Górnictwo zagraża 200 wioskom Adivasi

Opublikowano: 26.10.2011 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 782

Ekspansja odkrywkowych kopalni węgla kamiennego w północnej części stanu Jharkhand, w dolinie Karanpura w Indiach, stanowi poważne zagrożenie dla życia rdzennej ludności plemiennej Adivasi, lokalnego środowiska i dziedzictwa kulturowego sięgającego ponad 8000 lat wstecz. Według organizacji FIAN International, w Karanpura przewidziano utworzenie dwudziestu nowych kopalni, które będą emitować do środowiska chmury szkodliwego pyłu, prowadząc ostatecznie do zanieczyszczeń wody i źródeł pożywienia.

Jednym z przykładów wdrażanych projektów górniczych stanowi kopalnia Purnadih, należąca do Central Coaldfields Limited (CCL), spółki zależnej od państwowego przedsiębiorstwa Coal India Limited (CIL). W celu oczyszczenia terenu pod Purnadih, rząd Indii przeprowadził eksmisje na pełną skalę dwóch wiosek: Dembua i Baseriya, zamieszkanych przez rdzennych mieszkańców. Odkąd kopalnia rozpoczęła swoją działalność w sierpniu 2009 roku, mieszkańcy obu osad byli zmuszeni żyć w oparach toksycznego pyłu węglowego, rozpraszanego w wyniku rutynowych wybuchów w kopalni. Fundamenty wielu domów, jak na przykład w miejscowości Kusum Tola, zaczęły pękać, także w rezultacie detonacji materiałów wybuchowych. Obecnie trwają przygotowania pod trzecią eksmisję, która obejmie ludzi z Kusum Tola.

Ogólne zagrożenie ekspansji w Jharkhand wykracza dalece poza pojedyncze wioski. W rzeczywistości swoista wewnętrzna kolonizacja na ziemiach rdzennej ludności Adivasi, zagraża dwustu wioskom w północnej części doliny Karanpura: dostępowi do ziemi i wody pitnej, stylowi życia, świętym miejscom i tradycjom kulturowym.

W obrębie doliny Karanpura znajduje się wiele stanowisk rytualnej sztuki naskalnej, wywodzącej się z okresu sprzed 8000 lat i zbiegającej się w czasie z początkiem cywilizacji Damodar. Między innymi z tego powodu, obszar ten znalazł się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Obok spuścizny kulturowej i historycznej, Dolina Karanpura należy do jednych z najbardziej urodzajnych regionów rolniczych w całych Indiach. Na jej łonie mieszczą się również siedliska i szlaki migracyjne zagrożonych gatunków zwierząt, takich jak tygrysy i słonie.

Dramatyczna przyszłość rysująca się przed Doliną Karanpura jest częścią szerszego procesu ekspansji i kolonizacji na ziemiach plemiennych ludności Adivasi, trwającej od 60 lat. W okresie tym, w całych Indiach wysiedlenia i eksmisje w rezultacie wdrażania programów rozwojowych (budowa tam na rzekach i kopalni), dotknęły 40 milionów ludzi, z czego około połowę stanowili rdzenni mieszkańcy. Nie zważając na prawa i tradycje lokalnych społeczności, kolejne rządy Indii, faworyzując sektor przemysłowy, realizują masowe projekty eksploatacji boksytu, węgla i uranu. W październiku 2011 roku na zaproszenie Amnesty International do Polski przybył dr Felix Padel, mieszkający w Indiach antropolog, żywo zaangażowany w obronę praw rdzennej ludności Adivasi. Podczas spotkania ze słuchaczami szeroko omówił problemy z jakimi boryka się ludność plemienna w Indiach, próby inkryminowania mieszkańców poprzez łączenie ich z ruchem maoistowskim oraz problem dystrybucji aluminium (Indie-Londyn), jednego z metali determinujących ekspansję na ziemie Adivasi.

Opracowanie: Damian Żuchowski
Zdjęcie: Collin Key
Na podstawie: intercontinentalcry.org, fian.org
Dla “Wolnych Mediów”


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.