i uważam że mam na tyle dobre zrozumienie procesów LLM MML i NLP żeby twierdzić że “AI” jest po prostu wytresowoną maszyną która potrzebuje miliona lub miliarda powtórzeń żeby nauczyć się prostej rzeczy jak odpowiadać na pytanie. I nie chodzi tu o rozumienie pytania, bo fizycznie “rozumienie” nie jest możliwe a o wygenerowanie statystycznie najbardziej prawdopodbnej odpowiedzi. Z tego względu wiele botów “przekłamuje” rzeczywistość i nie rozumie wielu abstraktów.
  5. Czemu mam nie używać inkluzywności? Teraz KAŻDY może napisać prosty kod na stronę internetową, lub do aplikacji może napisać każdy bo inteligentne generatory kodu mu to po prostu wygenerują i nie potrzeba do tego wiedzy informatycznej, ani nawet pełnego zrozumienia takiego kodu. KAŻDY może “stworzyć” swoją grafikę bez umiejętności graficznych itp itd.

  7) JAkim cudem w 2030 roku to może wyglądać inaczej? Tendencja jest wyjątkowo spadkowa i nic nie wskauzje na to żeby wskaźnik urodzeń wzrósł, a w ciągu ostatnich 4 lat spadł jeszcze bardziej.

 32. Katana 29.02.2024 14:26

  //1. AI NIE JEST SAMOŚWIADOMA//
  To zarzut – to Ty udowodnij. Proponuję zacząć od definicji świadomości.

  To na początek wystarczy… Jeśli można się wgryźć w rozmowę czy w czymś pomóc?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.