Rząd Kanady określił, ile chce pieniędzy od Google i Facebooka

Opublikowano: 02.09.2023 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Telekomunikacja i komputery, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1952

Rząd federalny Kanady określił cenę, jaką chciałby, aby Google i Facebook wydały wynagradzania firm medialnych za kanadyjskie dziennikarstwo.

Urzędnicy federalni szacują, że Google musiałby zaoferować 172 miliony dolarów rocznego wynagrodzenia, a Facebook 62 miliony dolarów rocznego wynagrodzenia, aby spełnić kryteria, które proponują zastosować na mocy ustawy o wiadomościach online – ustawy przyjętej latem, która zmusza firmy technologiczne do opłaty za wiadomości, jakie umieszczają Kanadyjczycy w mediach społecznościowych.

Projekt rozporządzeń opublikowany przez rząd w piątek po raz pierwszy przedstawił, w jaki sposób proponuje się wyrównać szanse między Big Techem a kanadyjskim sektorem mediów informacyjnych oraz do jakich firm będzie miało to zastosowanie. „Celem jest upewnienie się, że ci, którzy najbardziej czerpią korzyści z rynku kanadyjskiego, podlegają ustawie” – powiedziała nowo wybrana Minister Dziedzictwa Pascale St-Onge w wywiadzie po opublikowaniu propozycji. Rząd stwierdził, że firmy zostaną objęte przepisami, jeśli osiągną łączny globalny przychód w wysokości co najmniej 1 miliarda dolarów w roku kalendarzowym, „działają w wyszukiwarce lub na rynku mediów społecznościowych, dystrybuując i zapewniając dostęp do treści informacyjnych w Kanadzie” oraz mają 20 milionów lub więcej Kanadyjczyków na swych kontach.

Na razie Google i Facebook należący do Meta to jedyne firmy, które spełniają te kryteria, choć urzędnicy twierdzą, że wyszukiwarka Bing Microsoftu jest bliska objęcia ustawą. Urzędnicy dodali, że Instagram i Threads nie zostaną objęte proponowanym ustawodawstwem, ponieważ nie osiągnęły one jeszcze minimum 20 milionów użytkowników miesięcznie w Kanadzie.

Formuła opiera się na globalnych przychodach firmy technologicznej i udziale Kanady w światowym PKB. Rząd uważa, że ​​obliczenia pozwolą uzyskać wkład w wysokości 20 procent zarobków pełnoetatowych dziennikarzy pracujących w kanadyjskiej organizacji informacyjnej. Przedsiębiorstwa będą mogły spełnić te kryteria, zapewniając zarówno rekompensatę pieniężną, jak i niepieniężną. Chociaż projekt nie precyzuje, jakie wkłady niepieniężne będą się liczyły, urzędnicy twierdzą, że szkolenia i reklama mogą spełnić te kryteria.

Projekt opiera się na „zasadniczo błędnym założeniu” – stwierdziła Rachel Curran, dyrektor ds. polityki publicznej w Meta Canada. „Ponieważ ustawodawstwo opiera się na błędnym twierdzeniu, że Meta nieuczciwie czerpie korzyści z treści informacyjnych udostępnianych na naszych platformach, proponowane dziś regulacje nie będą miały wpływu na naszą decyzję biznesową o zaprzestaniu udostępniania wiadomości w Kanadzie” – stwierdziła w oświadczeniu. Firma Google, którą St-Onge określił jako bardziej skłonną do współpracy niż Meta, również zagroziła, że wycofa ze swojej oferty kanadyjskie wiadomości.

Tymczasem prezes Google do spraw globalnych, Kent Walker, stwierdził, że ustawodawstwo „naraża nas na nieograniczoną odpowiedzialność finansową” i stwierdził, że firma stała się celem tylko dlatego, że wyświetla linki do wiadomości, „coś, co wszyscy inni robią za darmo”.

Rząd twierdzi, że 69 procent Kanadyjczyków ma dostęp do wiadomości w Internecie, ale tylko 11 procent za to płaci.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.